Zahraniční turisté nám závidějí: Největší jeskynní systém v ČR je klenotem Evropy
Krasové oblasti se rozkládají na poměrně malé části území České republiky. Přesto je možné navštívit mnohé významné jeskyně, které vás uchvátí svou krásou i tajuplností.
Koněpruské jeskyně se nalézají v CHKO Český kras, a to zhruba 5 km jižně od Berouna. Najdete je uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy. Předně je nutné zdůraznit, že se jedná o nejdelší jeskynní systém v ČR, který má tři patra s převýšením přes 70 metrů. Prohlédnout si zde lze rozličné krápníkové útvary, mezi které patří i známé Konepruské růžice, které jsou z kalcitu a místy i z opálu, což je dosti netradiční složení. Jde o nepravidelné a někdy se větvící výrůstky, které se v jiných jeskyních světa vyskytují jen dosti vzácně.
Mohlo by vás zajímat: v Koněpruských jeskyních si lze prohlédnout i tzv. sintropády. Navíc zde byly nalezeny kosti pravěkých zvířat, ale také kosterní pozůstatky paleolitických zástupců druhu Homo sapiens. Ke zdejší tajuplnosti přispívá i skutečnost, že se zde v 15. století nacházela penězokazecká dílna, v níž byly vyráběny falešné mince.
Tajuplná a krásná místa Koněpruských jeskyní
Koněpruské jeskyně byly pro veřejnost zpřístupněny v roce 1959. V současné době můžete absolvovat zhruba hodinovou prohlídku s průvodcem v rámci návštěvnického okruhu. Jaká zajímavá místa lze v tomto jeskynním systému navštívit?
- Do jeskyní se vstupuje stěnou lomu, což už je samo o sobě poměrně atypický zážitek.
- Navštívíte část, v níž se nacházejí i tzv. Varhany, což je jeden z nejzajímavějších krápníkových útvarů. Jde o řadu splývavých stalaktitů. Na stěnách jsou zde navíc excentrické krápníky, které rostou všemi směry.
- Mezi nejzajímavější části patří i Proškův dóm, v němž lze obdivovat sintrové jezírko, stejně jako výše zmíněné Koněpruské růžice.
- Velmi zajímavý je rovněž Pustý dóm, kde se nacházejí kopie kosterních nálezů pravěkých zvířat, stejně jako několik kosterních pozůstatků paleolitické ženy.
- Prohlídka končí v tzv. Mincovně, která se nachází v horním patře a v letech 1469 až 1472 zde probíhaly penězokazecké práce. Tehdejší padělatelé se sem přitom museli spouštět po provaze úzkým komínem.Dle odhadu archeologů se tu vyrobilo na 5 000 mincí.
Upozorňujeme: celková délka Koněpruských jeskyní činí 2 km, přičemž je zpřístupněno zhruba 620 metrů. Při návštěvě je nutné počítat s tím, že budete muset zdolat 483 schodů. Proto se nedoporučuje vstup lidem ve špatném zdravotním stavu a dětem do 3 let. Doplňme, že jeskynní systém je každoročně zpřístupněn v období od 1. dubna do 31. října.
Co navštívit v okolí Koněpruských jeskyní?
Pokud se vydáte do Středních Čech a navštívíte Koněpruské jeskyně, určitě byste měli prozkoumat také jejich okolí. I zde se nachází několik velmi zajímavých míst. Co byste určitě neměli vynechat?
- Vydat se můžete na vrchol Zlatého koně, což je vápencové návrší a zároveň jeden z nejvyšších bodů Českého krasu. Jeho nadmořská výška ostatně činí 475,3 metru. Nabízí tedy nádherný výhled do okolí.
- Prohlédnout si je možné samotný Houbův lom, odkud byly jeskyně v roce 1950 objeveny. Jde o jeden největší z lomů v jižním svahu Zlatého koně, přičemž se nachází přímo pod vchodem a východem z jeskyní. V suti si zde přitom lze nasbírat prvohorní zkameněliny.
- Zhruba 1 500 metrů od Koněpruských jeskyní se nachází Lom na kobyle. Těžba zde byla zastavena téměř před 100 lety a dnes je opouštěný, takže si je možné prohlédnout, jak takové místo „podléhá“ přirozené obnově. Vidět tu lze i geologickou poruchu zvanou Očkovský přesmyk.
- V 2km vzdálenosti lze navštívit Kotýz, což je navrší, kde lze obdivovat krasové jevy nebo zbytky starobylého hradiště.
- V oblasti národních přírodních památek Zlatý kůňa Kotýz se nachází i Dům přírody Českého krasu, což je návštěvnické středisko, které bylo otevřeno letos na Velikonoce (2024). Jde o vstupní prostor do Koněpruských jeskyní, přičemž se zde nachází stálá expozice o přírodě Českého krasu.
Upozorňujeme: kromě Kotýzu spojuje výše zmíněná i další zajímavá místa naučná stezka Zlatý kůň.
Zdroje: Správa jeskyní České republiky, Wikipedia, Český kras, 100 + 1