Za socialismu to byl král s velkým plánem. Pak ale rozfofroval 25 milionů a skutek utek
Když se něco nepodaří a člověk okusí pád na samé dno, může si tam chvíli poležet. Ale pak musí zmobilizovat všechny síly, a znovu povstat jako Fénix z popela. Buď to zvládne sám, anebo není ostudou použít nějakou berličku, třeba něčí pomocnou ruku.
Jako příklad si můžeme uvést příběh našeho významného a mimořádně talentovaného herce, mima a komika Bolka Polívku. Byl zvyklý sbírat jeden úspěch za druhým. Nejprve jako mim a komediální herec, později i coby herec dramatický (Zapomenuté světlo, Musíme si pomáhat). Snad i proto, že se mu ve všem dařilo, pustil se v 90. letech Bolek do podnikání, stejně tak jako celá řada jiných herců. Mnozí z nich však záhy zkrachovali. Bolkův podnikatelský počin byl velmi ambiciózní, takže radostné pocity brzy vystřídaly značné finanční potíže, a k tomu i osobní zklamání.
Vzestup i pád farmy v Olšanech
Roku 1993 Bolek Polívka založil farmu v Olšanech u Rousínova, a tu postupně přeměnil na kulturní a společenské centrum. Areál zahrnoval restaurace, hotel a wellness centrum, a stal se oblíbeným místem pro různé akce a setkávání, a to nejen pro osoby z uměleckých kruhů. Bolek založil firmu, která farmu provozovala, a ubytovat se zde či jen areál navštívit mohl kdokoliv. Polívka se v rozvoji farmy osobně angažoval, a do projektu investoval značné prostředky.
Příliš ambiciózní plány a nedostatečné manažerské zkušenosti přivedly Bolka k finančním problémům. Farma se obrovsky zadlužila a v roce 2013 byla prodána v dražbě za 15 milionů korun, přesto, že její skutečná hodnota byla asi 40 milionů. Z toho je patrné, že cca 25 milionů vyhodil do vzduchu. Polívka přišel o svůj majetek a čelil soudním sporům ohledně pohledávek a vlastnických práv. Tak zažil Bolek velké zklamání, neboť farma mu přirostla k srdci. Vždyť tam měl – mimo jiné – také svůj domov, a to i se svou novou rodinou.
Vzestup a pád valašského krále
Ani další zklamání na sebe nenechalo dlouho čekat. Původně z jakési recese vytvořil Bolek Polívka Valašské království. Prohlásil se za krále Boleslava I., zvoleného nafurt, který si zdobil hlavu jak korunou, tak i skleněným valašským kloboukem Valérem. Prezidentem a ministrem financí nemohl být nikdo menší než Radoslav Brzobohatý a Čmaňa čili Pavel Zedníkem byl ministrem všeho. Tato trojice herců významně přispěla k popularitě fiktivního Valašského království, které se stalo známým recesistickým projektem, spojujícím humor, folklór a nadsázku.
A představte si, co se nestalo… Vlastně stalo! Podnikatel Tomáš Harabiš si tento název zaregistroval jako značku a rozvinul ji jako turistický projekt. A následovaly soudní spory o Valašské království. Bolek jich většinu prohrál, a nakonec přišel i o ochrannou známku.
„Spor je o tom, že pan Harabiš a jeho tým parazitují na popularitě Bolka Polívky,“ řekl po procesu Polívkův právník. Podle něj si všichni při slovech Valašské království vybaví právě herce a komika. Podle Harabiše jsou příčinou sporů hlavně peníze. Při procesu pronesla soudkyně: „Popularita Boleslava Polívky projektu Valašského království jistě pomohla, ale duší projektu byl Harabiš a jeho tým, který se mu intenzivně věnoval.“ Předtím pánové spolupracovali celých deset let.
A tak valašský král doslova padl na hubu podruhé. Dalo by se říci, že jeho život byl obdobná tragikomedie, stejně jako v jeho některých filmech.
Návrat k herectví
I přes to všechno, se zklamaný Bolek vzchopil, postavil se opět na nohy a pustil se do toho, co umí nejlépe. Do hraní a své umělecké kariéry. Navzdory finančním potížím a osobním ztrátám, které ho v životě postihly, pokračuje v herecké činnosti, do níž přibral i svého syna Vladimíra Polívku. Spolu také občas působí i v Divadle Bolka Polívky v Brně (Šašek a syn). Tento počin, tedy založení vlastního divadla Bolkovi vyšel a vlil mu novou krev do žil. Návratem k herectví se Bolek znovu etabloval na české kulturní scéně a úspěšně pokračuje ve své dlouholeté umělecké dráze. Držíme mu palce, protože Bolek Polívka je legenda a král našich srdcí dodnes!
Zdroje: Lidovky, NašeHvězdy, autorský text