Vyzkoušejte odvar z této byliny. Roste úplně všude a zachrání vám játra
Ačkoliv v některých ohledech nedokážou konkurovat moderní medicíně, bylinky si zaslouženě našly své místo v oblasti zdravé výživy a prevence onemocnění. O jejich síle a blahodárných účincích tušily již naše babičky.
Dokážou přispět ke správné funkci takřka každého orgánu. Dlouhé zástupy lidí trápí mimo jiné onemocnění jater. Často skloňovaným problémem dnešní doby jsou například ztučnělá játra. Tento orgán se sice dokáže částečně regenerovat sám, ale jejich funkčnost není ani zdaleka bezbřehá. Přesto je prakticky každý z nás, ať už vědomě, či nevědomě, zbytečně namáhá. Kromě cigaret, alkoholu, smažených a přemaštěných jídel, dokáží oslabit jejich funkci i mýdla, šampony nebo stres. Proto byste jim měli čas od času trochu přilepšit. Můžete tak učinit například prostřednictvím detoxikace, k níž vám pomohou právě bylinky.
Kořen této známé rostliny je odvěkým přítelem pevného zdraví
Když přijde jaro, louky na sebe začnou oblékat překrásné pestrobarevné kabáty v podobě květin, bylin nebo jiných výplodů malebné přírody. Velmi často se rozsvítí do žluté barvy, což je zásluha smetánky lékařské – ta je celé řadě lidí známá zejména pod názvem pampeliška. Pro milovníky anglického trávníku se může jednat o nežádoucí plevel, avšak byla by škoda ji ihned odsoudit. Tato rozjasněná kráska má totiž mnoho pozitivních vlivů na lidské zdraví.
Smetánka lékařská je až po okraj naplněná zdraví prospěšnými látkami
Obsahuje vitamíny A, B2, B8, B11, C a D, aminokyseliny, silice, třísloviny, kyselinu křemičitou, fytosteroly nebo slízovité látky. Z minerálů pak stojí za zmínku především mangan, draslík, fosfor či měď. Vzhledem k mimořádně vysokému podílu látek, které jsou pro lidské tělo příznivé, je možné pampelišku využít na léčení celé řady zdravotních neduhů.
Lék na nespočet neduhů, který vyrobila sama matka příroda
Legendární rostlina pomáhá při zvětšení sleziny, působí preventivně proti rozvoji diabetu druhého typu, má pozitivní vliv na činnost ledvin (pomáhá při ledvinových kamenech) a podporuje trávení či krvetvorbu. Taktéž disponuje pozitivním vlivem na funkci slinivky břišní a močových cest nebo pomáhá osobám s ekzémy, artrózou, ženskými potížemi či chronickou únavou. V neposlední řadě snižuje krevní cukr a významnou měrou podporuje zdraví jater. Proto je konzumace pampelišky skvělou formou detoxikace.
Jak pampelišku používat pro detoxikační účely
Ačkoliv léčebnými účinky disponují všechny části smetánky lékařské, nejčastěji se pro lékařské účely používá kořen. V něm se totiž nachází obzvláště vysoký podíl zdraví prospěšných látek. Pokud tedy chcete pampelišku používat pro detoxikační účely, můžete si z kořene pampelišky udělat odvar.
Jak si odvar z pampelišek připravit: V první řadě si obstarejte asi 50 gramů (přibližně hrst) kořenu pampelišky. Ten následně nasekejte a přidejte do 1 litru vroucí vody. Tam ho ponechte asi 2 minuty. Po uplynutí této doby hrnec přikryjte a vzniklou tekutinu nechte cca 10 až 15 minut louhovat. Nakonec ji jen přeceďte a máte hotovo. Denně vypijte 2 až 4 malé šálky (stačí 100 až 200 mililitrů) vždy 30 až 45 minut před jídlem.
Jaké další bylinky prospívají játrům
V případě, že byste hledali alternativu, máte na výběr z velkého množství dalších rostlinek. Na játra jsou vhodné bylinky jako ostropestřec mariánský, jablečník obecný, ženšen, červený jetel, kurkuma, zázvor, šťovík kadeřavý, česnek, řebříček obecný, pelyněk pravý, hořec žlutý, smil písečný nebo vlaštovičník větší.
Zdroje: kouzlobylinek.cz zdraviakrasa.cz rehabilitace.info