V supermarketu je obejděte obloukem: Tyto 3 potraviny vás pomalu zabíjejí
Už se vám stalo, že jste si s čistým svědomím v obchodě koupili potravinu, o které jste si mysleli, že je zdravá, a ukázalo se, že vašemu zdraví naopak může dost uškodit? Je samozřejmé, že s přibývajícím věkem se mohou naše chutě měnit – stejně jako se mění naše stravovací návyky. Čím jsme starší, tím víc bychom měli přemýšlet nad tím, co jíme.
Problém obecně bývá hlavně s bílým pečivem. Housky, bulky a také cornflakes obsahují velké množství soli. Doporučená denní dávka soli je pro zdravého člověka 6 gramů, přitom plátek bílého chleba obsahuje až 0, 5 gramu soli. Spousta soli bývá také v uzeninách, tvrdých sýrech a nakládané zelenině. Na to pozor! Pokud jste člověk, který trpí na vysoký tlak nebo máte vyšší hladinu cholesterolu, jsou potraviny s vysokým podílem soli to nehorší, co můžete jíst. V supermarketu se těmto pochoutkám vyhněte obloukem.
Většina müsli tyčinek rozhodně není zdravá
Tyčinky müsli možná pravidelně svačíte a dáváte je na svačinu do školy i svým dětem s vědomím, že do nich konečně dostanete i něco zdravého. Ovšem opak je pravdou. Ne všechny ovesné a müsli tyčinky jsou totiž zdraví prospěšné. Většina z nich obsahuje vysoký obsah cukru. Tento cukr se však ukrývá za názvy, kterým ne zcela rozumíme, např. glukóza, fruktóza nebo sacharóza. Müsli samozřejmě může být i zdravé, záleží však na jeho složení, druhu i formě přípravy. Ideální je připravit si ho spíš k snídani než k večeři a rozhodně je lepší jíst müsli s bílým jogurtem a kousky ovoce než zalité plnotučným mlékem.
Slazené nápoje vyřaďte ze svého života co nejdříve
Dodržování pitného režimu je pro správné fungování našeho organismu důležité, ovšem tento režim se rozhodně netýká slazených nápojů ani kávy. Tyto nápoje, jak už název napovídá, jsou slazeny cukrem nebo umělým sladidlem. Základem většiny těchto nápojů jsou různé chemické látky, které ve svém těle opravdu mít nechcete. Kolové nápoje jsou navíc zdrojem kofeinu a kyseliny fosforečné. Pít by je neměly zejména děti. Kofein ve vyšších dávkách způsobuje neklid a nervozitu. Pokud je budeme pít denně, mohou způsobit nespavost a poruchy soustředění.
Teď vás překvapíme – pozor na med!
Pokud jste milovníkem medu nebo rádi pečete a med k této činnosti bezpodmínečně potřebujte, rozhodně si udělejte čas a zajeďte si pro něj ke včelaři. Medy v klasickém supermarketu jsou mnohdy plné vody a nemají takové účinné látky, jaké obsahuje pravý med. Med se obecně i velmi často falšuje. Výrobci do něj například přidávají různá sladidla nebo sirupy, díky čemuž chtějí zlepšit jeho chuť a objem. Pokud už med v obchodě kupujete, vždy se pořádně podívejte na etiketu. Měla by na ní být jasně vidět nálepka s označením Český med. Znamená to, že je med 100% českého původu a neměl by tak být míchán s medy z dovozu.
Litovat můžete i falešných slev
Kontroloři České obchodní inspekce objevují každoročně v českých obchodech stovky případů falešných slev. Jsou to právě slevy, které kupujícího lákají k tomu, aby si z obchodu odnesl i to, co vlastně ve skutečnosti ani nepotřebuje. „Mezi nejčastější porušení patřilo opomenutí uvedení nejnižší ceny výrobku, za kterou byl nabízen a prodáván v době 30 dnů před poskytnutím slevy,“ řekl mluvčí inspekce František Kotrba ve svém veřejném prohlášení. I přesto, že spousta Čechů nakupuje potraviny pouze ve slevách, je potřeba mít na paměti, že ne každá sleva je opravdu sleva. Prodejci totiž mnohdy udělají to, že konkrétní potravinu nebo produkt půl roku před vyhlášením slevy zdraží. Následně ji po po čase „naoko sleví“. Ve výsledku se pak jedná o klamání zákazníka. Česká obchodní inspekce však tyto situace pravidelně kontroluje.
Zdroje: novinky.cz, redakce, penize.cz