Zapadlá česká ulička je krásnější než Benátky. Turisté z ní šílí, ale Češi ji neznají
Jestli máte rádi historii a milujete tak trochu mysteriózní místa, navíc spojená s Franzem Kafkou, pak rozhodně musíte navštívit malebnou uličku, která tím vším přímo dýchá. Postavena byla už koncem 15. století. Později se stala sídlem zlatníků, pekařů a dalších řemeslníků.
Barevné domečky, které vypadají jako z pohádky. A navíc tak maličké, až máte při jejich prohlídce strach, že si při průchodu do těchto pidisvětniček srazíte hlavu o futra dveří. O co jsou ovšem domky v úzké uličce menší, o to bohatší historii jednotlivé stavby s různobarevnými fasádami ukrývají. A o to víc je toto místo mysterióznější a fotogeničtější. Kombinuje totiž půvab historie s romantickou atmosférou a nezapomenutelným geniem loci. Domky totiž oplývají mnoha pověstmi. Pět set let stará část jednoho z českých měst totiž sloužila po svém založení nejprve jako domov pro střelce hradní císařské gardy. Později se stala sídlem různých řemeslníků a obchodníků. A v 19. a 20. století zase magicky přitahovala umělce, spisovatele a intelektuály. Domky vestavěné do výklenků hradby byly odbývané až do 2. světové války. Poslední obyvatelé se odtud odstěhovali až v roce 1953. Úzká ulička na Hradčanech s dlážděnými cestami ukazuje nejen různé profese novověku, ale i způsob života jejích obyvatel v průběhu několika staletí.
Legendární dům č. 22
Jedním z nejnavštěvovanějších a nejatraktivnějších domečků v této uličce je legendární dům č. 22, spojený s jménem jednoho ze světově nejuznávanějších českých spisovatelů německé národnosti Franzem Kafkou. Právě tento literární velikán zde totiž krátce žil a psal během První světové války v letech 1916 a 1917. Už víte, kde tuto slavnou uličku najdete? Nacházíme se v centru Prahy ve Zlaté uličce, která je jednou z nejnavštěvovanějších částí Pražského hradu. Zlatnická ulička, jak se jí také říká, je dnes součástí placeného prohlídkového okruhu největšího hradního komplexu na světě. Konkrétně ji najdete mezi jeho severním křídlem a starým purkrabstvím. Ulička je snadno dostupná pěšky nebo tramvají či metrem ze stanice Malostranská.
Domeček vyhlášené kartářky i krámky se suvenýry
Jednotlivé domky byly zrenovované a přeměněné na malé expozice, kde si návštěvníci mohou prohlédnout, jak vypadaly interiéry domků v různých obdobích historie. Některé jsou využívány jako muzea, jiné slouží návštěvníkům Prahy z celého světa jako vyhledávané obchůdky se suvenýry, galerie a originální krámky. Podobu obydlí z 16. století ukazuje nejlépe domek č. 13, tedy renesanční příbytek hradního střelce. Ve vedlejším domku č. 14 je poté k nahlédnutí interiér vyhlášené kartářky a jasnovidky Matyldy Průšové, která tady žila před 2. světovou válkou. V domku č. 12 zase filmový historik a sběratel Josef Kazda ukryl kopie československých filmů, které chtěli zlikvidovat nacisté. Právě v této expozici se tak návštěvníci mohou symbolicky podívat na filmy zachycující Pražský hrad v počátcích kinematografie. Skrz tento domek vede navíc schodiště, kterým se vstupuje na terasu před Daliborkou, sloužícím vládnoucím Jagelloncům od počátku jako vězení. Prvním a zároveň nejznámějším vězněm byl v roce 1498 rytíř Dalibor z Kozojed.
Za fasády domků „může“ výtvarník Trnka
Dnešní podobu Zlaté uličky výrazně ovlivnil slavný výtvarník Jiří Trnka. Fasády domků byly barevně natřeny právě podle jeho návrhu z padesátých let minulého století. Otevírací doba Zlaté uličky závisí zpravidla na sezóně, ale nejčastěji je přístupná od 9:00 do 16:00 nebo 17:00. Po zavírací době je přístup volný bez prohlídky interiérů domků. Komplex Pražského hradu ročně navštíví zhruba 2 miliony lidí. Rodinné vstupné do hlavního okruhu, který kromě Zlaté uličky zahrnuje i Starý královský palác, Katedrálu sv. Víta a Chrám sv. Jiří, vyjde na 950 korun. Na jednotlivou vstupenku pro dospělé si připravte 450 korun, studenti nad 65 let pak zaplatí 300 korun.
Zdroje: www.hrad.cz, prague.eu, itras.cz