Za komanče bylo v každém filmu a každé domácnosti. Stálo 30 Kčs, ale dnes vám za něj dají balík
Na minulý režim v České republice vzpomínáme přinejmenším se smíšenými pocity. Někteří lidé mají pocit, že v minulosti se žilo lépe a v některých aspektech každodenního života tomu tak skutečně mohlo být. Zároveň však mnohdy věci, které dnes považujeme za samozřejmost, byly dříve luxusem. Paradoxně to však platí i naopak. Některé předměty, které měl kdysi každý, se nyní prodávají sběratelům za tučné sumy. A možná je máte na půdě schované i vy.
V dobách minulých naše domácnosti vypadali trochu jinak, než jak vypadají dnes. Řada předmětů a spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost, v minulosti zkrátka nebyly k dostání. V každé domácnosti se však objevovaly věci jiné, které dnes ve svém bytě již nenajdete. To i z toho důvodu, že byly nahrazeny moderní technologií a zkrátka již dnes nenajdou využití. To však neznamená, že pokud nějaký takový spotřebič vlastníte, můžete na tom dobře vydělat. Příkladem může být takové pěkné retro rádio.
Technika byla často luxusem
Ačkoliv se některým lidem zdá, že za minulého režimu se žilo dobře, ne vždy to ve srovnání se současnou dobou platilo. Jedním z příkladů může být přístup k elektronice a technologii, které máme dnes každý doma habaděj. Zatímco dnes se mnohdy musíme brodit ve změti kabelů, dříve byla situace v oblasti elektroniky poněkud skromnější.
Průměrný výdělek v socialistickém Československu se pohyboval mezi 2 000 a 2 500 Kčs měsíčně. Pokud jste do své domácnosti chtěli například televizor, který byl vnímán jako symbol moderní doby, museli jste nějakou dobu poctivě šetřit. Černobílý televizor Tesla totiž vyšel přibližně na 4 400 korun a pokud jste chtěli barevný, museli jste vyskládat prodejci hned přes 12 000 Kčs. To tak z barevných televizorů činilo pro většinu lidí nepřístupné zboží.

Rádio pro spojení se světem
Pokud jste tedy v dobách minulých chtěli být propojeni se světem, muselo vám do našetření si na televizor stačit takové obyčejné rádio. Dnes jsme zvyklí rádio poslouchat maximálně během jízdy autem, ale většina lidí současnosti poslouchá spíše audioknihy či podcasty ze streamovacích platforem. V minulosti však bylo rádio základem každé správné domácnosti a mnozí si na nich s velký zájmem pouštěli i zahraniční stanice.
Značkou elektroniky, která naprosto dominovala československému trhu a filmu, byla Tesla. Ta byla pojmenována po vynálezci Nikolu Teslovi, ale název zároveň znamenal „Technika slaboproudá“. Rádia se vyráběla v celé řadě provedení, kdy základní model jste si mohli pořídit již za 30 až 50 Kčs. Složitější modely se pak cenově stoupaly až na 300 Kčs. To z většiny z nich činilo skutečně velmi dostupný kus elektroniky, který si mohl dovolit každý. Proto se také stala tak kultovním a všudypřítomným předmětem.

Dnes jej prodáte za tisíce
Pokud nějaké takové staré rádio stále máte doma, rozhodně ho nevyhazujte, ani ho nedávejte nějakému domácímu kutilovi na rozebrání. Na internetu se totiž dají takovéto retro kousky poměrně pěkně prodat. Člověk tak může během vyklízení půdy, která je zdánlivě plná harampádí, i pěkně vydělat. Důležité však je, aby bylo rádio v dobrém stavu, jinak případné prodejce moc nenadchnete.
Na internetových burzách se takováto starožitná rádia prodávají za mnohdy skutečně pěkné částky. Na tuzemských aukčních serverech tak můžete nalézt například modely Tesla Rel či Tesla Viola s vyvolávacími cenami kolem 4 900 korun. Model Tesla Trio se pak pohybuje kolem 4 200 korun za kus. Jedná se však o vyvolávací aukční cenu, takže ta konečná může narůst i přes deset tisíc korun za kus – a to už je pořádný balík peněz!
Jackpot nastává ve chvíli, kdy disponujete kusem, který chybí nějakému sběrateli v jeho kolekci. Existují totiž lidé, kteří se na sběr těchto starožitných kusů elektroniky zaměřují. Pokud tak máte to štěstí, že disponujete zrovna tím kusem, který nějakému nadšenému sběrateli chybí, cena se může dokonce ještě vystoupat.