Vykoupení z věznice Shawshank: Zajímavosti ze zákulisí a chyby ve filmu
Film „Vykoupení z věznice Shawshank“ režíroval Frank Darabont a poprvé se objevil na plátnech kin v roce 1994. Tento kultovní snímek je adaptací povídky Stephena Kinga a stal se jedním z nejuznávanějších filmů všech dob.
Příběh nás zavádí do věznice Shawshank, kde sledujeme osud Andyho Dufresnea (Tim Robbins), který byl nespravedlivě odsouzen za vraždu své manželky. Odsouzení doživotního vězení začíná těžkým obdobím, ale díky svému vynalézavému duchu a přátelství s vězněm Redem (Morgan Freeman) postupně mění životy všech kolem sebe.
Herci: Robbins a Freeman ve svých životních rolích
Hlavní role ve filmu ztvárnili dva vynikající herci. Tim Robbins se v roli Andyho Dufresnea představil jako tichý a tajemný muž, který svým charisma okouzlí nejen vězně, ale i diváky. Jeho protějšek, Morgan Freeman jako Red, se stal ikonou, jeho hlas a výraz jsou neodmyslitelně spojeny s touto postavou. Jejich herecký výkon byl oceněn kritikou i fanoušky a stali se nezapomenutelnými.
Zákulisní zajímavosti:
Skutečná věznice: Mnozí si možná myslí, že věznice Shawshank je fiktivním místem, ale ve skutečnosti existuje. Natáčení se uskutečnilo na místě bývalé věznice Ohio State Reformatory v Mansfieldu, Ohio. Tato autentická atmosféra přidala filmu na autentičnosti.
Nedoceněný úspěch: Přestože se „Vykoupení z věznice Shawshank“ stalo kritickým i komerčním hitem, původně v kinech nezaznamenalo výrazný zisk. Až po vydání na VHS a později na DVD získal film obrovskou popularitu a status kultovního snímku.
Původní obsazení: Původně měl být Andy Dufresne obsazen Tomem Hanksem, ale kvůli jeho závazkům ve filmu „Forrest Gump“ byl nakonec vybrán Tim Robbins.
Morgan Freeman a jeho kouření: Ve filmu je vidět, jak Red kouří. Ve skutečnosti Morgan Freeman vůbec nekouří a při natáčení této scény musel neustále zapalovat doutník.
Délka natáčení: Natáčení filmu trvalo pouhých 28 dní, což je velmi krátká doba vzhledem k rozsahu a kvalitě výsledného díla.
Originální název: Původní povídka Stephena Kinga, na které je film založen, má název Rita Hayworth a Vykoupení z věznice Shawshank.
Kontroverzní casting: Režisér Frank Darabont měl původně obavy, že Morgan Freeman nebude dostatečně starý pro roli Reda, protože v knize je popisován jako postarší muž. Nicméně, výběr Freemana byl rozhodující až po tom, co se jeho herecký talent projevil při čtení scénáře.
Změna konce: Původní konec filmu měl být jiný. Andy měl původně spáchat sebevraždu, ale producenti se rozhodli pro změnu na pozitivnější zakončení, které si diváci oblíbili.
Kontroverzní herecký výkon: James Whitmore, který hrál vězně Brookse Hatlena, trpěl během natáčení rakovinou a ve skutečnosti zemřel o několik měsíců později. Jeho herecký výkon ve filmu byl výjimečný, i přesto, že byl ve velmi špatném zdravotním stavu.
Rekordní IMDb hodnocení: „Vykoupení z věznice Shawshank“ drží rekord na IMDb (Internet Movie Database) s jedním z nejvyšších hodnocení v historii. Tento film má jedinečnou schopnost oslovit a inspirovat diváky po celém světě.
Chyby ve filmu:
Vlasy Andyho: Jednou z nejznámějších chyb ve filmu je změna délky vlasů Andyho Dufresnea během jeho věznění. I přesto, že stráví v Shawshanku 19 let, jeho vlasy zůstávají stále stejně krátké a neprořídlé.
Chyba v době odehrávání: Ve filmu je zmíněno, že události se odehrávají v roce 1947, ale ve scéně s novinami je vidět datum 6. února 1957. Tato nepřesnost byla opomenuta při produkci.
Proměnlivá šířka díry ve zdi: Během filmu Andy vytváří díru ve zdi své cely pomocí postele a nástrojů. Nicméně, šířka této díry se zdá být proměnlivá během různých scén.
Změna postavy Ředitele Nortona: Samuel Norton (hraje jej Bob Gunton) má v průběhu filmu různé účesy, které se zdají být nesrovnalé s rychlostí, jakou vlasy rostou. To je zřejmě výsledek několika nesynchronizovaných záběrů.
Andyho ruce v poutech: Když Andy odhalí svůj plán s útěkem, na jednom snímku má ruce stále v poutech, ale na dalším snímku jsou najednou volné, aniž by bylo jasné, jak se to stalo.
Poškozená střecha auta: Ve scéně, kdy se Andy a Red setkají po svém propuštění, Andy sedí v červeném autě. Střecha auta je v této scéně poškozena, ale v předchozích záběrech byla nepoškozená.
Změna polohy podlahy: V několika scénách ve věznici se mění poloha podlahy ve vězeňských celách a chodbách. To je zřejmě způsobeno změnami v natáčecích lokacích a stavebních úpravách.
Chyba v knihovně: Ve scéně, kdy Andy poprvé začne pracovat s Brooksem v knihovně, je rok 1949 nebo 1950. Brooks řekne Andymu, kde se nacházejí knihy od Louise L’Amoura. Louis L’Amour nebyl v USA publikován až do roku 1951 a před tím byla vydána pouze jedna jeho kniha.
Potrubí: Ke konci filmu, když Andy uniká z věznice, prorazí kanalizační potrubí a je zasažen jeho obsahem. Fyzicky je to nemožné, protože kanalizace by nemohla vystříknout z praskliny tak, jak se to stalo ve filmu. K tomu by byl potřeba tlak, který v tomto případě chybí, protože konec potrubí, kterým se proplížil, směřuje do volného prostoru.
Film „Vykoupení z věznice Shawshank“ je opravdovým klenotem v historii kinematografie. Jeho silný příběh o naději a přátelství, skvělé herecké výkony a zajímavé zákulisní informace ho staví na piedestal mezi nejlepšími filmy všech dob. Diváci si jej mohou připomenout v sobotu večer na Nova Cinema.
Zdroje: imdb.com, moviemistakes.com, Vykoupení z věznice Shawshank – Kinobox.cz