Nový Vetřelec v dechberoucím traileru ukazuje, jak se mají dělat efekty ze „staré školy“
Již brzy se fanoušci sci-fi a hororů dočkají dalšího filmu z populárního univerza. Vetřelec: Romulus do kin přijde v srpnu a jeho režisér Fede Álvarez neponechal nic náhodě. Jako milovník starších filmů o krvežíznivém monstru z vesmíru se svého úkolu podle dostupných informací zhostil skutečně poctivě.
Série filmů o příšeře z vesmíru s všeříkajícím názvem Vetřelec začala vznikat již na konci 70. let. Nyní se dočká dalšího pokračování, které slibuje návrat ke kořenům oblíbeného univerza. Autorem nejnovějšího přírůstku do série je uruguayský režisér Fede Álvarez. Ten se sám považuje za skalního fanouška populární hororové franšízy.
Děj nového snímku, který ponese název Vetřelec: Romulus, se má odehrávat mezi prvními dvěma snímky – Vetřelec z roku 1979 a Vetřelci z roku 1986. Vypráví příběh skupiny mladých lidí, jejichž způsobem obživy je putování vesmírem a vykrádání opuštěných vraků kosmických lodí a vesmírných stanic. Nejenže se tak snímek může přiblížit mladším divákům, toto zasazení má podle autora speciální význam.
Inspirací pro tento příběh prý byla pro Álvareze vystřižená scéna z filmu Vetřelci, jehož režisérem byl James Cameron. V té chodbami kolonizační stanice LV-426 pobíhají děti. Vyrůstat v drsném světě Vetřelce je pro ně přitom velmi pravděpodobně vysoce náročné.
Nový Vetřelec bude mimo jiné příběhem o dospívání
„Co kdyby ta děcka vyrostla v kolonii, která potřebuje 50 let na terraformaci? Neznají nic jiného, žádné slunce, jen chodby a vyhlídku, že po rodičích jednou zdědí jejich práci. Nový film by měl být o mladých lidech v takovém světě a o tom, co chtějí dělat se svým životem,“ zamyslel se nad jejich příběhem režisér chystaného filmu v rozhovoru pro The Hollywood Reporter.
Fede Álvarez oslovil trikaře a výtvarníky, kteří se již podíleli na prvních dvou vetřelčích filmech spolu s režiséry Ridleym Scottem a Jamesem Cameronem. A zatímco pro některé scény se rozhodli využít moderní CGI technologie, na které jsme zvyklí z velké části moderních filmů, v řadě jiných naopak použili tradiční postupy.
„Stejně jako ostatní jsem byl často zděšen špatnou počítačovou grafikou ve filmech, která mi zkazila zážitek. Ale nejsem proti ní. Myslím, že je třeba udělat to, co je pro daný snímek nejlepší, a jakákoliv technika to udělá lépe, měla by se použít,“ vysvětlil Álvarez svůj pohled na problematiku triků pro web Gamesradar.com.
https://www.instagram.com/p/C6kGQxTOuTz/?img_index=1
Film slibuje staré dobré triky a efekty
Zatímco mnozí tvůrci velkou část speciálních efektů dotváří v počítači, v případě nového Vetřelce to bylo jiné. Vesmírná stanice, na které se velká část děje odehrává, byla ve studiu skutečně postavena – celá a do nejmenšího detailu.
„Dneska je častější, že toho fyzicky vybudujete co nejméně a všechno doděláte v počítači. Já tam ale chtěl být, takže jsme tu vesmírnou stanici, kterou vidíte v traileru, opravdu postavili do posledního zákoutí. A já na ní fyzicky strávil většinu loňského roku,“ popsal režisér.
Podobné to bylo také se samotným monstrem. Nejedná se o animaci, ale o opravdu propracovanou a komplikovanou loutku. Rozpohybovat ji bylo přitom často velice obtížné.
„Byly chvíle, kdy jsme potřebovali devět loutkářů, aby ta bytost fungovala, a měli jsme všechny ty chlapy, kterým už táhne na šedesát, pod stolem. A já tam byl s nimi, protože nebylo dost rukou. Musel jsem být pod stolem a loutkovat tyhle věci s kluky, kteří pracovali na původních Vetřelcích. Takže to byla ta nejlepší část,“ vyprávěl Fede Álvarez nadšeně.
Vetřelec vtrhne do českých kin v létě
Snímek byl původně natáčen pouze pro internetovou platformu Hulu, kterou pro české diváky distribuuje streamovací služba Disney+. Během práce ale získal tvůrčí tým takovou důvěru producentů, že se rozhodli jej oproti původním plánům uvést do kin. Pro české diváky bude k vidění od 15. srpna.
Trailer, který již byl zveřejněn, od počátku ukazuje velmi stísněnou hororovou atmosféru. Nechybí v něm děsiví facehuggeři, neboli vetřelci, kteří se snaží naklást své zárodky do živých hostitelů. Ze dvouminutového sestřihu zkrátka tuhne krev v žilách, a tak můžeme být opatrně optimističtí, že tomu tak bude i v případě celého filmu.
Zdroje: Hollywoodreporter.com, Gamesradar.com, Prima Cool, Aktuálně, Kinobox.cz