Věřte, nevěřte: Tyhle historky z českých filmů by zmátly i samotného Jonathana Frakese
Zákulisí natáčení českých filmů je spojeno s různými fascinujícími příběhy. Některé z nich jsou pravdivé, jiné se později proměnily v legendy. V tomto článku přinášíme odhalení.
V českých filmech můžeme vidět mnoho překvapivých nebo poutavých scén. Občas v nich ale narazíme i na takové scény, nad kterými nám zůstává rozum stát. Při pohledu na ně si říkáme, zda se jedná o pravdu nebo lež. Scény mohou působit realisticky, ale ve skutečnosti se vůbec o pravdivé scény nejedná. Naopak některé scény jsou skutečné a my bychom to nikdy neřekli. V tomto článku vám přinášíme top čtyři tvrzení o filmech, u kterých není jasné, zda jsou pravdivé, nebo ne.
Scéna, kdy ve filmu Slunce, seno, erotika utíká Jaroslava Hanušová před únosci, je koordinovaná
Kdo neviděl filmy Zdeňka Trošky, jako by nebyl. Poslední film, který završil trilogii Slunce, seno, byl poněkud více akční, než bylo původně v plánu. Hlavní postavy vyrazily na dovolenou do Itálie, kde se děly věci, které by nikdo nečekal. Jednou z nich byl únos italskými obyvateli. Při této scéně se snažili unést mimo jiné také Jaroslavu Hanušovou, která ztvárnila roli pomocné učitelky Jaruš.
Když utíkala ulicemi města, spadla a bouchla se do hlavy. Myslíte, že tato scéna byla skutečná nebo jen nahraná? Odpovědí je, že byla skutečná. Herečka nezvládla vytvořit nahraný pád a sama se při něm zranila. Na jedné ze scén je možné vidět, jak se udeřila do hlavy. Celá produkce včetně hereckých kolegů byla šokována, zda je Jaroslava v pořádku. Troška se dokonce bál, jestli žije. Herečka byla nějakou dobu v bezvědomí, ale pak se pokračovalo dál.

Fotka zesnulého Edy Součka ve filmu Obecná škola je ve skutečnosti bratr Zdeňka Svěráka
Obecná škola patří mezi české filmové klasiky, které musí každý alespoň jednou za život vidět. Ve snímku se objevuje mnoho zajímavých scén a pojí se s mnoha rozporuplnými skutečnostmi. Jedna z nich se týká fotografie, která je umístěna na hrobě Edy Součka. Jeho smrt byla způsobena tím, že šlápl na rezavý hřebík.
Otázkou je, zda fotografie, která byla umístěna na náhrobku je pravdivá či nikoliv? Odpovědí je, že ano. Fotografie patří bratrovi Zdeňka Svěráka, který zemřel z úplně stejného důvodu. A aby těch zajímavých věcí nebylo málo, „na hřbitově můžete také vidět skutečnou Svěrákovu matku jako ženu zalévající květiny,” doplňuje portál dama.cz.
Scéna, ve které přišel Jaroslav Dušek ve filmu Pelíšky s nabídkou kvalitního milování, byla ve scénáři
Pelíšky patří mezi ty nejoblíbenější české filmy vůbec. Na důkaz tohoto tvrzení se každoročně vysílají na Vánoce. Scény a hlášky z tohoto snímku známe nazpaměť už asi všichni. Věděli jste ale, že některé scény původně nebyly ve scénáři?
Třeba ta, ve které je Jaroslav Dušek (Saša Mašláň) na návštěvě v bytě u Evy Holubové (učitelka Eva) a přichází s nemravnou „nabídkou kvalitního milování.” Dušek byl mistr improvizace, a tak se nechal unést i v této scéně. Fráze, kterou pronesl, ve scénáři nebyla a tvrzení je tedy nepravdivé. Scénáristé se ale i přesto rozhodli tam hlášku nechat.

Postava Otíka ve filmu Vesničko má středisková byla inspirována skutečnou osobou
Snímek Vesničko má středisková je českou klasikou, která dokáže pobavit, ale rozesmutnit zároveň. Pravděpodobně každý si při vyslovení názvu filmu vybaví postavu postiženého Otíka. Mnozí lidé se domnívají, že je postava inspirována skutečnou osobou, která má stejné nebo podobné vlastnosti. Odpovědí však je, že to není pravda.
Režisér Zdeněk Svěrák při psaní scénářů rád čerpá z osob a situací, které někdy zažil. V tomto případě však žádnou konkrétní postavu nevyužil. Nutno dodat, že se herec János Bán role Otíka zhostil skvěle. Dokonce si vymyslel zubní protézu, aby zakryl maďarský přízvuk a byl více autentický. Mimo jiné mu pomohlo také pozorování postižených lidí, aby se mohl do postavy co nejvíce vžít. A to se mu povedlo.
Zdroj: lifee.cz, dama.cz, nasregion.cz