Zaměstnanec zjistil, že jeho kolega dostává trojnásobek a nevěřil svým očím. Takhle reagoval
Mladý muž se dostal do nepříjemné situace. Na firemním večírku se totiž náhodou dozvěděl, že jeho kolega na stejné pozici má trojnásobný plat. To se ho pochopitelně velmi dotklo. Rozhodl se proto, že to tak nenechá.
Mladý muž, jménem Petr, pracuje v jedné velké firmě jako grafik. Svou práci se snaží vykonávat co nejpoctivěji a často ho mrzelo, že výplata není zrovna oslnivá. O přidání si ale nikdy neřekl, protože mu to bylo hloupé. To se ale jednoho dne změnilo.
Na firemním večírku se popíjelo, zábava byla v plném proudu a Petr se dal do řeči s ostatními spolupracovníky. Na přetřes samozřejmě přišla práce a také výplaty. Ve firmách často platí zákaz o nich mluvit, ale na párty jednoduše padly zábrany, a tak se náš čtenář dozvěděl informaci, která ho velmi zasáhla.
Dostává méně, přestože je dobrý zaměstnanec
Jeho kolega Tomáš totiž za stejnou práci bere téměř trojnásobek. Petra to zamrzelo, protože si nemyslel, že by Tomáš odváděl o tolik lepší práci než on. A přestože mu to pochopitelně přál, vůbec nebyl spokojený s tím, že si ho šéf necení zdaleka tolik.
Domů šel proto jako spráskaný pes. Několik dní o tom usilovně přemýšlel, až se svěřil svojí sestře Ivetě. Iveta byla vždycky mnohem průbojnější než on. Má pusu pořádně prořízlou a pokud se jí něco nelíbí, nebojí se hlasitě ozvat.
Proto se Iveta rozhodla, že svému bratrovi pořádně promluví do duše. Oznámila mu, že si musí zkrátka o lepší plat říci. Proč by mu jinak zaměstnavatel měl chtít přidat? Je pochopitelné, že bude chtít ušetřit, pokud si zaměstnanec nikdy nepostěžuje a spokojí se s málem. Petra postihla úzkost. Nevěděl totiž, jak se na takový rozhovor připravit.
Jak si má zaměstnanec říci o přidání
Odborníci se shodují na tom, že je potřeba se před tím, než požádáte o zvýšení platu, důkladně zamyslet. Líbí se vám ve stávajícím zaměstnání? Pokud ne, možná bude lepší se poohlédnout po lépe placené práci. Pokud ale chcete zůstat, směle do rozhovoru se šéfem.
Je potřeba si ale takový důležitý rozhovor správně načasovat. Nejprve zkuste realisticky posoudit, jaká je finanční situace vaší firmy. Pokud víte, že se propouští a zmenšily se odměny, pravděpodobně to neklapne. Pokud se naopak podařilo úspěšně dokončit plány, nejspíš to vašeho zaměstnavatele tolik bolet nebude.
Některé firmy mají ve zvyku provádět čtvrtletní nebo roční hodnocení zaměstnanců. Pokud je to i váš případ, skvěle se takový okamžik hodí pro žádost o navýšení výplaty. Zvlášť pokud si jste jistí, že odvádíte dobrou práci. Někdy se také vyplatí udělat takový krok na konci roku, v době, kdy se obvykle řeší smlouvy a úvazky na rok příští.
Vyčkejte na vhodnou chvíli
Klíčový je pak také samotný okamžik, kdy si se šéfem půjdete promluvit. Ujistěte se, že zrovna není příliš zaneprázdněný nebo není kvůli něčemu naštvaný. Ideálně si s ním předem domluvte schůzku, aby měl skutečně čas vás vyslechnout a vaším požadavkem se zabývat.
Připravte si také argumenty. Není úplně dobré operovat platem kolegy. Spíše si zjistěte, jak jsou ve vašem kraji hodnoceni pracovníci na podobných pozicích. Připravte si také seznam vašich posledních pracovních úspěchů. Je dobré přijít s konkrétní částkou, o kterou byste si přáli, aby se váš plat navýšil. Řekněte klidně o něco více, než potřebujete. To vám dá prostor pro vyjednávání.
Nezapomeňte pochopitelně na příjemné vystupování, upravený vzhled, nepřijděte na schůzku s vedením pozdě. Pokud budete odmítnuti, můžete se zeptat, co by bylo potřeba udělat pro to, aby se váš plat zvýšil. Ukážete tak, že jste ochotní na sobě pracovat.
Petr si na internetu vyhledal mnoho rad, jak si říct o vyšší mzdu. Zařídil se podle nich a skutečně uspěl. Jeho nadřízený totiž přijal argumenty, především fakt, že Petr právě úspěšně dokončil několik projektů a pro firmu je tak skutečným přínosem, o který by nerada přišla.
Zdroje: ITNetwork.cz, Jenprace.cz, redakce