Do komedie Vrchní, prchni! se vloudilo několik chyb. Tady jsou ty nejzábavnější: Facka Abrhámovi, záběr celého filmového štábu
Polívčička byla, pane? A přál si snad někdo platit? Vsadíme se s vámi, že téměř každý si po přečtení těchto vět vybaví legendární českou komedii Vrchní, prchni! Film miluje většina z nás bez ohledu na to, jaké snímky preferujeme. Ovšem i do něj se vloudilo pár drobných a zajímavých chybiček.
Postrach a fantom hospod a restaurací Dalibor Vrána se ve filmu Vrchní, prchni! potýká se skutečně nezáviděníhodnou situací. Pracuje v knihkupectví, ale spíše než literární tituly obdivuje ženy. Ze svého platu taktak zvládá zaplatit všechny alimenty, a tak vymyslí téměř dokonalý plán, díky němu touží přilepšit rozpočtu své aktuální rodiny.
Děj asi není třeba více popisovat. Humorem protkaný příběh o falešném vrchním, který využívá nepozornosti lidí a kasíruje v různých hospodách útraty hostů, znají všichni Češi odshora až dolů.
Svěráka si spletli s vrchním a námět byl na světě
Máte snad pocit, že hlavní příběh je dílem šikovného scenáristy s opravdu bohatou fantazií a skvělým smyslem pro humor? Možná. Nelze samozřejmě ani v nejmenším popřít, že dialogy a jednotlivé gagy jsou napsány skutečně brilantně, za základním námětem však stojí zajímavá historka, kterou se může pochlubit Zdeněk Svěrák.
Svěrák se totiž médiím svěřil s příhodou, kdy si v elegantním obleku s motýlkem odskočil po představení v Žižkovském divadle do jedné z přilehlých restaurací a místní hosté si ho pletli s panem vrchním. Netrpělivě na něj pokřikovali, kdy už jim přijde spočítat útratu. A pravděpodobně právě tady úspěšného herce a scenáristu napadlo, jak jednoduché by bylo vystupovat jen díky padnoucímu saku jako falešný vrchní.
Josef Abrhám byl až druhá volba
Bez Josefa Abrháma by tento film možná nikdy nebyl tím, čím se později pro generace diváků stal. Ovšem nechybělo mnoho a jeho roli by získal Petr Nárožný, který v počátcích tvorby prý lépe odpovídal představám tvůrců. Svěrák navíc prozradil, že měl na konto známého herce připravené ve scénáři narážky, které si měly dělat legraci z jeho holé hlavy.
Konkrétně ve scéně, kdy knihkupec Vrána opět potkává svého souseda a vydává se za inženýra Králíka, mělo ve filmu zaznít: „Celej pan Vrána. Postava, obličej, pleš. Navlas! Navlas!“
Režisér Ladislav Smoljak prý údajně s obsazením Petra Nárožného nesouhlasil a rozhodl se vsadit na již několikrát zmíněného Josefa Abrháma, který si opět zahrál po boku své manželky Libuše Šafránkové.
Kde se stala chyba
Jak jsme již zmínili v úvodu článku, ani tomuto filmu se nevyhnulo pár chyb při natáčení. Některé z nich ale nakonec spíše posloužily k vynikajícímu výsledku celku. Posuďte sami.
Boris Rösner ve filmu Vrchní, prchni! ztvárnil příslušníka kriminální policie, který si u Dalibora Vrány chce koupit knihu s názvem Ruce vzhůru. V době natáčení ovšem takový titul nebyl napsán.
Během třídního srazu ukazuje spolužák jménem Jelínek v podání Václava Mareše fotku své ženy. Ve skutečnosti na fotografii můžeme vidět herečku Hanu Pastejříkovou.
V blízkosti bydliště filmového falešného vrchního (pražské náměstí Jiřího z Poděbrad) vznikla na počest filmu v roce 2021 zastávka městské hromadné dopravy nazvaná U Prdlavky.
V komedii se objeví mimo jiné také Karel Šíp. Ten ovšem původně vůbec neměl být obsazený. Přijel na natáčení jen navštívit kolegy a když už byl „u placu“, napadlo režiséra Smoljaka, že by nebylo špatné, kdyby si taky zahrál.
Ladislav Smoljak byl vůbec všeobecně známý tím, že pro účely svých filmů hojně využíval celou rodinu i kamarády. Konkrétně ve Vrchní, prchni! se objevila podstatná část jeho rodiny. Sousedka, která odpovídá Zdeňku Svěrákovi na otázku „Už přijel Prdlavka domů?“, je jeho maminka, v horském hotelu se pak objeví manželka i s dcerami Alžbětou a Kateřinou.
Syn David pomáhá na parkovišti ve Špindlerově mlýně hledat falešného vrchního a syn Filip hlásí panu Pařízkovi „světla svítí a stěrače stírají“.
Facka, kterou Libuška Šafránková Josefu Abrhámovi vlepí mezi dveřmi, původně vůbec nebyla ve scénáři a jednalo se tak o čistou improvizaci a kouzlo okamžiku. Smoljakovi se ovšem líbila natolik, že se musela natočit z několika úhlů a ve filmu zůstala.
O líce hlavního herce se však nebylo třeba přehnaně obávat. Ve zpomaleném záběru je možné si všimnout, že facka byla pouze na efekt a ve skutečnosti se Šafránková svého muže ani nedotkla.
K častým filmovým chybám patří například člen tvůrčího týmu či části vybavení, které jsou ve finálním záběru vidět. Ve scéně, kdy Josef Abrhám přijíždí s dětmi na hory, je v odraze jeho auta vidět dokonce celý filmový štáb.
Herec Karel Augusta měl během svého života údajně četné problémy s alkoholem. Ve scéně v kuchyni, kdy Vrána mluví o tom, že vystupuje jako houslista, je zřetelně vidět jeho červenání v tváři i to, jak se potí. Maskérkám se to prý ani přes veškerou snahu nepodařilo zamaskovat.
Zdroje: csfd.cz, filmovyprehled.cz, filmovamista.cz, super.cz