Vyřešeno jednou provždy. Už roky jsem se takhle nevyspala. Jednoduchý trik, díky kterému konečně přestal chrápat
Chrápání dovádí řadu lidí takřka k šílenství. Zatímco váš partner spokojeně spí a bloudí v říši snů, vy nevíte, zda máte mlaskat, zacpat si uši nebo člověka po svém boku probudit, aby s otravným chrápáním přestal. Řešení přitom může být extrémně jednoduché.
Chrápání patří mezi vůbec ty nejotravnější zvuky, které může člověk slyšet. Snad není nic horšího, když po několika desítkách minut konečně najdete v posteli tu správnou polohu, příjemně se zachumláte do peřiny a cítíte, jak vaše mysl pomalu vypíná a začínáte usínat. A právě v tu chvíli začne váš partner nahlas chrápat. A usínání je ztraceno.
Můžete se začít stavět třeba na hlavu, na chrápajícího člověka mlaskat, lehce do něj šťouchnout, probudit ho, aby změnil svou polohu, ale chrápání se dříve či později stejně zase vrátí. Když budete mít štěstí, znovu se ozve až ve chvíli, kdy už vy sami budete spát. Častokrát je ale tak hlasité, že vás opět probudí. O kvalitním spánku si pak řada lidí může nechat jen zdát. Tedy ne doslova.
Škodí zdraví i vztahům
Když pak ráno obeznámíte partnera s tím, že v noci nesnesitelně chrápal, pravděpodobně se jen pousměje. Ve skutečnosti na tom ale k smíchu vůbec nic není. Podle odborníků může chrápání dokonce vést i k rozchodům či rozvodům. A není divu. Když se totiž člověku nedostává kvalitního spánku, jeho život se začne měnit.
Pokud kvůli chrápajícímu partnerovi špatně spíte, můžete si značně poškodit své zdraví. A to jak to fyzické, tak i to psychické. Spánek je pro tělo extrémně důležitý. Dochází během něj k celé řadě procesů, k regeneraci a také k utřídění myšlenek. Lidé, kteří dlouhodobě trpí spánkovým deficitem, jsou často během dne podráždění, unavení a nic se jim nechce. Kvůli tomu mohou po čase svého partnera dokonce začít nenávidět. Nekvalitní spánek mimo jiné vede také k obezitě.
Chrápání ovšem narušuje spánek i těm, kteří jím trpí. Může být totiž natolik silné, že samotného chrápajícího probudí. Je proto potřeba začít problém co nejrychleji řešit.
Stačí jedna změna
Efektivní zbraní proti chrápání je výměna polštáře. Partnerův klasický polštář nahraďte polštářem ortopedickým. Ten je totiž tvořený paměťovou pěnou, která umožňuje uvolnění dýchacích cest. Výrazně se tak snižuje riziko toho, že bude váš „spoluspící” chrápat. Případně se ve zdravotnických potřebách dají zakoupit také vyloženě polštáře proti chrápání. Jejich pořizovací cena ovšem bývá o něco vyšší.
V každém případě se ale vyplatí do takového polštáře zainvestovat. Nejenže se okamžitě výrazně zlepší kvalita vašeho spánku, ale také bude mnohem lépe spát i váš partner.
Signál zdravotního problému
Jsou ovšem situace, kdy nemusí ani výměna polštáře pomoci. Jestliže váš partner dlouhodobě opravdu hlasitě chrápe, je nejvyšší čas ho poslat k lékaři. Může totiž trpět syndromem obstrukční spánkové apnoe. Jedná se o závažnou poruchu spánku, během níž člověk trpí zástavami dechu. Při spaní se mu samy uzavírají dýchací cesty.
Typickým příznakem tohoto zdravotního problému je právě velmi hlasité chrápání, časté a náhlé probouzení uprostřed noci, ranní suchost v ústech anebo také velká únava během dne. Osoba trpící syndromem spánkové apnoe může rovněž během spánku mít pocit, jako by se nemohla nadechnout a dusí se.
Hlavními rizikovými faktory pro vznik spánkové apnoe jsou obezita, věk, alkohol a kouření. Častěji se pak tento problém objevuje u mužů.
V drtivé většině případů je léčba poměrně jednoduchá. Zahrnuje hlavně omezení kouření či redukci hmotnosti. Závažnější forma spánkové apnoe pak vyžaduje po pacientovi každodenní spaní se speciální maskou.
Zdroje: prozeny.cz, idnes.cz