Výzkumníci potvrzují: Lidé, kteří takto píší, mají vysokou emoční inteligenci
Výše emoční inteligence se propisuje (nejen) do každodenních interakcí mezi lidmi. Nový výzkum ukázal, že lze její výši do jisté míry odhalit podle toho, jakým způsobem lidé píšou zprávy.
Emoční inteligenci (zkráceně EQ) je možné chápat jako schopnost zvládání vlastních emocí a umění vcítit se do emocí ostatních jedinců. Některé výzkumy tvrdí, že má významný vliv například na pracovní život a obecně mezilidské vztahy. To samozřejmě dává smysl. Asi každý bude mít raději za přítele někoho, kdo umí naslouchat jeho potřebám. Naopak bezohledný člověk, který se nedokáže vcítit do kůže ostatních a zároveň neovládá své návaly vzteku, si pravděpodobně moc obliby nezíská.
Co vypovídá časté používání emotikonů o vaší emoční inteligenci?
Používáte často při konverzování s přáteli na sociálních sítích smajlíky? Pak podle vědců s nejvyšší pravděpodobností oplýváte vysokou emoční inteligencí. Údajně ti, kteří často používají emotikony ve své komunikaci, lépe rozumí svým vlastním emocím i emocím ostatních. Dr. Simon Dubé, psycholog z Kinseyho institutu v Indianě, tvrdí, že jsou emotikony velmi šikovnými komunikačními nástroji. Pomáhají totiž nahradit emocionální podněty, které jsou běžné při setkání tváří v tvář.
Podle výzkumu jistota při používání emotikonů v korespondenci ukazuje emoční inteligenci a silné pochopení pocitů lidí, se kterými uživatel komunikuje.
Výzkum naznačil, že lidé často posílají emotikony z toho důvodu, aby snížili riziko nesprávné interpretace zprávy ze strany jejich protějšku. Taktéž jimi mohou upřesňovat tón, ve kterém se konverzace nese. Nutno podotknout, že obou těchto záměrů se dá docílit i jinými způsoby. Patří mezi ně například zaslání hlasové zprávy nebo kladení důrazu na správnou formulaci vět (v tom smyslu, aby je protější strana pochopila správně).
Rozdíly v používání emotikonů mezi muži a ženami
Výzkum taktéž zjistil, že je možné vypozorovat rozdíly v používání emotikonů mezi muži a ženami. Například muži mají tendenci používat širší škálu emotikonů. Oproti tomu ženy sice používají méně rozsáhlé spektrum emotikonů, na druhou stranu je používají častěji.
Ženy zároveň údajně používají smajlíky o něco pozitivněji. To se týká nejen soukromých konverzací, ale i komunikace ve veřejných skupinách.
Na vině řídkého používání smajlíků může být i vyhýbavá porucha osobnosti
Vyhýbavá porucha osobnosti je psychické onemocnění, které má celou řadu projevů. Patří mezi ně například pocity napětí, časté obavy nebo strach z kritiky. Jedinci s touto poruchou osobnosti se taktéž obávají styku s jinými lidmi – a to obzvláště v případě, pokud nemají jistotu, že si je ostatní oblíbí. Z toho důvodu se ochuzují v životě o dlouhé zástupy zážitků, neboť se vyhýbají činnostem a aktivitám, které vyžadují větší kontakt s lidmi. Toto onemocnění se obvykle začíná projevovat v dospívání, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku.
Odborníci zjistili, že lidé, kteří používají místo emotikonů raději jen slova, se mohou potýkat právě s výše zmíněným psychickým onemocněním. To může pramenit již v útlém dětství. Na vině mohou být mimo jiné emocionálně vzdálení rodiče.
Co si z toho vzít?
Časté používání emotikonů může být známkou vysoké emoční inteligence. V žádném případě to však neznamená, že můžete výši emoční inteligence soudit pouze dle tohoto měřítka. Jako (skoro) ve všem existuje celá řada výjimek, které byste měli brát v potaz. Například někteří lidé s vysokou emoční inteligencí mohou smajlíky nahrazovat různými metodami, které dokážou upřesnit význam zprávy. Jiní mohou naopak používat smajlíků hodně, ale činí tak špatným způsobem. V neposlední řadě může mít na tento fenomén vliv i výchova, náboženství či kultura.
Zdroje: thesun.uk femina.hu pnhb.cz osf.io plos.org