Víčka od plastových lahví nevyhazujte, mají další využití: Budete překvapeni, nakolik vám usnadní běžné činnosti
Nová víčka od PET lahví se sice nesetkala se zrovna velkým nadšením u lidí, stačí je ale jednoduše odstřihnout. Obyčejná víčka totiž můžeme využít třeba při vyrábění s dětmi. Stačí je použít místo palety na barvy a můžete vesele malovat obrázky bez toho, aby se někde vylila. Využití najdou víčka ale i v domácnosti. Nejlépe ve spojení s česnekem.
Určitě jste se s tímto „skvělým vynálezem“ už setkali. Dnešní plastové lahve mají k sobě totiž víčka přidělaná. Bohužel od letošního července musí mít všechny plastové (nebo kompozitní) nápojové obaly do objemu tří litrů víčka přidělaná napevno. Toto nařízení vymyslela Evropská unie a má za cíl snížení volně pohozeného odpadu. Dalším důvodem je pak lepší třídění. Když jsme totiž údajně vyhazovali prázdné PET lahve do žlutých kontejnerů, víčka putovala mezi běžný odpad – a to je špatně.
Víčka nepatří do koše, ale do kuchyně. Přesvědčíme vás
Že se dá z víček vyrobit spousta pěkných věcí, to už víme. Může se z nich stát docela přínosný stavební materiál, se kterým se zabavíte nejen vy, ale i vaše děti. Návodů, jak využít v domácnostech PET lahve, je nepřeberné množství, ovšem i víčko pro nás může být při jedné běžné kuchyňské činnosti velice přínosné. Existuje totiž jeden zcela jednoduchý trik, jak díky víčku oloupat česnek. Zkoušeli jste to někdy? Je to opravdu otázka jen pár minut.
Jak na to? Paličku česneku nebo jeho měsíčky namočte alespoň na 10–15 minut do vlažné vody. Slupka se tak odmočí a její loupání pak půjde o moc lépe. Poté nechte česnek na utěrce lehce okapat, vezměte víčko od PET lahve a jeho krajem česnek opatrně seškrábněte. Ideální bude, když začnete škrábat rovnou u stonku. Půjde to jako po másle. Sami budete překvapení, jak rychle jde česnek oloupat. Zabere to chvilku a ušetříte si tím spoustu času. Plastové víčko má navíc tu výhodu, že není na jedno použití. Můžete ho tedy bez obav omýt pod teplou vodou a uložit do příborníku k dalšímu použití. Tím, že budete česnek loupat víčkem, neporušíte ani strukturu stroužků. Pokud plastové lahve doma nevedete a tím pádem nemáte k dispozici ani plastová víčka, je možné použít k tomuto triku i víčko od klasické skleněné lahve, např. od piva.
Česnek patří i do mikrovlnky
Možná vás to překvapí, ale česnek lze snadno oloupat i díky mikrovlnce. Tento způsob je vynikající hlavně v případě, kdy potřebujete naráz oloupat větší množství. Česnek jednoduše vložte do mikrovlnné trouby alespoň na 30 sekund. Slupka poleví a půjde snáze dolů. Slupek se můžeme zbavit i tím, že česnek opražíme nasucho na pánvi. Nejenže z česneku slupka vyloženě odpadne, ale surovina díky pražení získá i o mnoho výraznější chuť.
Kdy je nutné česnek vyhodit?
Česnek je nejen v českých kuchyních neocenitelnou přísadou mnoha pokrmů. Je zdravý a má silné dezinfekční a antibiotické účinky. Pro vaření bychom měli používat jen kvalitní česnek s příjemnou aromatickou vůní. Pokud v obchodě vybíráte z několika paliček, vždy se ujistěte, jestli nejsou stroužky po středu plesnivé. V tom případě patří rozhodně do koše, ne na talíř.
Nejlépe uděláte, když si koupíte česnek, který byl vypěstovaný na našich českých farmách. Má totiž za sebou co nejméně cestování. Pokud si ale vybrat nemůžete, volte česnek z Itálie nebo Španělska. V poslední době si u nás získává oblibu i černý česnek, který má nejen svou specifickou barvu, ale také vůni a chuť. Je lehce nasládlý a kořeněný. Jíst ho můžete samostatně nebo pečený. Případně se s ním dá skvěle dochutit jakákoliv běžná omáčka.
Zdroje: ceskykutil.cz, prozeny.cz, primainspirace.cz