Za tímto českým vodním unikátem míří turisté z celého světa
Česká republika bohužel nemá přístup k žádnému moři. S trochou nadsázky můžete za jeho náhradu považovat přehradní nádrž Lipno, ale té se Jihočeské moře pouze přezdívá. Na slanou vodu, korály či snad dokonce žraloky v něm nenarazíte. To samé platí i o ostatních vodních plochách u nás.
Ačkoli si to někteří Češi neuvědomují, koupání ve zdejších rybnících či přehradách má své nesporné výhody. Nemusíte pečlivě drhnout z vlasů sůl po každé návštěvě vody, navíc vám nehrozí tak vysoké nebezpečí v podobě nebezpečných vodních predátorů. V neposlední řadě jsou některá vodní díla brilantní ukázkou lidského umu. Platí to například o Nových Mlýnech, ke kterým se sjíždí návštěvníci ze všech koutů Evropy.
Majestátné vodní dílo patří k nejkrásnějším v Česku
Vodní dílo Nové Mlýny se skládá celkově ze tří přehradních nádrží, které byly vybudovány na řece Dyji pod Pavlovskými vrchy. Společně tvoří unikátní kaskádu, která přímo lahodí lidskému zraku. Vydat se za nimi můžete na jih Moravy. Rozprostírají se v okresech Břeclav a Brno-venkov.
Název obdržely podle stejnojmenné osady, která se nachází pod poslední hrází. Dříve se v ní shromažďovali mlynáři, barvíři, ševci, malíři, keramici, oděvníci, hodináři či zvonolijci, kteří byli známí pro svou pracovitost. Kvůli svému bohatství se stávali častým terčem loupeží. Jednalo se především o takzvané novokřtěnce (taktéž nazýváni jako habáni), kteří byli jednou z nejradikálnějších sekt v době náboženské katolické reformace. Právě osada Nové Mlýny patří k historicky nejvýznamnějším místům, na nichž se habáni vyskytovali. Dnes osada spadá pod obec Přítluky.
Jejich budování započalo v roce 1975 a skončilo roku 1988. Jejich hlavním účelem je zamezování záplav, které se dříve na oblast valily prakticky každým rokem.
Po největší z nádrží se můžete projet švýcarskou historickou lodí
Největší nádrží celého vodního díla je nádrž Novomlýnská (taktéž označovaná jako Vodní nádrž Nové Mlýny III). Její hráz dosahuje výšky 9,5 metru a v koruně je dlouhá 2 815 metrů. Je hostitelem několika vzácných druhů vodních ptáků i jiných běžně se vyskytujících zvířat. V okolí se rozprostírá malebná krajina, které vévodí bělostné hřebeny Pavlovských vápencových kamenů.
Jednou z tamějších největších atrakcí je plavba historickou lodí Munot. Ta pochází z roku 1936 a původně se plavila pod vlajkou Švýcarska. Může se pyšnit délkou 34 metrů a šířkou 6 metrů. Celkově uveze okolo 150 lidí. Má tři patra a je rozdělena do několika částí. Největší zážitek si pravděpodobně odnesete při sezení úplně nahoře. Objevíte tam nádhernou terasu, ze které se vám naskytne nezapomenutelný výhled na okolní krajinu. Za příznivého počasí dohlédnete na krásné bělostné vrcholky Pálavy s Dívčími hrady a Sirotčím hrádkem. Terasa disponuje celkem 70 místy na sezení.
Věstonická nádrž má nejblíže přírodě
Prostřední nádrží Nových Mlýnů je Věstonická nádrž. Má rozlohu 1033 hektarů. Ústí do ní řeky Svratka a Jihlava. Zatímco ostatní nádrže slouží i k rekreačním účelům, tato patří přírodě. Byla zde vyhlášena přírodní rezervace, která celé dílo chrání před nevhodnými zásahy člověka. Chráněná je především kvůli přítomnosti hnízdišť celé řady vzácných druhů ptáků. Nejčastěji zastoupeni jsou mokřadní ptáci – především různé druhy racků. Zastavují se zde nebo zimují i různí vodní ptáci – například polní husy nebo dokonce mořští orli.
V bezprostřední blízkosti se taktéž nachází významná archeologická naleziště, jak napovídá samotný název. Nejvýznamnější se rozprostírá v Dolních Věstonicích a okolí. Byly zde objeveny nálezy z doby ledové nebo velkomoravské říše.
Nejmenší nádrž je rájem pro milovníky vodních sportů
Nejmenší nádrž, která je součástí kaskády, se jmenuje Mušovská. Její rozloha činí 531 hektarů. Hráz tohoto vodního díla dosahuje výšky 6,4 metrů a délka v koruně činí 2 484 metrů. Její existenci ocení lidé především kvůli ochranné funkci. Co se rekreačního využití týče, na své si přijdou především windsurfeři, sportovní rybáři či veslaři.
Zdroje: toulejse.cz denik.cz wikipedia.org kudyznudy.cz