Václav Havel prý léta zatajoval vztah s touto kráskou. Hned pochopíte, jak to celé bylo
Jeho život zajímal celý národ, a to včetně milostných příběhů. O tomto vztahu prvního prezidenta České republiky však dlouho nikdo nevěděl. Spisovatelka se s Václavem Havlem poprvé setkala v roce 2010 a co následovalo, popsala ve svém románu vydaném o rok později.
Havlova setkání se spisovatelkou Irenou Obermannovou nebyla nijak formální. Nejčastěji se scházeli u ní doma, v kavárnách nebo v restauracích. Zmiňovaná kniha přitom prý vznikla na popud Václava Havla. Obermannová uvedla, že už když se poprvé setkali, řekl jí, že má plné právo si o něm napsat, co chce. Na druhé schůzce proto neváhala a ujistila se, zda si Havel pamatuje, co jí řekl. Údajně odvětil, že ano, a to byla chvíle, kdy kniha začala vznikat.

Název pro knihu vymyslel sám Havel
Ve chvíli, kdy bylo exprezidentovi jasné, že Obermannová knihu opravdu píše, začal se zajímat o to, co v ní bude. Odpověď ale byla vždy stejná: „To je tajné!“
Podle dostupných zdrojů autorka zpočátku nechtěla o svém vznikajícím textu příliš rozmlouvat. Václav Havel jí údajně sám neúmyslně poskytl název „tajná kniha“ a při setkání v hospodě se prý dobře bavil při představě, že je její hlavní inspirací. Autorka ho prý už tehdy považovala za člověka, kterého znala a milovala z jeho knih a veřejných projevů. Dle jejího vyjádření měla být „tajná kniha“ částečně psána vážně, ale s nadsázkou, a Havel proti jejímu psaní nevznesl žádné námitky.
V roce 2011 se začala „Tajná kniha“ prodávat
Na 250 stranách literárního deníku spisovatelka popisuje intimní vztah mezi hlavní hrdinkou a „Největším Čechem“, tedy mužem, jehož popis jasně odkazuje na Václava Havla. Kniha se okamžitě stala bestsellerem. Někteří čtenáři ji označovali za skandál, druzí za brilantní literární dílo. Havel však v návaznosti na knihu vztah kategoricky odmítl.
Václav Havel se ke knize vyjádřil velmi kriticky, i když ji sám nečetl a ani číst neplánoval. Na základě toho, co o ní slyšel, ji považoval za senzacechtivé dílo, plné polopravd, lží a záměrných zkreslení, včetně informací o jejich soukromých setkáních. Zdůraznil, že se dlouhá léta setkává s tisíci lidmi, a vyjádřil pobouření nad tím, že autorka některá z těchto setkání zneužila k nepřátelskému aktu a zapletla je do svého vlastního, podle něj absurdního světa. V té době tvořil manželský pár s herečkou Dagmar Havlovou.
Jak se jejich vztah vyvíjel?
Podle vydané knihy byla setkání plná rozhovorů o životě, literatuře i politice. Havel se prý často smál názvu „Největší Čech“, který mu spisovatelka přiřkla. „Bavili jsme se o ní mockrát. Nikdy neřekl, že by mu vadilo, že ji píšu, naopak se vždy tvářil polichoceně,“ vzpomíná Obermannová. O jejich vztahu se tehdy šuškalo, ale vše se dostalo na povrch až po vydání knihy.
Kritici i čtenáři se rozdělili na dvě skupiny. Jedni tvrdili, že Obermannová využila Havlova jména ke zviditelnění, druzí oceňovali autentičnost a odvahu otevřeně psát o citlivých tématech. Kde je schovaná pravda, však nyní ví pouze sama Irena Obermannová.

Irena Obermannová je oblíbenou spisovatelkou
Během let si Obermannová vydobyla čestné místo na české literární scéně. Je autorkou řady úspěšných románů, mezi které patří nejen „Tajná kniha“, ale i další díla zaměřená na vztahy, lásku a postavení žen ve společnosti. Známý je především Deník šílené manželky, Deník šílené milenky nebo Babička.
Zdroje: idnes.cz, lidovky.cz, zpravy.aktualne.cz