Vyhazujete bramborové slupky? Velká škoda. Takto vám skvěle poslouží
Většina Čechů považuje brambory za nejoblíbenější „univerzální“ jídlo. Ať už jsou vařené, pečené nebo smažené, možnosti jejich použití jsou nekonečné a každý má nějaký oblíbený recept. Ale po každém bramborovém jídle zůstává mnoho slupek. A přiznejme si, většina z nás s nimi zamíří rovnou do koše nebo na kompost. Jenže je škoda je vyhodit, bramborové slupky mají v kuchyni i celé domácnosti další využití.
Místo toho, abyste příště vyhazovali bramborové slupky do odpadu, můžete vyzkoušet jeden z následujících tipů, jak slupky prakticky využít – a možná budete překvapeni, jak moc vám mohou posloužit.
Bramborové slupky jako pohlcovač pachů
Zápachy v lednici nebo kuchyni nepatří zrovna mezi příjemné součásti domácí pohody. Stačí, že do lednice uložíte silně aromatické jídlo nebo v její zadní části přehlédnete zapomenutý kousek sýra, a jen co otevřete dvířka, ucítíte nepříjemný pach. Sice existují chemické pohlcovače pachů, ale proč si nepomoci něčím tak jednoduchým, jako jsou bramborové slupky. Slupka má totiž přirozenou schopnost absorbovat pachy. Vše, co potřebujete příště udělat, je slupky lehce osušit a položit je v misce do lednice. Případně je můžete umístit do kuchyňské skříňky, ve které máte uloženy silně aromatické potraviny. Slupky každý den vyměňte.
Bojovníci proti slimákům a jiným zahradním škůdcům
Pokud máte zahradu nebo alespoň pár květináčů s bylinkami, možná vás občas trápí nezvaní hosté v podobě slimáků nebo dalších malých škůdců. Tito nevítaní návštěvníci dokážou nadělat v záhonech pěknou paseku a už jen jediný pohled na okousané rostliny nás dokáže pěkně vytočit. Dobrou zprávou je, že bramborové slupky poslouží jako ekologická past. Slimáci mají totiž brambory rádi, a tak jim slupky budou velmi chutnou návnadou. Stačí rozložit bramborové slupky na novinovém papíru po zahradě nebo kolem záhonků a ráno je se slimáky jednoduše sebrat. Úplně stejně můžete slupky rozložit i doma jako past na rybenky.
Bramborové slupky na krásu
Jestliže se vám na hlavě začínají ukazovat šediny a tak utrácíte nemalé peníze za chemické vlasové barvy, pak vás jistě překvapí, že slupky fungují jako výborné přírodní barvivo. Nejprve je vložte do hrnce s vodou, asi půl hodiny je vařte a nechte zchládnout. Na půl litru vody vystačí zhruba hrnek slupek. Bramborový vývar sceďte a výluhem si pravidelně oplachujte umyté vlasy. Už po pár aplikacích šedivé vlasy začnou přirozeně tmavnout. To ale není vše, slupky od brambor jsou také první pomocí při povrchových poraněních kůže, ať už se jedná o popáleniny, škrábnutí, bodnutí hmyzem nebo akné. Slupku jen přiložte na poraněné místo a nechte chvíli působit. Její antibakteriální účinky zabrání infekci a urychlí hojení. Další využití mají v případě, že se potýkáte s tmavými kožními skvrnami. Skvrny pravidelně potírejte a brzy zaznamenáte, že pokožka postupně zesvětlá. Platí to i na nevzhledné tmavé kruhy pod očima nebo pigmentové skvrny od sluníčka.
Další využití bramborových slupek
Bramborové slupky můžete využít také při úklidu. Povrchy, které se často zanášejí, jako například dřezy, hrnce, dřevěné desky nebo i některé typy nádobí, lze s pomocí slupek efektivně vyčistit tak, že znečištěné povrchy slupkami potřete a následně opláchněte vodou. Bramborová slupka má mírně abrazivní strukturu, která dokáže šetrně odstranit nečistoty, aniž by poškodila povrch. Navíc škrob, který obsahuje, má schopnost přitáhnout mastnotu a nečistoty, což oceníte zejména při čištění kuchyňských ploch. Nejenže povrch krásně vyčistí, ale zanechají na něm i jemný lesk. Jestliže máte doma krb a rozdělávání ohně nejde vždy jako po másle, nasypte do krbu usušené bramborové slupky od oběda. Pomocí slupek můžete zbavit oblečení zelených skvrn od trávy, špinavé místo na oblečení přetřete slupkou, nechte působit a prádlo hned vyperte.
Slupky patří na kompost
Ať už slupky ještě využijete nebo ne, určitě by chtělo zmínit, že byste je neměli vhazovat do směsného odpadu. Jestliže máte možnost, vhoďte je na kompost nebo do kompostéru. Případně je můžete odnést do bioodpadu. Slupky jsou totiž bohaté na živiny, které se během rozkladu uvolní a obohatí půdu o cenné látky. Důležité však je kompostovat slupky jen ze zdravých brambor – pokud jsou plesnivé nebo mají náznak hniloby, takové raději rozhodně vyhoďte.
Zdroje: prosvet.cz, realsimple.com, housedigest.com, huffpost.com,