Za komančů jsme si s nimi hráli, když se dospělí bavili v putyce. Dnes za ně dostanete 1 000 000 Kč
Jsou předměty, se kterými manipulujeme na denní bázi a považujeme je za něco, co lze jen použít a odhodit. Přitom se sem řadí celá řada předmětů, která má mnohdy uměleckou hodnotu či nějaký jiný přesah. Perfektním příkladem mohou být poštovní známky či sběratelské kartičky. Na všech těchto předmětech se často vyobrazují pěkné kresby, které je činí líbivými. Dalším příkladem takového artiklu, který je u nás navíc všudypřítomný, jsou pivní tácky.
Na světě existuje celá řada lidí, která se věnuje sbírání těch či oněch předmětů. Mezi nejčastější spadají asi sběratelé zmíněných poštovních známek, ale v poslední době se také rozšiřuje sběr herních kartiček, jako Pokémon či například Magic: The Gathering. Mezi velmi rozšířené artikly v oblasti tohoto hobby však spadají i pivní tácky. Ty velmi staré a zachovalé lze navíc prodat za pěkné sumy.
Pivní tácky a jejich sběratelé
Na světě tohle hobby sice tak rozšířené není, ale v naší zemi se mu věnuje velké množství lidí. To je vzhledem k naší pivní kultuře nepříliš překvapivý závěr. To, co však může někomu nadzvednout obočí, jsou množství tácků, která se některým sběratelům podařilo akumulovat. Jsou lidé, kteří se tomuto koníčku věnují již desítky let a za tu dobu se jim podařilo nashromáždit skutečně nepřeberné množství těchto pivních suvenýrů.
Držitelem největší sbírky pivních tácků v České republice je český nadšenec Miloš Kabát z Prahy, který za několik dekád nasbíral přes 109 tisíc pivních tácků z celého světa. Patří sem i historické unikáty, jako pivní tácek odkazující na připojení Sárska k nacistickému Německu z roku 1935. Mezi jeho další unikáty pak patří například tácky z německého městečka Bad Herrenalb, kde kdysi došlo k nalezení tajné chodby.

Mají dokonce svá sdružení
Sběratelství pivních tácků je natolik oblíbený koníček, že dochází k zakládání a udržování všemožných klubů, ve kterých se tito nadšenci mohou sdružovat. U nás je tak pro zájemce k dispozici například Klub sběratelů pivních etiket, který se zaměřuje nejen na tácky, ale i na další pivní suvenýry, jako lahve či právě etikety. Tento klub pořádal první sjezd již v roce 1967 a dodnes pořádá dvě burzy pivních suvenýrů ročně.
Na internetu je navíc k dispozici webová stránka coasters.cz, kde je možné dohledat statistiky o tuzemských nadšencích a velikostech jejich sbírek. Nachází se zde databáze sběratelů nejen z ČR, ale i ze sousedních zemí, jako je Německo či Polsko. Tyto kluby pak často operují na mezinárodní úrovni a udělují dokonce různá ocenění. Franz Huemer ze Steinhausu u Welsu se svojí sbírkou o 107 tisících kusech ze 107 různých zemí například získal ocenění Zlatého pivního tácku, jehož udělení bylo komunitou jednohlasně odsouhlaseno. Jeho sbírka má hodnotu více než 1 000 000 Kč.
Na internetu se dají pěkně vydražit
Pokud se sami věnujete sběru pivních tácků, nebo jste k nějaké pěkné sbírce přišli například prostřednictvím dědictví, můžete si skrze ně pěkně přivydělat. Stačí zavítat na internetové burzy a svojí sbírku tam vyvěsit. Důležitými faktory však je, aby vaše tácky byly skutečně raritní a v dobrém stavu. Sbírka obyčejných tácků o několika stovkách kusů se cenově pohybuje od několika set do několika tisíc korun. Pokud však máte k dispozici historický unikát, můžete si za jeden jediný tácek vydělat i 1500 korun.
Pokud tedy těchto unikátů máte větší množství, cena za tuto sbírku závratně stoupá. Dům si za ně sice nejspíš nekoupíte, ale minimálně vám mohou zaplatit například pěknou dovolenou u moře. Skutečně mistrovským tahem je pak prodat tácky formou burzy a nechat zájemce překonávat se v příhozech. V takových případech může částka až neúměrně narůst, ale nějakému nadšenému sběrateli jistě uděláte radost.
zdroje: ustecky.denik.cz, idnes.cz, ceskobudejovicky.denik.cz