Zákeřná hádanka: Do 5 sekund odhalí řešení na obrázku jen psychopaté. Troufáte si?
Na internetu se můžeme setkat s celou řadou různých hádanek, kvízů a iluzí. Způsob, skrze který člověk k jejich řešení přistupuje, pak často odhaluje aspekty jeho osobnosti. Člověk se tak o sobě mnohdy dozví věci, které ani nevěděl. Dnešní hádanka se zaměřuje na odhalení toho, jestli máte sklony k psychopatii. Jednoduchý obrázek lze vyřešit vícero způsoby. Pokud vaše mysl však okamžitě zabloudí k jednomu konkrétnímu z nich, možná to o vás něco vypovídá.
V každodenním životě máme často tendenci o někom tvrdit, že to je psychopat. Mnohdy to slovo pak používáme v kontextu, do kterého se zrovna nehodí a obecně máme tendenci jej nadužívat. Skutečný význam slova se pak ztrácí a je nahrazen významy novými, polopravdivými. Kdo je ve skutečnosti psychopat a jakými konkrétními způsoby se vyznačuje jeho smýšlení? A jaký je rozdíl mezi psychopatem a sociopatem?
Kdo je psychopat a kdo sociopat?
Psychopatií se rozumí patologická porucha osobnosti, avšak termín sám má vícero významů. První z nich odkazuje k takzvané „antisociální poruše osobnosti“, druhý význam je pak zastaralý zastřešující termín pro jakoukoliv poruchu osobnosti. Dnes však již jsme schopni tyto vychýlené vzorce chování lépe uchopit a definovat a proto se pojmy tříští.
Psychopatem je pak člověk, který se vyznačuje naprostým emočním chladem. Psychopaté jsou odměření, vypočítaví a bez emocí. Často se vyznačují neschopností prožívat skutečné emoce a v každodenním životě mají tendenci zrcadlit jednání druhých a emoce tak napodobovat. Psychopat může být člověk velmi dobře socializovaný a lidé s těmito vzorci chování se v životě často dostávají do vůdčích pozic. Můžeme je tak často vidět jako ředitele firem či politiky.
Psychopatem se tedy člověk zpravidla rodí a v podstatě jde o vychýlené vnímání emocí a společenských nuancí. Oproti tomu sociopatem se člověk stává během života. Sociopat se oproti psychopatovi vyznačuje naopak přílišnou emoční impulzivitou a mnohdy neschopností kontrolovat své emoce, které mají mnohdy destruktivní průběh. Původy sociopatů jsou zpravidla spjaté s traumatickými zážitky během života a lidé s těmito vzorci chování mají zpravidla problém vytvářet trvalé mezilidské vztahy.

Hádanky, které testují naši osobnost
Na internetu se nachází celá řada hádanek, které tvrdí, že vám pomohou odhalit vaši povahu. Ty mnohdy mohou do jisté míry skutečně fungovat, ale reálné testy na psychopatii jsou mnohem složitější. Kanadský psycholog Robert Hare například vyvinul diagnostický nástroj pod názvem PCL-R. Ten obsahuje dvacet možných projevů, mezi než patří nedostatek empatie, nezodpovědnost či patologické lhaní.
V každé kategorii testovaný subjekt získává body na škále od nuly do dvojky. Nula značí, že fenomén není přítomen, jednička značí, že je mírně přítomen a dvojka že je výrazně přítomen. Pokud testovaný subjekt během procesu nasbírá 25 bodů, je ve Velké Británii dle testu považován za psychopata. V USA je tato hranice posunuta na 30 bodů.
Autor testu zároveň zdůrazňuje, že psychopatem nemusí být jen jakýsi podivín a zabiják. Může to dost možná být váš kamarád či kolega z práce. Náš test tak komplexní není, ale přesto se při pohledu na něj o sobě něco dozvíte, byť jen okrajově. Hádanka spočívá v tom, jak spravedlivě rozdělit dvě jablka mezi tři osoby za použití jednoho jediného řezu.
Řešení odhalí, kým jste
Hádanka tvrdí, že pouze 6 % lidí dokáže tento rébus vyřešit. Tři osoby si chtějí spravedlivě rozdělit dvě jablka a mají k dispozici nůž. Podmínkou však je, že mají k dispozici jen jeden jediný řez nožem. Řešení této hádanky jsou minimálně dvě, ale řada lidí má tendenci se ve své mysli okamžitě uchýlit k tomu temnějšímu z nich.
Pokud vás okamžitě (do 5 sekund) napadlo, že jednu z postav nožem zabijete a zbylé dvě postavy si vezmou každá jedno jablko, gratulujeme. Dost možná máte sklony k psychopatii. Uvažujete chladně, logicky, bez přihlédnutí k emocím a se zaměřením na co nejjednodušší efektivitu. Pokud však chcete zachovat zdraví všech zúčastněných, existuje další řešení.
Stačí vedle sebe jablka na stůl postavit tak, abyste jedním tahem nože z každého z nich odřízli jednu třetinu. Následně má každá z postav k dispozici dvě třetiny jablka a surovina je tak spravedlivě rozdělena. Toto řešení však vyžaduje důraz na empatii a složitější uvažování. Pokud jste však ve své mysli okamžitě sklouzli k něčemu na tento způsob, pravděpodobně nemáte tendence k psychopatii.