Jak vypadá zámek Zelená hora, kde se natáčel kultovní film Černí baroni: I dnes oprýskané zdi a z místa čiší beznaděj
Legendární filmová komedie, jejíž předlohou byla kniha Miloslava Švandrlíka, baví již generace diváků. Mnohé postavy nebo jejich hlášky zlidověly a patří tak ke všeobecnému povědomí. Zámek Zelená hora, kde se snímek natáčel, ale leží stranou pozornosti veřejnosti. Tomu bohužel odpovídá jeho současný stav. Vypadá to ale, že se značně zchátralému objektu pomalu blýská na lepší časy.
Miloslav Švandrlík vydal svou knihu Černí baroni v roce 1969. Příběhu o osudech členů posádky pomocných technických praporů se posléze ujal režisér Zdeněk Sirový. Jeho stejnojmenná filmová komedie měla premiéru v roce 1992. Na popularitě ale stále neztrácí, stejně jako její hrdinové. Mimo jiné, jméno vojína Kefalína v podání Ondřeje Vetchého se stalo prakticky kultovním.
Pomocné technické prapory byly zejména v 50. letech minulého století částí Československé lidové armády. V té sloužili lidé, kteří byli považováni za „politicky nespolehlivé“. Byli to například intelektuálové, šlechtici, duchovní a další nepřátelé komunistického režimu.
Miloslav Švandrlík sám absolvoval vojenskou službu na zámku Zelená hora. Ve skutečnosti zde ovšem nesloužili již zmínění pétépáci, ale 1. technický prapor. Ten se sice jmenuje podobně, avšak nemá s PTP nic společného. Černí baroni tak zde ve skutečnosti nesloužili.
Působení armády se na zámku podepsalo
Armáda památku využívala od roku 1947 a nestarala se o ni příliš dobře. Kromě úkonů nezbytných k tomu, aby jim budova nespadla na hlavu, s ní až do 90. let prakticky nic nedělala. Od té doby má zámek ve správě obec Klášter.
„Zámek se nachází ve stavu, v jakém ho opustila armáda. Tedy ve velmi zchátralém. Na několika místech se nám propadají krovy a jsou zničené podlahy. Také původní dřevěné obložení je poškrábané a poškozené,“ uvedla produkční Anna Jindrová pro Novinky.cz. Sama je členkou Družstva sv. Jana Nepomuckého. To se v loňském roce stalo novým nájemcem zámku a nyní se snaží o jeho obnovu.
„Zámek jsme přebrali v květnu 2023. Poprvé od odchodu armády jsme jej otevřeli veřejnosti pro každodenní provoz, což zde původně nebylo. Několik let bylo otevřeno pouze o víkendech. Takže tohle je úplně poprvé, kdy návštěvník může přijít v podstatě jakýkoliv den v týdnu a projít si to tady,“ uvedla Jindrová.
Zelená hora parádní zámecké pokoje návštěvníkům nepředvede
Případní návštěvníci se nicméně musí připravit na to, že je na místě nečeká klasická podívaná, která bývá k vidění na ostatních českých zámcích. Milovníci krásných pokojů budou zklamaní. Naopak ti, kdo rádi navštěvují zchátralé objekty a nasávají místní atmosféru, budou pravděpodobně spokojení.
Turisté se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek. Zelenou horu si ale mohou projít také sami. V tom případě na ně v komnatách nečekají žádné exponáty, těmi zatím ani Družstvo, ani obec Klášter budovu nevybavily. Mohou se ale těšit na dvě expozice. Jedna z nich se týká filmu Černí baroni a druhá vypráví o perzekuci politicky nepohodlných osob za minulého režimu.
V nejlepším stavu z celého zámku je pravděpodobně kostel, který je již částečně zrekonstruovaný. Má novou fasádu a přestože je jeho okolí ve špatném stavu, atmosféra je zde mnohem méně ponurá.
Brzy se Zelená hora snad dočká revitalizace
Podle starosty obce Klášter Lukáše Brože nicméně existuje pro Zelenou horu naděje. V dohledné době by mohlo dojít k rozsáhlé rekonstrukci. Matice sv. Jana Nepomuckého, pod kterou nový nájemce spadá, totiž v roce 2021 uzavřela s ministerstvem kultury, hejtmanstvím, Ústavem pro studium totalitních režimů, organizací Post Bellum, městem Nepomuk a obcí Klášter memorandum o revitalizaci.
„V současné době je naplánovaný stavebně-historický průzkum. Jeho cílem bude komplexní poznání celého zámeckého areálu k určení podmínek pro jeho následnou obnovu,“ potvrdil webu Novinky.cz starosta.
Kdy přesně rekonstrukce začne, zatím nebylo stanoveno. Lukáš Brož ale doufá, že to bude co nejdříve. Už proto, že některé části zámku Zelená hora jsou v havarijním stavu. Týká se to zejména střechy.
Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, PrahaIN.cz