Zapomeňte na cereálie: Ideální snídaně, která vás zasytí a zahřeje
Ráno dělá den. A o snídani to platí dvojnásob. Česká snídaňová klasika v podobě bílého rohlíku s marmeládou vám den příliš nezlepší. Brzy vás totiž dožene nepříjemný vlčí hlad i chuť na sladké.
Ještě hůř jsou na tom lidé, kteří nesnídají vůbec a jejich „prvním jídlem“ je káva a cigareta. Jsou unavení, ospalí a bez energie. Bez pořádné snídaně totiž nemá organismus palivo na správné fungování. Vynecháním snídaně navíc hrozí, že si dopřejete větší porci jídla nejen na oběd, ale i na večeři či k nejrůznějším svačinkám. Ve finále tak toho nakonec sníte mnohem víc, než kdybyste se pořádně nasnídali. Při delším hladovění má totiž organismus větší tendenci ukládat cukry do tukových zásob.
Snídaně je základ
Snídaně je základ dne. Z toho, co tělu ráno dáte, čerpá celý den, proto se vyplatí udělat si na ni čas. Rozhodně ji neodbývejte cestou do práce, snídaně za pochodu je tou nejhorší, kterou svému tělu můžete dát. Správně vyvážená snídaně dovede ovlivnit energetický příjem po celý den. Když se ráno dobře nasnídáte, nebudete mít tendenci se přes den dojídat nezdravými pochutinami. Když se naopak najíte špatně, nebo se dokonce nenajíte vůbec, nejen že vás bude trápit únava a nebudete v ideálním rozpoložení, ale ještě vás bude honit mlsná. Spravit náladu a dodat energii si pak budete chtít nejrůznějšími sladkými či tučnými kalorickými bombami. Po takových „dobrotách“ se ale budete cítit unavení ještě více a na pohyb nebudete mít náladu, takže ten nadbytek kalorií nezvládnete spálit. A ocitáte se v začarovaném kruhu.
„Zdravé“ cereálie raději vynechejte
Dobrou snídaňovou volbu nepředstavují ani „zdravé“ cereálie, které se zdravými jenom tváří. Nejrůznější müsli, lupínky a kuličky často bývají velmi hladovým jídlem, jejich výživová hodnota je minimální. Navíc obsahují plno skrytého cukru, takže mají vysoký glykemický index. Už za hodinu vám tak začne kručet v břiše a vy budete hledat, co dobrého byste si zase dali. Stejně fungují koláče, koblihy a další sladké pečivo, nebo klasické bílé rohlíky se salámem.
Snídejte plnohodnotně
Ideální snídaně by měla být plnohodnotná, tedy obsahovat všechny potřebné živiny: tuky, sacharidy, bílkoviny, ale i vitamíny a minerály. Komplexní sacharidy uvolňují energii postupně, takže se po nich budete cítit dlouho sytí. Nachází se třeba v celozrnném pečivu nebo ovesných vločkách. Důležitou úlohu hrají také bílkoviny, kterých mnohdy nekonzumujeme tolik, kolik by si naše tělo zasloužilo. Často tak dochází k neúspěšným pokusům o zhubnutí nebo k jojo efektům. Denně bychom měli přijmout 0,6 až 2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Najdete je hlavně v mléčných výrobcích, libové šunce, tofu a vejcích.
Slaná, nebo sladká? Na tom nezáleží
Chybět by neměly ani zdravé tuky, dodávají energii, jsou nositeli vitamínů a udržují nás sytými. Sáhnout můžete po ořeších, semínkách, avokádu, kvalitním olivovém oleji nebo ořechových krémech. Z takových potravin pak snadno vykouzlíte snídani přesně podle vaší chuti, bez ohledu na to, jestli preferujete sladkou, nebo slanou variantu. Teď v zimě představují skvělou volbu hlavně teplé snídaně, které naše tělo krásně zahřejí. Vyzkoušet můžete třeba ovesnou kaši s rýžovým sirupem, arašídovým máslem a posypanou oříšky. Na dlouho vás zasytí a díky své přirozené sladkosti uspokojí i vaše mlsné chutě.
Hydratujte tělo
Doplnit ráno nezapomeňte také tekutiny. Během noci se totiž organismus odvodňuje a dehydratace se podepisuje na naší nižší fyzické i psychické výkonnosti. Vhodným ranním nápojem je neslazený čaj nebo čistá neperlivá voda. S kávou je lepší počkat až po snídani, protože stimuluje produkci žaludečních kyselin. Můžete si tak koledovat o zažívací potíže nebo pálení žáhy. Navíc stimulační účinky kofeinu mohou způsobovat nervozitu, neklid či úzkost.
Zdroj: prozeny.cz, novinky.cz, retel.cz