Vetřelec vs. Predátor: Souboj dvou hororových legend, srovnání kinoverze a režisérského sestřihu a několik zajímavostí
Film Vetřelec z roku 1979 režíroval Ridley Scott a hlavní roli Ellen Rippleyové ztvárnila Sigourney Weaver. O sedm let později vzniklo pokračování s názvem Vetřelci, které režíroval James Cameron. V roce 1987 se režisér John McTiernan rozhodl natočit film Predátor s Arnoldem Schwarzeneggerem v roli majora Dutche. A v roce 2004 se režisér Paul W.S. Anderson rozhodl natočit souboj těchto dvou hororových legend, Vetřelec vs. Predátor, k němuž napsal i scénář.
Před tímto filmem režíroval snímky jako Horizont události a Resident Evil. V tomto článku si zrekapitulujeme příběh souboje mimozemských legend, porovnáme obě verze filmu a řekneme si také několik zajímavostí. Rozdíl mezi verzemi spočívá v tom, že režisérská verze je o osm minut delší než verze pro kina.
Většina rozdílů, ale zejména přidaných scén, se nachází v prvních cca 40 minutách filmu. Rozdíl: děj filmu začíná na Antarktidě, a to již 10.10.1904, kde vidíme, jak Predátor zabije nějakého chlápka. Děj se přesouvá do roku 2004, kde je nám ukázána družice Wayland. Hned poté se přesuneme do Nebrasky, kde je pozorovací stanice a tam na počítači objeví nějaký velký objekt pod Antarktidou. V kinoverzi vidíme pouze Alexu Woods (Sanaa Lathan), jak leze na led, kde jí zavolá Maxwell Stafford (Colin Salmon), že ji zítra čeká pan Wayland. Později se přesuneme do Mexika, kde se setkáváme se Sebastianem de Rosou (Raoul Bova), který pracuje na archeologických vykopávkách. Rozdíl: dozvídáme se, že mu došly peníze a prosí vedoucího dělníků, aby mu dal ještě měsíc. Ten bohužel odmítá. To v kinoverzi chybí. Děj nás přesouvá do vrtulníku letícího nad Antarktidou.
Zde se setkáváme s Graemem Millerem (Ewen Bremner), zatímco fotí spící Alexu, a dozvídáme se, že má děti a dává jim najevo, že není žádná sucharka. Dozvídáme se také, že Alexa je odbornice na životní prostředí a Greame je chemický inženýr. Rozdíl: Přesouváme se k ledasčemu, kde někdo Sebastianovi oznámí, že banka přijala šek. Také se dozvídáme, že chtějí jen slyšet, co jim chce říct, vzít si peníze a vrátit se do Mexika. Později vidíme Millera sedět ve vozidle, ale přijde k němu neznámý muž a vyžene ho odtamtud. Vidíme, jak začíná brífink a přichází Wayland. To v kinoverzi chybí. Představí se jako Charles Bishop Weyland (Lance Henriksen). Po prvním a později i druhém setkání se přesouváme k pyramidě, kde se dozvídáme, že tato pyramida byla úplně první postavenou pyramidou na světě. Najdou obětní místnost a sarkofág. Mezitím však přistane loď Predátorů. Rozdíl: vidíme vůbec první zabíjení lidí Predátory. Při pomalém přesunu na ně padá mrtvý Faccehugger. To v kinoverzi není.
Otevřou sarkofág, vezmou si zbraně a spustí mechanismus, který přesune vejce do obětní místnosti, odkud vyskočí Faccehuggeři, dostanou členy posádky a vylíhnou se Vetřelci. Predátoři na to přijdou a spěchají do pyramidy, aby získali zpět své zbraně, jenže než se tam dostanou, zbraně ze sarkofágu zmizí a Vetřelci jsou vypuštěni. Další rozdíl je až zhruba v polovině filmu, kdy vidíme první zabití Vetřelci. O něco později vidíme Waylanda zabitého Predátorem a Alexem a také vidíme, jak vetřelec zabíjí Predátora a naopak. To v kinoverzi není. Sebastian a Alexa jdou do místnosti, kde je celý příběh napsán na stěnách hieroglyfy.
V režisérském sestřihu vidíme, jak si predátor sundá masku a na obličej si nanese krev nepřítele. Z toho Sebastian usoudí, že jde o rituál dospívání a on je vlastně teenager, a proto neměli zbraně, museli si je zasloužit. To je v kinoverzi chybí. Díky hieroglyfům se dozvídáme, jak to všechno začalo. Predátoři přišli na naši planetu už v počátcích lidstva, kde bojovali proti vetřelcům, a tak je lidé považovali za bohy. Přilétali jednou za sto let a lidé přinášeli oběti, aby vetřelce udrželi na uzdě, a tak své bohy uctívali. Jakmile predátor prohrál, zničil celou civilizaci, aby vetřelci neovládli planetu. Při útěku z místnosti a na povrch by Sebastiana vetřelec zabil. Přežije jen Alex, která se spojí s Predátorem a společně porazí vetřelčí královnu a Predátor jí udělá stejné znamení jako sobě, aby ji Starší nezabili. Nakonec se objeví loď Predátorů, vystoupí a jeden ze Starších jí dá svou zbraň jako uznání a poděkování za to, že jim pomohla.
Zajímavosti:
Paul W. S. Anderson mluvil před natáčení s Jamesem Cameronem. Ten mu řekl, ať hlavně – slušně řečeno – nezkazí královnu vetřelců.
Související filmy Vetřelec (1979), Vetřelci (1986), Vetřelec ³ (1992), Vetřelec: Vzkříšení (1997), Predátor (1987), Predátor II (1990), Predátoři (2010) a Vetřelec vs. Predátor 2 (2007) mají přístupnost R, tento má však slabší přístupnost PG-13.
Podle Andersona, kdyby natáčeli v Hollywoodu, vyšlo by je to asi na 20 milionů dolarů. V Praze se náklady snížily na 2 miliony.
Film mohl natočit i Guillermo del Toro, ale dal přednost Hellboyovi.
Kód morseovkou na začátku filmu říká „Kdokoliv vyhraje, my prohrajeme„, což je motto filmu.
Když hrdinka oslovuje vetřelce jako „ugly motherf…“, je to narážka na oba filmy Predátor, kde je Schwarzenegger i Glover osloví stejně.
Paul W. S. Anderson se ve scénáři chtěl úmyslně vyhnout situaci, kdy by se Vetřelci dostali na povrch světa mezi lidi, protože by tím narušil souvislost v dějové linii, kde ve filmu Vetřelec je Ellen Ripleyová zaskočena objevením nové rasy.
Náklady na film byly 60 000 000 $ a dalších 35 000 000 $ padlo na mohutnou propagaci. I přes spíše záporné hodnocení kritiky a přes nevoli fanoušků původních sérií dokázal film vydělat 80 000 000 $ v USA a dalších bezmála 84 000 000 $ ve zbytku světa. Není tedy divu, že Vetřelec vs. Predátor 2 na sebe nenechal dlouho čekat.
Zdroje: autor, Blu-Ray: Vetřelec vs. Predátor