Vyzkoušeli jsme, jak rychle ohřát byt bez topení. Tento trik vám ušetří tisíce korun měsíčně
Rychle vytopit byt a ještě u toho ušetřit peníze za energie není žádná věda. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a domov budete mít vyhřátý raz dva.
Mít doma příjemnou teplotu bez toho, aniž byste sáhli na radiátor není nic složitého. Existují totiž jednoduché triky, kterým když se budete řídit, tak ulevíte peněžence. Zároveň vás překvapí, o jaké drobnosti jde. Když je ale budete dodržovat všechny, budete mít doma příjemně teplo.
Použijte pásku nebo fólii
Okna a dveře jsou největším hříšníkem, když přijde na udržení vyhřátého bytu. Zvlášť pokud už nejsou úplně nejmladší, můžete kvůli nim přicházet o spoustu tepla. Proto neváhejte a pokuste se je co nejlépe utěsnit. Nejideálnějším řešením jsou samolepicí těsnicí pásky. Pokud je ale nemáte, mohou podobně dobře posloužit také polštáře nebo srolovaný starý ručník. Každý krok pomůže snížit únik tepla a šetřit vaše náklady.
Velkým pomocníkem je také termoizolační fólie. Ta se připevňuje přímo na skleněné plochy oken, kde výrazně snižuje únik tepla – často až o desítky procent. Její princip spočívá v odrážení tepla zpět do místnosti, zatímco světlo může volně procházet. Fólie je obvykle průhledná, takže váš výhled zůstane nerušený. Instalace je navíc jednoduchá a zvládnete ji během několika minut.
Pozor na nohy
Zima od nohou dokáže výrazně změnit to, jak vnímáte teplo v místnosti. Řešením je proto věnovat trochu pozornosti nohám a pořádně je zabalit do něčeho teplého. Ať už se rozhodnete pro huňaté bačkory nebo měkoučké pantofle, rozhodně je nezanedbávejte.
Dalším možným řešením je také pořízení si vhodného koberce. Ten může například v ložnici znamenat velký rozdíl ve vnímání tepla. Přece jenom je o něco příjemnější ráno zabořit nohy do jemného koberce, než je položit na chladnou plovoučku.
Teplá voda je váš kamarád
Dalším skvělým způsobem jak si doma udržet příjemně je dát si teplou sprchu. Hned po usušení skočte do teplého županu. Nejen že si prodloužíte pocit komfortu, ale udržíte tělo v teple až do chvíle, než ulehnete pod peřinu.
V posteli vám také může pomoci termofor. Jeho teplo vám vyhřeje postel ještě dřív, než se do ní uložíte. Stačí naplnit termofor nebo lahev horkou vodou a vložit ji pod peřinu, zatímco se chystáte spát. Za chvíli na vás bude čekat příjemně vyhřátá postel, kam se bude radostně uléhat.
Dejte jim prostor
Aby mohl radiátor správně fungovat, je třeba mu nechat dostatečný prostor. Ve spoustě domácností je totiž překrytý těžkými závěsy nebo nevhodně zastavěn nábytkem. Radiátor tak nemá tak šanci místnost efektivně vytopit, protože teplý vzduch nemá jak cirkulovat. Tímto jednoduchým krokem můžete ušetřit až 10 % energie.
Důležitou roli hraje i toto
Žaluzie a závěsy nemusí sloužit jen k tomu, aby vám cizí lidé nekoukali do příbytku. Pokud to jen trochu vypadá, že by se snad mohlo na nebi objevit sluníčko, je dobré je co nejdříve roztáhnout a paprsky nechat proniknout do vnitřku vašeho domova. V tu chvíli je také nejlepší stáhnout topení na nižší stupeň.
Naopak jakmile sluníčko zajde a venkovní teploty začnou klesat, zatáhněte žaluzie i závěsy. Díky tomu snížíte jinak rychlou ztrátu tepla a zabráníte tak jeho úniku.
Pozor na vlhkost
Možná se vám stává, že máte sice zatopeno, ale přesto cítíte zimu. To může být ovlivněné vlhkostí. Ať už je nadměrná nebo naopak nízká, není to dobře a příjemně se v takovém bytě cítit nebudete. Snažte se proto udržovat vlhkost okolo 50 %. Důležité je také správně větrat. To by mělo probíhat sice často, ale zas o to intenzivněji. Díky tomu se tak nestačí ochladit stěny a vzduch se za chvilku ohřeje sám na příjemnou teplotu.
Zdroje: ireceptar, e15, bydleme, prozeny