Zapomeňte na orosená okna. Tento jednoduchý trik vás zbaví trápení jednou provždy
Rosení oken často svádíme na chladné počasí, leckdy si za tento problém ale můžeme sami. A ani si to neuvědomujeme. Celá řada činností, které běžně děláme, totiž nesmírně přispívá ke kondenzování vody na okenních tabulích.
S příchodem chladného počasí se stále častěji na oknech objevuje zkondenzovaná voda. Tento jev mnohým nevadí, vadí jim ale jeho důsledky. Pokud se totiž voda na oknech vyskytuje takřka neustále, může z dlouhodobého hlediska okna poškodit. Dokonce v jejich okolí může začít vznikat plíseň. A to není všechno. Objevuje-li se zkondenzovaná voda na oknech ve větším množství, často pak stéká i na parapety a následně na zem. Kvůli tomu pak často dochází i k poškození podlahy pod okny.
Nechoďte rosení oken naproti
Není proto divu, že proti rosení oken celá řada lidí bojuje nejrůznějšími prostředky. Kupuje předražené přípravky v drogerii, snaží se alespoň jednou denně větrat nebo zapíná topení na plný výkon. Bohužel ale leckdy tyto kroky vůbec ničemu nepomáhají.
Zásadní je zaměřit se na jiné faktory. Zejména na to, zda si vlastně za rosení oken nemůžete sami tím, co děláte. Spousta lidí například vůbec netuší, že se na kondenzování vody na oknech z velké části podílí rostliny umístěné na parapetu. Kdykoliv je zalijete, voda se z květináče začne odpařovat a skončí na okenní tabuli.
Stejně tak je problematické sušení prádla v místnosti. Vyhráno mají ti, jež disponují sušičkou prádla nebo alespoň mohou pověsit vyprané oblečení do sušárny. Pokud takovou možnost ale nemáte, snažte se mít přes den co nejdéle otevřené okno, aby mohla vlhkost z prádla unikat ven.
V neposlední řadě je také potřeba při vaření používat digestoř. Na to mnozí zapomínají, a dokonce v některých případech používání digestoře považují za zbytečnost. To je ale velký omyl. Při vaření stoupá z hrnců ohromné množství páry, která se pak usazuje nejen na nábytku, ale také na zdech a pochopitelně na oknech.
Geniální trik
Protože za rosení oken může vlhkost v bytě či domě, je třeba ji držet od oken co nejdál. Jenže častokrát ji držíme uvězněnou právě u nich, a tak okna nemohou „dýchat”. Abyste se jí zbavili, je třeba vytáhnout žaluzie až nahoru, případně kompletně roztáhnout závěsy. Díky tomu okna budou mnohem rychleji schnout.
To je pochopitelně třeba udělat ihned ráno po probuzení, a to zejména v ložnici, kde přes celou noc během spánku vydechujeme. Společně s tím nezapomeňte otevřít okna. Rozhodně ale nestačí větrat 2 minuty. V ideálním případě okna otevřete alespoň na 15 minut dokořán, aby mohla veškerá vlhkost prchnout ven. A snažte se větrat i každý večer těsně před spaním. Nejenže se tak zbavíte vlhkosti, ale také ochladíte vzduch v místnosti, čímž zlepšíte kvalitu svého spánku. K němu je totiž potřeba nižších teplot, zhruba kolem 18 °C.
Další opatření
Někdy se však můžete prakticky stavět na hlavu a zkondenzovaná voda se na oknech stejně objeví. V takové situaci se alespoň snažte okna pravidelně otírat, aby voda neměla šanci na nich napáchat jakoukoliv škodu. Pro jistotu můžete dát na parapet i na podlahu pod oknem savý hadr, který stékající vodu absorbuje.
Případně se vyplatí pořídit si pohlcovač vlhkosti, který v drtivé většině případů funguje spolehlivě. Anebo si jej můžete sami vyrobit a neutrácet za něj nemalé částky. Na to budete potřebovat dvě nádoby – jednu větší a jednu menší. Tu menší vložte do větší nádoby, avšak tak, aby nedoléhala přímo na její dno. Zkuste ji podložit třeba nalámanými špejlemi. Pak na dno menší nádoby dejte hadr a zasypte ho solí. Sůl pohltí vlhkost, kterou následně nasaje hadr. Z něj pak bude voda odkapávat právě do větší nádoby.
Zdroje: magazindoma.cz, homebydleni.cz, dumazahrada.cz