Vydejte se s Prima ZOOM na vesmírné dobrodružství: Stručná historie Sluneční soustavy
Lidé žijí na planetě Zemi patřící do Sluneční soustavy. To je informace, kterou zná snad každý. Co však ale lidé vědí o Sluneční soustavě jako takové? Jedná se o planetární systém hvězdy – Slunce, ve kterém se nachází naše planeta Země. Vše se dozvíte na Prima ZOOM.
Systém tvoří osm planet, pět trpasličích planet, přes 150 měsíců planet (hlavně Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu) a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy, které jsou soustředěny v hlavním pásu uvnitř soustavy a Kuiperově pásu na jejím okraji. Hypoteticky Sluneční soustavu ještě obklopuje Oortův oblak
Sluneční soustava je součástí galaxie nazývané Mléčná dráha. Ta je dále součástí Místní skupiny galaxií. Tam patří galaxie M 31 v Andromedě a přes třicet dalších menších vesmírných objektů. Místní skupina galaxií pak patří do Místní nadkupy galaxií (Supergalaxie).
Poznejte tajemství vesmíru v dokumentu Stručná historie Sluneční soustavy
Před 4,56 miliardami let 28 000 světelných let od středu Mléčné dráhy se začala hroutit mlhovina do sebe. Díky vzniku jaderné reakce se zrodila hvězda. Hvězda zvaná Slunce. Po svém vzniku ale Slunce nevypadalo tak, jak ho dnes známe. Ještě 50 miliónů let od svého vzniku bylo Slunce jen protohvězdou s oblakem prachu a hmoty kolem sebe.
Během dalších 10 miliónů let kolem něho vznikly čtyři obří plynné planety. Byly to Uran, Neptun, Saturn a Jupiter. Tyto planety ovšem nezůstaly na místech, kde vznikly. Jupiter a Saturn směřovaly dál od Slunce. Neptun byl vytlačen na periferii Sluneční soustavy. V té době ale v blízkosti Slunce stále zůstávaly prach a kovy. V důsledku zhutňování tohoto materiálu začaly vznikat terestrické planety. Vznikly Mars, Země, Venuše a Merkur.
Sama Země vznikala 30 miliónů let
Před 4,54 miliardami let došlo ke gigantické katastrofě. Tehdejší Země se srazila s jinou planetou. Země srážku ustála a z úlomků obou těles vznikl Měsíc. Byla to také doba, kdy se na Zemi objevil zřejmě první život. Život na Zemi může děkovat tomu, že se Země nachází v takzvané obyvatelné zóně. Díky tomu na Zemi panují mírné teploty a voda se zde nachází ve třech skupenstvích. A právě ve vodě život vznikl. 30 % vody tvořila voda, která zbyla po vzniku planety. Dalších 70 % se na planetu dostalo při intenzivním bombardování povrchu mimozemskými tělesy.
V sopečných pramenech se objevily první jednobuněčné organismy. Díky fotosyntéze došlo k obohacení atmosféry kyslíkem. To nastartovalo bouřlivý vývoj života. Jiné podmínky však panovaly na ostatních terestrických planetách. Divák se dozví také o historii Merkuru, Venuše a Marsu. Zároveň vás seznámíme s historií lidských průzkumů těchto planet pomocí kosmických sond. Následně se zaměříme na historii vývoje plynných obrů a jejich měsíců. Měsíce jsou místa, kde lze možná najít nějakou formu života.
Poslední část výkladu historie Sluneční soustavy se na Prima ZOOM zaměří na trpasličí planetu Pluto. Podíváme se i na objekty v Kuiperově pásu a Oortově oblaku. Ty tvoří pomyslnou hranici Sluneční soustavy. Dokument zakončíme informací o objevech exoplanet, tedy planet s vhodnými podmínkami pro život mimo Sluneční soustavu. Dobrodružné putování po nejbližším vesmíru právě začíná. Pohodlně se usaďte k Prima ZOOM.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Poznejte tajemství vesmíru díky Prima ZOOM, a to 30.10. ve 22.15 v dokumentu Stručná historie Sluneční soustavy. Repríza bude ve čtvrtek 2. 11. v 15.45.
Zdroj: FTV Prima