Zapomeňte na kuchyňské houbičky. Nahradí je tento levný pomocník, který vydrží déle a nezapáchá
Kuchyňské houbičky jsou bezpochyby dobrými pomocníky, pravdou ale je, že je jejich životnost zcela mizerná. Už po pár dnech jsou opotřebené, hůře čistí nádobí a navíc i nepříjemně páchnou. Místo nich se proto vyplatí pořídit si jiný nástroj.
V posledních letech je stále více kladen důraz na ekologii. Spousta lidí začala šetřit vodou, přestala používat jednorázové nádobí a i při úklidu sází namísto chemie na přírodní prostředky, jako jsou jedlá soda a ocet. I přesto ale takřka všichni stále používají houbičky na nádobí, které tedy rozhodně ekologické nejsou. Navíc ani nijak dlouho nevydrží a už po pár dnech používání končí v odpadcích.
Přírodní výrobek
Řada lidí ale vůbec neví, čím by mohli kuchyňské houbičky nahradit. Obyčejným hadříkem nádobí prakticky mýt nejde. Natož pak to, na kterém jsou různé odolné připáleniny. Jednou z možností je ale kartáč s přírodními štětinami. Například kartáč s měkkými koňskými vlasy nebo kartáč s bambusovým vláknem. Tyto kartáče přitom nejsou nijak zvlášť drahé. A oproti houbičkám vydrží i několik dlouhých měsíců.
Přirozeně bez bakterií
Kartáče s přírodními vlákny navíc odvedou práci mnohem lépe než houbičky. Štětiny jsou totiž dostatečně pevné na to, aby si poradily i s odolnou špínou a připáleným jídlem. Kromě toho také štětiny neabsorbují vlhkost, a tak u nich nehrozí vznik plísní ani nepříjemného zápachu. Stejně tak se v nich nemnoží na rozdíl od klasických houbiček nebezpečné bakterie.
Jsou zkrátka geniálními pomocníky. Skvěle vám poslouží nejen při mytí nádobí, ale také například při úklidu koupelny, sporáku nebo trouby.
Pokud by na kartáči přece jen ulpěla nějaká špína, jednoduše ho stačí na pár minut namočit do octové vody. Ocet zničí bakterie a vytáhne i případný zápach. Kartáč bude rázem zase jako nový. Vyhoďte ho až tehdy, kdy budou štětiny skutečně opotřebené. K tomu dojde nejdříve za několik měsíců. Nejenže tedy kartáč odvede velký kus práce, ale také je eco-friendly.
Na extrémně odolnou špínu
Čas od času snad každý z nás zapomene na sporáku při ohřívání hrnec s nějakým pokrmem a během chvilky je katastrofa na světě. Nejenže je jídlo už nepoživatelné, ale také je na dně hrnce velká připálenina, které se nemusíme zbavit ani potom, co necháme hrnec odmočit.
Na takové případy může být i kartáč krátký, a tak je třeba použít drátěnku. A to ideálně drátěnku z kokosové skořápky nebo z tykve. Nejenže jsou takové drátěnky ekologické, ale stejně jako kartáč s přírodními vlákny vydrží dlouho. A nemusíte mít strach, že by byly tyto drátěnky při odstraňování nejrůznější špíny méně účinné než ty klasické. Po použití je jen stačí důkladně propláchnout čistou vodou a nechat proschnout. Díky tomu nebudou nijak páchnout.
Lufa nejen na tělo
Lufu spousta lidí určitě zná. Často je ale používaná hlavně na tělo při sprchování, kde nahrazuje klasické houby na mytí ze syntetických vláken. V posledních letech se ale stává stále populárnější i v péči o domácnost. Disponuje totiž velmi zajímavými vlastnostmi.
Když je lufa zcela suchá, je velmi tvrdá. A právě v takovém stavu se skvěle hodí při odstraňování zaschlých nečistot. Skvěle s ní vyčistíte jak připálené hrnce, tak také sporák nebo troubu. Když pak pro změnu lufu namočíte, změkne a rázem s ní můžete zacházet jako s klasickou houbičkou na nádobí. Oproti ní ale pochopitelně vydrží podstatně déle, nebude nijak zapáchat a nebude se ani nijak drolit. Důležité je ji po každém použití vyždímat v čisté vodě a následně nechat například na topení dobře proschnout.
Zdroje: blog.minelligroup.com, superbee.me, autor