Vetřelec 3: Příběh Ellen Ripleyové, který téměř nevyšel. Srovnání kinoverze a speciální edice a několik zajímavostí
Třetí díl sci-fi hororu Vetřelec je zároveň režijním debutem Davida Finchera, ke kterému málem nedošlo. Příběh se odehrává ve stejném roce jako Vetřelci J. Camerona, tedy v roce 2179. V tomto článku porovnám kinoverzi a speciální edici. Kinoverze byla uvedena v roce 1992 a má 114 min. Speciální verze byla vydána v roce 2003 a má 145 min. Zajímavá fakta čerpám z originálního disku Blu-Ray.
Už během úvodních titulků nám tvůrci ukazují, co se stalo. Spustí se poplach a posádka je evakuována na planetu Fiorina „Fury“ 161, kde je nápravné zařízení pro vězně. V kinoverzi vidíme, jak záchranný člun dopadl na planetu. Ve speciální verzi je přidána scéna, kdy někdo najde Ellen (Sigourney Weaver). Přivede ji dovnitř a pošle dva další, aby prohledali vrak a zjistili, zda náhodou někdo nepřežil. Běží k počítači, aby napsala zprávu o nálezu trosek, přeživších a mrtvých. Z hlášení se dozvídáme, že to byl velitel Andrews (Brian Glover). Mezitím ji přivezou na ošetřovnu, očistí ji a dají jí kyslík. Pak nám ukazují, jak prohledávají zbytky vraku. Přijde zpráva, že si společnost přeje podat zprávu. Přesouváme se do vězení, kde má Dillon (Charles S. Dutton) přednášku. Na začátku pronese modlitbu a předá slovo řediteli. To v kinoverzi není. Poté, co ředitel domluví, vidíme, jak se Ellen probouzí a někdo jí dá nějakou injekci. Během jejich rozhovoru se dozvídáme, že je to vedoucí ošetřovny a jmenuje se doktor Jonathan Clemens (Charles Dance).
Clemens řekne Ellen, že léky ji mají uklidnit a že by jí měl oholit hlavu, protože tam má vši. Provede ji věznicí a Ellen se ho zeptá na jeho posádku, on jí všechno řekne. Ellen si všimne popáleniny na hybernátoru. Má obavy, že z dívky vylezl malý Vetřelec, a tak požádá doktora, že by ji rád viděl. Ve speciálu je vidíme, jak scházejí po schodech do márnice a krátce spolu hovoří. Zeptá se jí, jestli to byla její dcera. Kinoverze to postrádá. V márnici chce být Ellen s malou chvíli sama. Nakonec požádá o její pitvu. Doktorce se to sice nelíbí, ale také jí vyhoví, ale nejprve se jí zeptá, co hledají, a ona odpoví, že choleru. Ve speciálu vidíme Franka (Carl Chase) a Murphyho (Christopher Fairbank), jak tahají mrtvoly z trosek do krematoria a mluví o svých prohřešcích. Ta v kinoverzi chybí.
Ve speciální verzi je přidána scéna vytažení Vetřelce z mrtvoly. V kinoverzi je zobrazen pouze pohřeb. Vidíme ji, jak si stříhá vlasy a pak jde do sprchy, kde ji hlídá Clemens. Ve speciálu je přidána krátká scéna, kdy Dillon přichází za svými „bratry“ a ptá se jich, co mají za problém. Jejich odpovědí je Golic (Paul McGann), protože je to blázen a smrdí. Celá scéna se odehrává ve vězeňské jídelně. Vidíme také Ellen, jak si přichází pro jídlo. V kinoverzi není. Ellen mu jde za ta slova na pohřbu poděkovat. Ve speciální verzi se ho ptá: „Tak na co čekáš?“ Odpoví jí: „Dokud se Bůh nevrátí a nezachrání své služebníky.“ V kinoverzi to chybí. Později vidíme, jak někdo uklízí u ventilace a nachází kůži. Při tom si všimne něčeho v díře v zemi a myslí si, že je to zvíře, tak na něj zavolá, když se pohne, všimne si ho lépe, lekne se a spadne, bohužel spadne přímo do ventilace. Ráno se Doktor ptá Ellen, proč musely být mrtvoly spáleny. Ve speciálu odpovídá na jeho otázku. Pak mu řekne, že by neměla spát s vězněm, protože je to proti předpisům, a on odpoví, že ona není vězeň. Ellen na to reaguje a ptá se ho na kód, který má na krku, jenže on jí neodpoví. To v kinoverzi chybí.
Doktor je přivolán k nehodě, a když dorazí na místo, zjistí, že má stejnou popáleninu jako hybernátor. Nadřízený při nehodě ho pozve do své kanceláře. Později Ellen najde černou skříňku, ale nedokáže ji přehrát, a tak požádá Clemense, zda by jí nesehnal počítač. Odpoví, že nic takového nemají, ale že jí může ukázat cestu k androidnímu biskupovi. Ve speciálu je přidáno několik scén, které se překrývají s kinoverzí. Nejprve vidíme, jak se snaží uklidit místo nehody a jdou zapálit svíčku za Murphyho. Hned poté následuje scéna, kdy Clements přijde do kanceláře a Andrews mu nabídne kávu. Zde začíná kinoverze, ve které se dozvídáme, že dostali zprávu od vedení a že mají na Ellen dohlížet, také se dozvídáme, že doktor má ne zrovna ideální minulost, a tak mu vyhrožují. Opět začíná speciální verze, kde vidíme konec rozhovoru. V něm se dozvídáme, že ho nemá rád, ptá se na „tu ženu“, načež doktor odpoví, že toho moc neví, a nakonec ho vyhodí. To v kinoverzi není. Později vidíme Ellen, jak jde za Bishopem, ale je napadena muži, kteří si s ní chtějí užít. Má štěstí, protože se objeví Dillon a zachrání ji. Ve speciálu je přidána krátká scéna, ve které najdou cigarety.
Ellen spojí černou skříňku s Bishopem a dozví se, co se stalo. Ve speciálním verzi najdou Golice a chytí ho. To v kinoverzi není. Doktor jí vypráví svůj dlouhý příběh. Ve speciálu je přidána scéna, kdy se vetřelec blíží, aby Doktora zabil. Dále vidíme Dillona, jak v jídelně přednáší vězňům. To v kinoverzi chybí. Během správcova proslovu ho Vetřelec zabije. Ve speciální verzi vidíme, jak po něm uklízejí. Psychicky se připravují na další kroky a nabízí se otázka, kdo bude nyní velet? To v kinoverzi chybí. Připraví si provaz, aby ho chytili, a začnou ho realizovat. Během plnění plánu dojde k nehodě. Přijede Vetřelec a ten to celé nechtěně vyhodí do vzduchu.
Ve speciální verzi ho vidíme hasit, pak Dillon zmáčkne tlačítko a oheň uhasí. V další scéně vidíme rozhovor Ellen a „85“, kdy se Ellen ptá, zda dostal odpověď a kdy asi přijedou. 85 jí odpoví, že je pro firmu důležitá a že přijdou tak za 4 dny. Dále vidíme Murphyho, jak zabíjí svého spoluvězně. V další scéně vidíme Ellen, jak se snaží kontaktovat společnost, a když se jí to podaří, je jí řečeno, že zabití Xenomorfa není povoleno. Přijedou za 12 hodin. Později Murphy zabije dalšího spoluvězně tak, že mu podřízne hrdlo a otevře dveře malému vetřelci. Ellen přijde za Dillem a řekne mu, že společnost vetřelce nezabije, ale jemu je to jedno. Najednou se objeví Murphy a řekne jim, že mají problém, ukáže jim mrtvolu a všechno svede na něj. To v kinoverzi chybí. Nakonec se dohodnou, že se sejdou u pece.
Ellen se rozhodne jít na lékařské oddělení, aby zjistila, co jí je. Zjistí, že je těhotná a že ji Vetřelec oplodnil, když ještě spala. Dojde jí, že je novou královnou. Ve speciální verzi je přidána scéna, ve které se vězni dohadují, jak ho zabijí. Nejprve se hádají, ale pak jednoho z nich při zapalování cigarety napadne, že by mohli použít pec s tekutým olovem a vylít ho na Vetřelce. Ellen si také myslí, že když má v sobě královnu, nezabije ji. To v kinoverzi není. Společnost pošle zprávu, že musí dát poručíka Ripleyovou do karantény a že tam budou za dvě hodiny. Ellen se rozhodne jít do sklepa, kde narazí na Dillona. Ve speciálu se mu přizná, že má v sobě královnu, a vysvětlí mu, jak to všechno funguje. To kino verzi chybí. Hned poté ho požádá, aby ji zabil, protože královna na Zemi nesmí. Ellen se po menším nedorozumění s Dillonem rozhodne jít za zbylými přeživšími a vysvětlit jim, co se děje.
Ve speciálu také vidíme, jak se dohadují o tom, že je přijde zachránit záchranný tým, jenže Ellen s tím nesouhlasí, protože ví, že nezachrání je, ale Vetřelce. Bohužel jí nikdo nevěří. Také je tam krátká scéna, kde se hádají o těch zvěstech, co říká nebe. Ta v kinoverzi chybí. Když se konečně rozhodnou začít, jedny dveře se rozbijí. Ve speciálu je také scéna, kdy se Ellen hádá s Dillonem o tom, co se děje, a on jí odpoví, že improvizujeme. Ellen se jen tiše zasměje. To v kinoverzi není. Mezitím dorazí záchranný tým a jeden z vězňů je dovede k peci. Mezitím tam míří i Ellen, ale s Vetřelcem v patách. Když se tam konečně dostane, je tam i Dillon. Dillon se bohužel obětuje, Ellen se vyškrábe na okraj pece a křičí, aby někdo spustil olovo. Olovo se sice vylije, ale Vetřelce nezabije. Vězně napadne pustit vodu, a tak zakřičí na Ellen, aby ji pustila, protože je blízko kohoutku. Ellen tak učiní a Vetřelec exploduje.
Oba se setkají na mostě, ale to už přichází záchranná výprava. Bishop (Lance Henriksen) je tam také, ale jeho tvůrce. Ve speciálu se ji snaží přesvědčit, že ho vyjmou, zabijí, že to bude rychlá a bezbolestná operace a že bude pod narkózou. To v kinoverzi není. Ellen se rozhodne spáchat sebevraždu skokem do roztaveného olova. Nakonec společnost stejně zabije dva vězně. Prvního, který byl s Ripleyovou, a druhého, který je k ní dovedl.
Zajímavosti:
Vetřelec 3 je jediným filmem v sérii, kde není jako zbraň použit plamenomet.
Jedná se o první film slavné vetřelčí ságy, kde můžeme vidět i pohled z perspektivy Vetřelce.
V jednom z raných trailerů byl použit slogan „Na Zemi všichni uslyší tvůj křik.“ Jeden z prvních námětů totiž zavlekl vetřelce na Zemi, slogan tak byl parafrází pro známou větu z prvního Vetřelce „Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik.“
Nabídku role doktora Clemense obdržel i Gabriel Byrne.
V jiné z původních verzí scénáře naopak nebyla Ripleyová.
Natočený film se do konečné verze upravoval přes rok.
Renny Harlinovi se zdál scénář příliš akční, proto od filmu odstoupil a přešel ke Smrtonosné pasti 2
Bylo napsáno několik verzí scénáře, které byly postupně zamítány. Jedním ze zamítnutých bylo i dílo Davida Twohyho, který jej pak upravil a sám podle něj natočil film Černočená tma.
Zdroj: autor, Blu Ray: Vetřelec 3