Kvíz: Těchto 5 Večerníčkových postav traumatizovalo celou generaci. Pozná je jen super chytrý člověk
Večerníček, nejdéle vysílaný dětský pořad v České televizi, provázel dětstvím prakticky každého z nás. Většina postaviček nám sice přinášela radost a smích, některé z nich ale naši psychiku ovlivnily méně pozitivně. Někteří tvůrci totiž dokázali děti vyděsit i tam, kde to vůbec nebyl záměr. Pojďme si společně zavzpomínat na ty postavy, které, když se na obrazovce objevily, tak jsme raději ladili jiný program.
Asi každý z nás má své oblíbené večerníčkové postavičky, které miloval. Maxipes Fík, Křemílek a Vochomůrka, Mach a Šebestová, Bob a Bobek, nebo Rákosníček. Ty jsme všichni sledovali s nadšením a těšili se na každý nový díl. Ale pak tady byly ty, které nám jako dětem dokázaly nahnat husí kůži.
Každé dítko pohádkové postavy vnímá rozdílně
Jednomu dítěti se líbí a směje se, druhé se schovává za polštář. Na tom, co považujeme za roztomilé, nebo naopak děsivé, se často nepřekvapivě neshodneme. Tak jako tak Večerníček provází české děti již od roku 1965 a za téměř šedesát let vzniklo na čtyři stovky různých příběhů. Tehdy se vysílal jen jednou týdně v neděli.
Postupně přibyly další vysílací dny, až se z něj stal každodenní rituál před spaním. Znělka s klukem v papírové čepici je vůbec nejstarší televizní znělkou u nás. A věděli jste, že legendární „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý? Za svůj výkon dostal honorář 60 korun.
Postavy, které nás děsily nejvíce
Pokud jste někdy viděli „Pohádky o mašinkách“, určitě si pamatujete zlého kouzelníka Zababu. Jeho ostře hranatá postava a celkově temný vzhled ostře konstrastovaly s ostatními postavami, které byly normální lidé nebo vlaky. Když se na obrazovce objevil Zababa, spoustu dětí se ihned schovávalo za polštář.

K těm možná nejstrašidelnějším Večerníčkovým postavám se řadí strašidlo Barbucha z příběhů o medvědáři Kubovi a jeho medvědovi Kubulovi. To, jak se dokázal pohybovat, měnit tvar, a dokonce si nechat narůst žihadla na prstech, děsilo mnoho dětí natolik, že raději od televize utíkaly. Pro ty, které se už tak bály vos a včel, bylo sledování Barbuchy tak trochu zkouškou odvahy.
Vlci z „Pohádek ovčí babičky“
„Pohádky ovčí babičky“ spousta dětí milovala. A to i přesto, že se v nich objevovali zlí vlci, kteří ohrožovali ovčí hrdiny. Jejich vzhled připomínal rozlámanou cirkulárku a děsivá byla i jejich agresivní povaha. Kombinace strašidelného vzhledu vlků a vědomí, že chtějí sežrat roztomilé, bezbranné ovečky, byla pro některé děti prostě příliš.

Vodníci z „O Kubovi a Stázině“
Vodníci a zlé pánské postavy byly vykresleny tak, aby bylo na první pohled jasné, kdo je záporný. A možná to tvůrci s tím vyobrazením trochu přehnali. Jejich výrazné frňáky, nepřirozené rty a celkový pohyb působily chvílemi až odpudivě a znepokojivě.
Pro změnu „Večerníček Jája a Pája“, který se točil kolem dvou chlapců, byl sám o sobě nevinným a milým příběhem. Problém nastal s postavou jejich dědy, u které si spousta z nás myslela, že je taťka. Ačkoliv šlo o kladnou a rozumnou postavu, pro mnoho ratolestí byl nevysvětlitelný jeho vzhled, protože táta vypadal jako opravdu starý děda, což tedy ale ve skutečnosti byl. V tomto případě tedy nestačilo, že byla postava hodná, její vizuální zpracování a možná i způsob mluvy v dětech kolikrát vyvolávaly nepříjemné pocity.
Poznejte neohrožené hrdiny a strašidelné zloduchy
A teď si můžete vyzkoušet, jak dobře znáte večerníčkové postavy vy. V kvízu na vás čekají ty oblíbené, ale i ty, které nám naháněly strach. V našem kvízu najdete 9 otázek, které prověří vaše znalosti Večerníčků. Poznáte podle nápovědy, o kterou postavičku jde?