Zachraňte sýry i mléko před plísní. Osvojte si tyto metody skladování
Mnoho z nás se s tím jistě již někdy potýkalo. Koupili jste si nějaký mléčný výrobek, jako může být například nějaký druh dobrého sýra. Načali jste jej, ale nedokázali jste ho zpracovat celý, a tak jste si zbytek odložili na potom. A po pár dnech jste zjistili, že sýr nepříjemně páchne, či je dokonce plesnivý. Některé mléčné výrobky tím trpí více, jiné méně. Mají však společné to, že jejich životnost je po otevření často mizivá.
Možná jste si už někdy marně lámali hlavu nad tím, jak uchovávat mléčné výrobky tak, aby vám skutečně vydržely. Koneckonců, pokud ze všeho spotřebujete jen část a zbytek musíte kvůli rychlému zkažení vyhodit, je to jednoduše plýtvání penězi. Celkové ceny potravin se občas pohybují ve vyšších částkách. Tudíž je rozhodně namístě zajistit si, že ze všeho spotřebujete naprosté maximum. Koneckonců, každá koruna se počítá. Existují nějaké metody, jak takové efektivity dosáhnout?
Dbejte na obecná pravidla
Každý mléčný produkt vyžaduje trochu jiné zacházení, ale zároveň platí obecná pravidla, kterých je radno se držet. Každá lednice má několik pater a každé je vhodné pro něco trochu jiného. Na horní polici skladujte potraviny, které chcete rychle zpracovat, jelikož v této části lednice se teploty pohybují ve vyšších hodnotách. Ve spodní části pak potraviny, které chcete uchovat co nejdéle a řádně vychladit.
Samozřejmostí je pak čistota lednice. Pokud je vnitřek lednice zanesen nečistotami, nebo nedej bože plísní, je velmi jednoduché, aby byly napadeny i skladované potraviny. Proto je na místě lednici pravidelně umýt. Zároveň pak potraviny skladujte v dobře uzavíratelných nádobách, nebo alespoň zabalené ve folii či alobalu.
Jak skladovat mléko a smetanu
Jak tedy skladovat samotné mléko? Většina z nás má tendenci ho uchovávat v poličkách nacházejících se na dveřích lednice. To je však jedno z těch nejhorších míst, kam ho můžete umístit. Vzhledem k tomu, že dveře lednice se často otevírají a zavírají, teplota kolem poliček často a výrazně fluktuuje. To mléku a dalším mléčným výrobkům rozhodně nedělá dobře a na životnosti nepřidá.
Pokud chcete, aby vaše mléko vydrželo déle, umístěte ho na jednu z poliček v hlavním skladovacím prostoru lednice. Ideální volbou je ta spodní, ale důležité je, aby se nacházelo co nejblíže k zadní stěně lednice, kde bývá nižší teplota. Zároveň je důležité podotknout, že mléko v plastových lahvích je ke skladování vhodnější. Pomaleji se v něm totiž množí bakterie, takže jeho životnost bývá vyšší.
Pro smetanu v tomto ohledu platí stejné pravidlo, jako pro mléko. Pokud chcete, aby její životnost byla co nejdelší, skladujte ji v co nejnižší části lednice a umístěnou co nejvíce vzadu. Jedná se o místo, kde je teplota nejstabilnější, takže se vyhnete časným výkyvům, které smetaně nebudou dělat dobře. Smetanu lze však také zamrazit, pokud víte, že ji nedokážete spotřebovat včas.
Sýry také vyžadují péči
Tvrdé sýry jsou v otázce skladování flexibilnější a je vcelku jedno, na jakou polici v lednici je umístíte. Důležité je však sýry při skladování dobře zabalit, zvlášť pokud jsou již načaté. K tomuto účelu je ideální použít potravinářskou folii, nebo vzduchotěsnou nádobu. Další variantou k zabalení je i voskový či pečící papír, pokud folii ani nádobu zrovna nemáte po ruce.
Tvrdé sýry pak rozhodně nechcete zamrazovat. Vzhledem k jejich struktuře po tak drastické změně teplot trpí a po rozmražení se drobí a rozpadají. V mrazáku tedy místo rozhodně nenajdou, takže je lepší se je snažit spotřebovat co nejrychleji.
A jak na máslo?
Tento produkt vyráběný ze smetany přichází hlavně ve dvou variantách. Mnohem častěji se setkáte s klasickým, nesoleným máslem. Můžete však zakoupit i máslo solené, u nějž se detaily ve skladování liší. Máslo je obecně vhodné skladovat v uzavíratelné nádobě. Je tedy vhodné zainvestovat do máslenky, které bývají poměrně levné a usnadní vám jeho skladování. Pokud máslenku nemáte, vzduchotěsná nádoba je ideální volbou. Z hlediska výběru pozice i zde můžete zvolit volnější přístup, podobně jako u tvrdých sýrů.
Pokud máte z nějakého důvodu másla přebytek, můžete máslo i zamrazit a tím ho uchovat. Zde se však dostáváme k rozdílu, mezi nesolenými a solenými másly. Klasické, nesolené máslo můžete v mrazáku zpravidla uchovávat až po dobu šesti měsíců, aniž byste se setkali s výraznějšími problémy. Solené máslo má však životnost nižší a doporučená délka zamražení jsou maximálně tři měsíce.
zdroje: zena-in.cz prozeny.cz vareni.cz zdraviplodiny.cz