Víte jak prát ručníky, aby byly měkké a voňavé i bez aviváže?
Jistě nám dáte za pravdu, že už jen představa zachumlání se po koupeli ve vaně či po sprše do nadýchaného ručníku je velmi příjemná. Chcete-li jej přitom udržet měkký, nemusíte vůbec používat (chemickou) aviváž.
Pokud si pořídíte nový, krásně měkký a nadýchaný ručník, po několika praních mohou být tyto vlastnosti pryč. Řešením sice může být aviváž, její používání je ovšem spojeno i s různými negativy. Obvykle totiž obsahuje konzervační látky, umělá barviva a biologicky špatně rozložitelné složky, které přírodě právě neprospívají. Proto se nabízí otázka, zda je možné udržet ručníky měkké i bez aviváže. Odpověď je přitom jednoduchá – ano, lze. Možností navíc máte hned několik.
Vyzkoušejte běžné pomocníky v domácnosti
Jedním z důvodů, proč ručníky přestanou být měkké, je používání příliš velkého množství prášku na praní. Toho je přitom možné použít méně, nebo jej dokonce můžete vynechat úplně. Při praní ručníků se totiž může osvědčit jedlá soda. Nejenže je netoxická, v kuchyni ji ostatně lze použít k čištění sporáku či dřezu, ale zmínit musíme i její účinky při praní – efektivně pomáhá odstranit skvrny a zároveň dokáže neutralizovat pachy, které mohou ulpět na tkaninách. Ručníky přitom stačí posypat před praním zhruba půl hrnkem jedlé sody.
„Jedlá soda je skvělý přírodní prací prostředek,“ uvedl pro web Daily Express odborník na praní prádla Deyan Dimitrov. „Dokáže zázraky ve zbavování se mastnoty nebo skvrn a může pomoci neutralizovat všechny pachy, které by mohly přetrvávat na látkách. Je také netoxická, takže jde o skvělou přírodní alternativu, pokud chcete použít něco, co neobsahuje mnoho chemikálií. Navíc je to skvělá volba, pokud máte citlivou pokožku nebo nějaké alergie.“
Rovněž bílý ocet je v rámci domácnosti multifunkčním pomocníkem, který si pořídíte „za hubičku“. Použít jej lze k odstranění vodního kamene, na vyleštění oken či zrcadel, případně k vyčištění lednice, pračky nebo mikrovlnné trouby. Uplatnění se navíc nabízí i při praní. Bílý ocet změkčuje textilie tím, že rozpouští veškeré usazeniny, které by mohly být v oděvu přítomny. Nemusíte se přitom obávat, že ručníky načichnou zápachem octa. Ten zmizí v průběhu schnutí.
„Přidejte do cyklu máchání půl šálku bílého octa na místo aviváže, abyste se zbavili veškerých usazenin, které mohou být v ručnících,“ vysvětluje Deyan Dimitrov.
Doporučujeme: Chcete-li, aby byly takto vyprané ručníky pěkně voňavé, můžete použít také svůj oblíbený esenciální olej, a to společně s bílým octem. Činit by tak ovšem neměly osoby s citlivou pokožkou.
Další způsoby, jak změkčit ručníky bez aviváže
Jedlá soda a bílý ocet představují dva způsoby, jak udržet ručníky měkké i bez aviváže. Existují ovšem i další řešení, která mohou být stejně účinná. Co tedy ještě můžete v podstatě ihned vyzkoušet?
- Ručníky byste měli prát na nižší teplotu. Úplně postačí 30 °C. Pak zůstanou měkčí po delší dobu. Navíc je to šetrnější k životnímu prostředí. Jednou za čas je však můžete vyprat na „šedesát“, čímž je zbavíte bakterií.
- Řešením mohou být také přírodní prací prostředky. Ty obvykle tvoří klasické mýdlo, jedlá soda či mýdlové ořechy. Aviváže tohoto typu zase obsahují přírodní složky krémů a vůni obstarávají éterické oleje. Rovněž aviváž tedy vlastně můžete použít.
- Při praní byste neměli přeplňovat buben pračky. Praní pak může trvat déle, což se může negativně projevit i na měkkosti ručníků. Navíc je pak celý proces méně efektivní a dražší.
- Řešením může být i sušení prádla v sušičce. Tu byste opět neměli přeplňovat, přičemž vhodné je použít šetrný sušící program s nižší teplotou a otáčkami. Musíme ovšem doplnit, že tento krok je méně výhodný pro vaši peněženku a méně šetrný k životnímu prostředí. Používat jej tedy nemusíte.
Zdroje: House Beautiful, Southern Living, Daily Express , dTest