Vaše rostliny v zimě trpí? Tohle může být příčinou žlutých a pokroucených listů. Zastavte to
V zimním období čelí naše pokojové rostliny značným výzvám, což se odráží i na jejich prospívání. Zatímco v létě se těšíme z jejich růstu a krásných květů, v zimním období mohou často chřadnout. Není divu, zima pokojovkám neprospívá, proto vyžadují větší péči než obvykle. Jestliže se na listech vašich rostlin začínají objevovat žluté skvrny, listy se kroutí nebo dokonce opadávají, může to být varovný signál, že něco není v pořádku. Pokud se o ně ale budete správně starat, odmění se vám svou krásou.
Většina pokojových rostlin totiž potřebuje dostatek světla, stabilní teplotu a dostatek vlhkosti. A to v chladném počasí, kdy je venku stále zataženo, slunce vykoukne jen zřídka a doma máme přetopeno, není zrovna jednoduché.
Rostliny potřebují dostatek světla
Zejména v předvánočním období rostliny trpí nedostatkem denního světla, stejně jako mnozí z nás. Nejenže se brzy stmívá, ale také přes den slunce vykoukne jen sporadicky. Není divu, že se pokojovkám nedaří. Nedostávají totiž dostatečné množství světla, které by podporovalo jejich fotosyntézu. To se nejvíce projevuje na listech, které mohou začít žloutnout a v některých případech i opadávat. Tato změna se může objevit u rostlin, které mají v létě tendenci rychle růst, ale v zimě se jejich metabolismus zpomaluje kvůli sníženému množství světla.
Jestliže si všimnete, že listy rostliny začínají ztrácet barvu a žloutnou, je to často první signál toho, že nemají dostatek světla. Kvůli tomu dochází ke zpomalení růstu a omezení tvorby chlorofylu, což vede ke žloutnutí listů. Zároveň si začínají uchovávat energii, což může vést k tomu, že listy rostlin budou křehké a mohou se začít kroutit nebo usychat.
Jak pokojovkám v tomto období pomoci? Nejdůležitější je zajistit jim co nejlepší podmínky pro příjem světla. Umístěte je na světlé místo – nejlépe k oknu na parapet, které směřuje na jih nebo západ, kde je denní světlo nejsilnější. Jestliže máte v bytě okna pouze na sever, můžete zvolit také umělé osvětlení. Zvlášť u náročnějších rostlin, jako jsou orchideje nebo pokojovky tropického původu, může být vhodné pořídit speciální LED grow light, který zajistí dostatek světla, i když slunce téměř nesvítí.
Suchý vzduch a přemokření pokojovým rostlinám nesvědčí
Dbejte na to, aby byly pokojovky umístěné co nejdále od topení, také nesmí být vystaveny přímému slunci. Těsná blízkost topení jí může způsobit dehydrataci, vystavení přímému slunci zase popáleniny na listech.
Dalším častým problémem, kterým rostliny v zimě čelí, je suchý vzduch. Vzhledem k tomu, že v zimních měsících se teplota venku snižuje a vnitřní prostory je potřeba vytápět, vzduch v našich domovech bývá velmi suchý. To může mít negativní vliv na naše pokojové rostliny, které jsou zvyklé na vyšší vlhkost. Suchý vzduch způsobuje, že rostliny ztrácejí vodu mnohem rychleji, což se projevuje zejména na jejich listech.
Pokud je vzduch příliš suchý, mohou se listy rostlin začít kroutit, blednout nebo se na nich objeví hnědé okraje. U některých rostlin, jako jsou například fíkusy, dracény nebo palmy, může suchý vzduch způsobit i opadávání listů. Nedostatek vlhkosti navíc zpomaluje růst rostliny a může vést k jejímu celkovému oslabení.
Pravidelná zálivka je základ
Proto je důležité nezapomínat na pravidelnou zálivku, ovšem nic se nesmí přehánět. Přemokření jim také nesvědčí. Zálivka musí mít čas oschnout, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. V zimě se vyplatí rostliny také pravidelně rosit vodou. Pokud jich máte více, a i vy sami cítíte, že vám suchý vzduch nedělá dobře, zvažte pořízení zvlhčovače vzduchu.
Když se vám nedaří dosáhnout ideálních podmínek vlhkosti, může pomoci i umístění rostliny do většího květináče s miskou naplněnou vodou, která se bude odpařovat, čímž zajistí lepší mikroklima kolem rostliny.
Zdroj: idnes.cz, denik.cz, ireceptar.cz