Vzpomínáte na dětského herce Romana Čadu? Kariéru ukončil už ve dvaceti a v životě jemu i jeho rodině spíše uškodila
Před kamerou se poprvé objevil v jeho deseti letech a moc dlouho u ní nevydržel – dětský herec Roman Čada totiž ukončil svou hereckou kariéru už ve dvaceti. Jakým směrem se tehdy vydal a jak žije dnes?
K jeho první dětské roli přišel již na základní škole, když si režisérka Věra Plívová vybírala z malých školáčků do známého dětského muzikálu Přijela k nám pouť. Většina lidí si ale Romana Čadu vybaví především ze sourozenecké komedie Můj brácha má prima bráchu, kde si dětský herec zahrál roli „malého“ bráchy s přezdívkou Prcek. Ten měl v životě jediné poslání, a to napravovat veškeré chyby a přešlapy svého staršího bratra Honzy, a vlastně i všech dospělých okolo.
Přestože většina fanoušků předpokládala, že bude mít jako herec slibnou kariéru, nakonec se vydal směrem zcela jiným. Stal se totiž elektroinženýrem. „Popravdě, na gymnáziu jsem byl pod jistým tlakem, abych pokračoval ve studiu režie na FAMU. Mé přípravy se ujal i pan Řehoř, kterého jsem si velmi vážil. Do té doby (1981) se dělaly talentové zkoušky v únoru. A tak jsem si říkal, že se vlastně nic neděje. Když zjistí, že opravdu nejsem talent, půjdu v běžném termínu na zkoušky ČVUT. No ale tento rok poprvé přesunuli talentovky až na červen. A tak jsem šel rovnou na eletrofakultu, kam mě to opravdu táhlo,“ svěřil se herec.
Po vystudování ČVUT začal pracovat ve vývoji, díky čemuž se dostal k počítačům, ke kterým ho to vždy táhlo. „Po nějaké době jsem je i začal stavět, prodávat a servisovat. To mi vydrželo do roku 1995. Poté jsem založil první internetovou kavárnu v Praze. Po nějaké době jsem měl dvě takové v centru Prahy. Ve volném čase jsem se věnoval vývoji konstrukce energeticky úsporných rodinných domů na bázi obšité ocelové konstrukce, to byl můj velký koníček,“ doplnil.
To, že se Roman Čada v dětství stal slavným, jemu i jeho rodině spíše uškodilo
„Moji dceru z prvního manželství to spíše poškodilo. Učitelky jí občas dávaly najevo, že vědí, čí je dítě. Co jinému prošlo jako klasická dětská lumpárna, jí ne. Mě to v dětství ve škole také pronásledovalo. Kvůli filmování jsem dokonce musel změnit školu. Byl jsem moc na očích učitelek – a přece jenom trochu více živý… A to se nesnášelo. A tak když mi nabídly trojku z chování s tím, že jestli přejdu na jinou školu, dají mi jedničku, na tento obchod jsme přistoupili. Nebo to bylo vydírání?“ popsal své nemilé životní zkušenosti Roman Čada.
V posledních letech se angažuje i politicky a podporuje jednu stranu, soudě podle jeho profilu na sociálních sítích.
Film Můj brácha má prima bráchu můžete zhlédnout na Nově 10. září od 16:55 a Brácha za všechny peníze v neděli 17. září od 16:55.
Zdroje: csfd.cz, fdb.cz, zeny.iprima.cz, novinky.cz, parlamentni.listy
[ngg src=“galleries“ ids=“2167″ display=“basic_imagebrowser“]