Od natáčení oblíbeného kriminálního seriálu, natočeného podle skutečných událostí, Malý pitaval z velkého města, uplynulo již 42 let. I přesto je tento seriál dodnes u diváků velmi oblíbený a není divu, že jej televizní stanice pravidelně reprízují. Pojďme společně zavzpomínat na zajímavosti z natáčení, které sdíleli hlavní představitelé. A odkud vlastně pochází název pitaval?

-reklama-


Detektivní seriál Malý pitaval z velkého města natáčel v roce 1982 režisér Jaroslav Dudek podle scénáře Jaroslava Dietla. V hlavních rolích vyšetřovatelů se objevilo mnoho známých tváří – Ladislav Frej jako Břetislav Kubát, Vlastimil Hašek jako Rudolf Pekař, Jiří Krampol jako Libor Krejcárek, Pavel Zedníček coby Kamil Hamřík, Michal Pešek jako Jiří „Jiříček“ Otradovec, Svatopluk Skopal jako Jaroslav Jarolím a mnoho dalších. Původně bylo natočeno pouhých devět dílů. Po obrovském úspěchu tvůrci přidali ještě dalších šest epizod.

Kde se vzal název pitaval?

Možná si říkáte, jak vlastně vznikl samotný název „pitaval“? Odpověď je jednoduchá. V roce 1734 vydal francouzský právník a spisovatel François Gayot de Pitaval sbírku kriminálních příběhů. Odtud pochází slovo pitaval, které tvůrci použili v názvu seriálu.

Frej měl problémy se slinivkou

Ladislav Frej (82) coby náčelník npor. Břetislav Kubát vzpomíná na natáčení velmi rád. „Jen se pokaždé málem zblázním smíchy, když vidím, že jsem tam měl knírek jako sňatkový podvodník,“ uvedl pro eXtra.cz. Frej byl v té době hodně vousatý, což se tvůrcům seriálu nelíbilo a chtěli, aby se oholil. Nakonec je přemluvil alespoň na ten knírek.

Frej měl také krátce před natáčením seriálu zdravotní potíže se slinivkou a do poslední chvíle ležel v Motole. Hrozila mu dokonce i operace, ale nakonec se ukázalo, že problém byl spojený se žlučovodem. „Dávali mi kapačky a jednou dokonce i klystýr. Bylo to příšerné,“ svěřil se deníku Aha! před lety herec.

Z nemocnice ho propustili jen pár dní před natáčením, což pro zesláblého herce nebylo vůbec snadné. „Byl jsem ještě jako mátoha. Divím se, že to divákům nebylo divné. Vždyť jsem tam ve srovnání se seriálem Nemocnice na kraji města skoro poloviční,“ prozradil.

Zedníček se nechtěl ostříhat

Další významnou postavou seriálu byl herec Pavel Zedníček (74), který ztvárnil kriminalistu Kamila Hamříka. Zedníček měl v té době dlouhé vlasy, kterých se nechtěl vzdát. Ovšem k jeho seriálové postavě se dlouhé vlasy nehodily. Nakonec se však ostříhat nechal. „Oponoval jsem, že když budu mít dlouhé vlasy, zmatu zločince,“ prozradil deníku Aha! herec.

Na natáčení zavzpomínal před časem pro eXtra.cz také Jiří Krampol (85), který si zahrál vyšetřovatele Libora Krejcárka. Prozradil, že ho lidé na ulici často zastavovali a říkali mu „Nazdar Krejcárku!“ V té době mu dokonce policisté párkrát odpustili pokutu za parkování. Svěřil se i s výší svého honoráře: „Za první sérii, což bylo deset dílů, které jsme natáčeli půl roku, jsem dostal 68 tisíc korun hrubého.“

Hašek v jednom svetru

Nezapomenutelná byla také postava Vlastimila Haška (†63), který zemřel v roce 1992. Zahrál si profesionálního a vždy perfektně připraveného kriminalistu Rudolfa Pekaře, který si veškeré detaily poctivě zapisuje do svého notýsku. Jako Rudolf Pekař zároveň odehrál celý seriál v jednom svetru, čehož si pozorný divák snadno všimne. Byl to však záměr, protože jeho role byla inspirována skutečným kriminalistou, který neustále nosil svůj oblíbený svetr.

Herec Svatopluk Skopal (73) si zahrál postavu vyšetřovatele Jarolíma. V seriálu ho všichni oslovovali pouze příjmením. Jeho křestní jméno Jaroslav se diváci dozvědí až v jednom z pozdějších dílů. A v případě nejmladšího „benjamínka“ Jiřího Otradovce jej zase kolegové oslovovali většinou zdrobněle – Jiříček. Toho si zahrál charismatický Michal Pešek, který zemřel v roce 2012. Bylo mu pouhých 53 let.

 

Malý pitaval byl hodně drahý

Natáčení seriálu Malý pitaval z velkého města si tehdy vyžádalo obrovský rozpočet, který se vyšplhal na 14 774 000 Kčs. Jen pro zajímavost, průměrná mzda byla v té době kolem 2765 Kč. Během natáčení měli filmaři k dispozici nákladní auta na přepravu techniky a rekvizit, ale také autokary a osobní vozy pro herce. Vynaložené peníze se ovšem mnohonásobně vrátily. Seriál se od samého začátku těší obrovské popularitě a není tomu jinak ani po více než 40 letech.

Zdroj: extra.cz, vlasta.cz, blesk.cz, ahaonline.cz

-reklama-