Vyrobte si domácí koupelovou sůl: Snadné a levné řešení pro relax ve vaně
Po náročném dni si zasloužíte chvíli klidu – a horká vana s voňavou koupelovou solí je tím pravým způsobem, jak zrelaxovat tělo i mysl. Proč utrácet za drahé komerční produkty, když si můžete koupelovou sůl snadno vyrobit doma, bez chemie a přesně podle svých představ?
Tu si můžete zpříjemnit například koupelovou solí, která navodí příjemnou atmosféru a perfektně vás dokáže uvolnit. Samozřejmě si ji můžete zakoupit i v obchodě. Pokud to však budete dělat dlouhodobě, počítejte s tím, že se tento rozmar nejspíše negativně podepíše na tloušťce vaší peněženky. Navíc riskujete, že se v komerční soli budou vyskytovat nežádoucí látky.
Nemusíte však věšet hlavu. Koupelovou sůl si můžete bez problému vyrobit i v domácích podmínkách. Nejenže tím ušetříte, ale navíc budete mít perfektní přehled, z jakých látek je vytvořená. Nakonec se jedná o dokonalý dárek, který by ocenilo mnoho lidí Jak na to?
Základem je kvalitní sůl
Asi nikoho nepřekvapí, že základní surovinou pro výrobu koupelové soli je sůl. Dbejte však na její kvalitu.
Každá koupelová sůl by měla obsahovat zejména síran hořečnatý (najdete ho též pod názvem Epsomská sůl). Jedná se o minerální sloučeninu, která disponuje celou řadou zdravotních benefitů. Má například regenerační, relaxační, hojivé a očistné účinky. Aby jich vaše tělo využilo naplno, měli byste se v ní koupat alespoň přibližně 40 minut.
K Epsomské soli můžete nicméně přidat i další typy – například mořskou, červenou havajskou, himalájskou nebo modrou perskou. Každá má svá specifika, která byste měli před použitím pečlivě prostudovat.
Vaše tělo bude vrnět blahem
Jakmile si připravíte základní suroviny, obstarejte si éterické oleje. Díky nim se po rozpuštění soli vaše koupelna promění v kus nebe, ze kterého se vám nebude chtít odcházet. Je čistě na vašich preferencích, po jaké vůni sáhnete. Můžete ovšem brát ohled na to, co jednotlivé oleje pomáhají léčit. Pokud hledáte inspiraci, pomůže vám tento seznam nejčastěji volených vůní (pozn: po pomlčce následuje, na co může být který éterický olej vhodný):
- levandule – na poruchy spánku, úzkosti, bolesti hlavy, popáleniny, rány, hmyzí štípnutí či bolesti svalů
- šeřík – na bolesti hlavy a pleť
- eukalyptus – na bolesti hlavy, záněty horních cest dýchacích, astma, bolesti svalů či nachlazení
- pomeranč – na povzbuzení, lepší soustředění, záněty kůže a boj proti bakteriální infekci
- máta – na uklidnění, bolesti hlavy, pálení žáhy, špatné trávení, kašel, lepší soustředění či poruchy spánku
- tea tree (čajovník) – na ekzémy, opary, akné, kvasinkové infekce, plísně nehtů, lupy, dermatitidu nebo hmyzí kousnutí
- citron – na kvasinková onemocnění, lupy, lepší soustředění, stres a úzkosti
- hřebíček – na opary, vředy, rány a řezy či plísňové infekce kůže i nehtů
- skořice – na úzkosti, akné, vnitřní a vnější infekce, kožní onemocnění a zlepšení krevního oběhu
- oregano – na otoky nosních dutin, bolesti v krku, plísňové infekce, cysty, bradavice, úzkosti, stres, chronický únavový syndrom nebo na zlepšení trávení
Kromě éterických olejů můžete do vašeho aromatického veledíla přidat i sušené bylinky – například rozmarýn, tymián, mátu, meduňku nebo levanduli.
Potravinové barvivo váš výtvor rozzáří
V případě, že si potrpíte na efektu, můžete do vaší domácí koupelové soli přidat i potravinové barvivo. Při výběru však dávejte pečlivý pozor na to, aby nebylo příliš agresivní vůči lidské kůži.
Výrobní postup
Máte již vybrané všechny suroviny, které chcete na výrobu koupelové soli použít? Skvěle! Zbývá už jen poslední krok, kterým je samotný výrobní proces. Nejdříve si odměřte všechny přísady. Budete potřebovat asi dva kávové hrníčky soli smíchané se síranem hořečnatým v poměru 1:1 a pár kapek éterického oleje dle vaší volby. Pokud chcete přidat i sušené bylinky, nejdříve je rozdrťte nebo rozemelte na prášek. Následně všechny ingredience pečlivě smíchejte, dejte do uzavíratelné nádoby a máte hotovo.
Zdroje: wikihow.cz rehabilitace.info primanapady.cz