Z hřiště na plátno! Jaké české filmy nebo seriály se točí kolem fotbalu?
Kinematografie spojená se sportem, unikátními výkony, cestou z chudoby k medaili či pouze portréty poukazující na vynikajícího hráče nebo tým. To vše je ve světě i v Česku velmi populární. A o fotbalových snímcích to platí dvojnásob. O nejpopulárnějším sportu na světě bylo natočeno plno filmových výtvorů, a i česká kinematografie toho pár přidala. Zde je pár českých děl na téma fotbalu!
Okresní přebor (2010)
Asi zcela nejznámějším takovým dílem je seriálová komedie Jana Prušinovského – Okresní přebor. Seriál se trochu vysmívá českému vesnickému fotbalu a lidem v něm působícím. Děj se odehrává během jedné sezony venkovského týmu SK Slavoj Houslice, kde se kapitán týmu Jirka Luňák, kterého sehrál Ondřej Vetchý, snaží přistupovat ke klubu profesionálně, což je často v rozporu s jeho spoluhráči. Objevují se zde zajímavé typy lidí jako Jarda Kužel, hrán Davidem Novotným nebo Áda, kterého ztvárnil Leoš Noha. Herecké obsazení je ale daleko bohatší. Seriál pobavil velké množství lidí a je typický pro své vtipné hlášky a momenty.
Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)
Pro fanoušky Okresního přeboru přišla po dotočení a vydání seriálu dobrá zpráva. Parta filmařů okolo Jana Prušinovského začala připravovat film. Dílo Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka poukazuje na dobu před seriálem, tedy co předcházelo oné sezoně. Herec Miroslav Krobot se opřel do role trenéra Josefa Hnátka, který odtrénuje poslední zápas před svou smrtí. Film, který pobaví celou rodinu je tradičně plný vtípků, legračních situací a fotbalové satiry.
Kožené Slunce (2002)
Okresní přebor nebyl prvním dílem o fotbale, ve kterém se Ondřej Vetchý představil. Již v roce 2002 vyšel film ze všech sfér českého fotbalu. Od amatérských soutěží po profesionální ligy. Film režiséra Karla Kachyni se točí kolem klubu SK Vrátno, který za žádnou cenu nechce spadnout do „pralesní“ ligy. Nemají však sponzorské příspěvky, a tak je nad vodou drží samotní členové týmu a jejich blízcí s fanoušky. Je vidět velké obětavost v boji o udržení se v soutěži, avšak někdo spadnout musí. Děj se často dostává i do hospody a setkáváme se místy s tím, že jsou hráči odevzdanější fotbalu než rodině. Skvěla obsazená komedie Vás pobaví a zavede do světa amatérského fotbalu.
Non Plus Ultras (2004)
Tento film z roku 2004 čerpá ze skutečných událostí. Pojednává o chuligánství a agresivitu mezi fanoušky známých českých rivalů. Parta skalních fanoušků pražské Sparty prožívá zajímavé příběhy z tribun stadionů i mimo ně. Zápletka nastává především, když se Ultras klubu vydávají na venkovní zápas do Ostravy. Třetí největší české město je pověstné svou živostí a fanoušci Baníku ještě dvakrát tolik. Komedie režiséra Jakuba Sluka má výborné obsazení jako například Oldřich Kaiser, David Novotný, Vladimír Dlouhý nebo třeba Michal Novotný.
Proč? (1987)
Na závěr trochu starší film, který natočil Karel Smyczek. Nejde o komedii jako v předešlých případech nýbrž o snímek, který poukazuje na následky agresivity a chuligánství fotbalových fanoušků. Děj je inspirovaný skutečným příběhem, kdy mladá skupina fanoušků ohrožovala cestující i průvodčí ve vlaku. V závažném a hlubokém filmu z roku 1987 se představili herci jako Jiří Langmajer, Martin Dejdar nebo například Oldřich Navrátil.