Věděli jste, že i váš domácí mazlíček může trpět depresí? Neignorujte to. Tohle jsou jasné příznaky
Mysleli jste si, že se deprese týkají pouze lidí? Omyl! Postihnout můžou i vašeho čtyřnohého kamaráda, který se pak trápí. Varovné signály byste rozhodně neměli přehlížet.
Deprese patří mezi závažná psychická onemocnění a potýká se s ní celá řada lidí po celém světě. A nejen lidí. Deprese se totiž mohou objevovat i u psů. Na první pohled nemusí být úplně jednoduché si jich všimnout. Je proto třeba více sledovat svého psa a dávat si pozor na několik příznaků.
Náhlý nezájem
Psi své páníčky naprosto zbožňují, a tak není divu, že vás po příchodu z práce váš mazlíček vždy láskyplně vítá. Skáče kolem vás, olizuje vás a spokojeně vrtí ocáskem. Pokud ale přijdete domů a váš chlupatý miláček na vás za dveřmi najednou nečeká a namísto toho leží ve svém pelechu, může jít i o příznak deprese.
Když se u psů objeví deprese, typicky se začne projevovat náhlou ztrátou zájmu. A to nejen o vás, ale i o činnosti, které je dříve bavily a činily je šťastnými. Psi pak spíše jen tak polehávají, nepřítomně se dívají do prázdna a nijak je nevzruší ani to, když slyší štěkat jiného psa.
Může se kompletně přestat zajímat i o svou oblíbenou plyšovou hračku. Zkrátka se mu ze života úplně vytratí jiskra.
Nadmíra spánku
Psi jsou ve své podstatě velmi aktivní stvoření. Rádi si hrají, běhají venku, někdy trochu zlobí… Mají zkrátka energie na rozdávání. Když proto najednou zničehonic začnou před veškerou aktivitou upřednostňovat spánek, zbystřete. Neustálá únava totiž může být známkou toho, že váš domácí mazlíček trpí depresí.
Okusování tlapek
Snad každý pes si čas od času líže packy a okusuje je. Všeho moc ale škodí. Dělá-li to váš pes prakticky neustále v každé volné chvíli, může jít o známku stresu. Jako si lidé při stresu podupávají nohou, louskají prsty nebo skřípou zuby, psi se snaží uklidnit právě okusováním pacek.
Netknutá miska s jídlem
Při depresi se u psů mění i jejich chuť k jídlu. Pes, který je nešťastný, nemá hlad, nepřiběhne, když slyší, jak do jeho misky sypete granule, a dokonce může pohrdnout i nějakým svým jindy oblíbeným pamlskem.
Léčba bývá jednoduchá
Deprese se u psů mohou objevit z různých důvodů. Nejčastěji přichází po stěhování a tedy změně prostředí, na které byli psi zvyklí. Přepadne našeho zvířecího kamaráda ale i ve chvíli, kdy se k nám do domácnosti nastěhuje někdo cizí. Objevuje se také na podzim. Stejně jako lidé, i psi totiž mohou trpět sezónní depresí. Vnímají změnu počasí i zkracující se dny.
Ve všech případech je důležité být psovi nablízku. I když vypadá unaveně, zkuste za ním přijít s jeho oblíbenou hračkou a hrajte si s ním. Hlaďte ho, mazlete a snažte se s ním trávit co nejvíce času. Měli byste s ním také chodit častěji na procházku. Fyzická aktivita totiž pomáhá potlačovat negativní emoce a podporuje dobrou náladu. A to nejen u psů.
Možnou příčinou je také skutečnost, že si pes připadá sám. V takové situaci se vyplatí pořídit si dalšího domácího mazlíčka, aby měl váš čtyřnohý miláček parťáka.
Pátrejte po příčině
Nutno říct, že všechny uvedené příznaky nemusí vždy poukazovat jen na depresivní stavy. Také za nimi může stát nějaký skrytý zdravotní problém, který vašeho mazlíčka trápí. Všímáte-li si tedy toho, že se váš pes posledních několik dní či týdnů chová nezvykle, raději s ním rychle vyhledejte odborníka. Ten psa důkladně vyšetří a určí, zda jej netrápí nějaká nemoc.
Když se ovšem ukáže, že vašeho mazlíčka skutečně sužují silné deprese a žádná z běžných léčebných metod nezabere, může veterinář vašemu čtyřnohému kamarádovi předepsat antidepresiva. Případně i léky na zmírnění úzkosti.
Zdroje: webmd.com, idnes.cz, contryliving.com