Zapomeňte na Karlovy Vary. Tyto české lázně nabízí ty nejlepší léčivé prameny
Tyto lázně byly prvními vodoléčebnými lázněmi v rakouském císařství a vlastně i na celém světě. Jejich zakladatel Vincenz Priessnitz byl nejprve považován za šarlatána. Posléze jej jeho metoda proslavila po celém světě.
Říkalo se mu „Vodní doktor“. Když v roce 1822 požádal Vincenz Priessnitz tehdejší vrchnost o založení prvního vodoléčebného ústavu na světě, tedy lázní, ťukali si někteří na čelo. Priessnitz byl totiž jedněmi považován za geniálního lékaře, jiní jej naopak měli za šarlatána, který má spolky s ďáblem. Své názory tak musel nejdříve tvrdě obhajovat, a dokazovat, že voda, kterou léčí, není jen tak obyčejná. On sám přitom na léčivou moc vody nejspíš přišel náhodou. Zkrátka jako malý pozoroval srnu, která si pravidelně chodila namáčet zraněnou nohu do jedné studánky na Jesenicku. A když po čase přestala ke studánce chodit, protože noha byla vyléčená, sám zkusil zázračné léčivé účinky této vody na svém vlastním zranění, když si zlomil žebra.
Zbořil starý dům a postavil první balneoprovoz na světě
Zpráva o jeho zázračném uzdravení se rychle šířila a mnoho sousedů za ním pak přicházelo pro pomoc s nejrůznějšími nemocemi. Časem se stal vyhlášeným lékařem, který léčil vše od zlomenin a vykloubených ramen až po bolesti hlavy a břicha. Lázně rozjel díky darům, postavil nový, kamenný dům a do něj umístil kádě s horkou a studenou vodou, do nichž byli pacienti střídavě ponořováni. Poté je personál ukládal na lehátka a balil do prostěradel. Do velké dřevěné vany v přízemí pak přiváděl vodu přímo z pramene. V prvních vodoléčebných lázních se léčilo mnoho slavných osobností oné doby, například ruský spisovatel Gogol, básník Heinrich Laube nebo skladatel Franz Liszt. Počet pacientů Priessnitzových léčebných lázní začal prudce růst, a tak pro ně Priessnitz postavil ubytovny a léčebné domy. Ty mají poetické názvy, jako Vila na kolonádě, Léčebný dům Priessnitz, Maryčka, Bílý kříž nebo Jubilejní vila. Toto je fascinující příběh Lázní Jeseník, které najdete v překrásném prostředí Hrubého Jeseníku na severu Moravy.
Zdejší živá voda léčí dýchací cesty, kůži i psychiku
Dnes sem díky této inovativní metodě, balneoterapii, ročně zavítá asi 18 tisíc hostů a Lázně Jeseník patří mezi nejznámější a nejoblíbenější v Česku. Vyvinula se zde a stále jako primární metoda léčení praktikuje vodoléčba, která lázně během krátkého času proslavila po celém světě. Navíc vše funguje ve spojení s čistým horským klimatem, klidem a pohybem ve formě procházek po okolí horské přírody Rychlebských hor a Jeseníků. Zkrátka tady najdete ideální podmínky pro relaxaci a rychlé zotavení. Jesenické lázně se specializují na léčbu dýchacích cest, oběhového systému, kožních problémů a psychosomatických poruch.
Spojují léčbu s přírodou a klidem
Síla zdejších horských pramenů spočívá v jejich molekulární struktuře, která z ní vytváří doslova živou vodu. Tím nejživějším je poměrně málo známý a odlehlý Finský pramen. Naopak Priessnitzův, Bezručův, Večerní a Jitřní pramen jsou charakteristické svou slabou, zdraví prospěšnou, radioaktivitou. Z procedur si tady můžete vybrat originální Priessnitzovy procedury, jako pololázně, zábaly a kúry, koupele, masáže, inhalace, balneopark, wellness kúry, wellness procedury, elektroléčbu, dětské procedury i psychoterapii. Lázně Jeseník jsou tak oblíbenou destinací pro ty, kteří hledají spojení léčby s přírodou, klid a pohodu. Navštěvují je nejen pacienti, ale také turisté toužící po odpočinku a načerpání nové energie. Když si objednáte pobyt na příští rok do Silvestra, z pestré nabídky si aktuálně můžete vybrat ty s First minute slevou, takže ušetříte 10 procent.
Kam vyrazit v okolí?
Kromě lázeňských procedur nabízí Lázně Jeseník široké možnosti turistiky, cykloturistiky a zimních sportů v okolí. Navštivte třeba největší rašeliniště na Moravě s naučnou stezkou Rejvíz a Mechové jezírko, které je úchvatnou přírodní atrakcí. Milovníky náročnějších turistických tratí zaujme dech beroucí stezka kolem vodopádů divoké Bílé Opavy nebo pěší túra z Šeráku na Keprník či Praděd s nádhernými výhledy. V okolí jsou také Javoříčské jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou nebo unikátní samoobslužný bar v lese Lesní bar u Lipové-lázní. Příznivci historie a kultury se mohou pokochat na kamenné rozhledně Zlatý Chlum nad Jeseníkem nebo zříceninou hradu Kaltenštejn nedaleko obce Černá Voda.
Zdroje: jesenik.cz, www.priessnitz.cz, severnimorava.travel