Zapomeňte na plýtvání! Sušení ovoce vás překvapí svou jednoduchostí
Sušení ovoce je rozhodně užitečná věc, ačkoliv to může být něco, co během svých kuchyňských činností mnoho lidí opomíná. Tímto způsobem si totiž můžete připravit opravdu velkou zásobu plodin, pro které posléze najdete celou řadu využití. Nejen, že je ovoce pak jednodušší skladovat, protože sušením ztratí značnou část svého objemu, zároveň ho však velmi efektivně zakonzervujete, takže vám vydrží použitelné opravdu dlouhou dobu.
Mnoho z nás to zná například z dětství. Naše babičky se často pyšnily velkými sklenicemi, které byly plné křížal a jiných sušených produktů. Mezi mladšími lidmi tento fenomén už tak rozšířený není. Přitom se však jedná o poměrně jednoduchý způsob, jak efektivně zakonzervovat své nakoupené plodiny. Obzvláště se to pak může hodit v případě, kdy od někoho dostanete větší objem ovoce ze zahrádky a nevíte co s ním. Naštěstí pro sušení ovoce existuje celá řada metod, z nichž všechny se vyznačují nepřílišnou náročností.
Jaké ovoce zvolit?
Než přistoupíte k samotnému aktu sušení, je nejprve důležité se zamyslet nad tím, jakou plodinu vůbec zvolit. V tomto ohledu se nejedná ani tak o druh ovoce, ale spíše o jeho stav. Je rozhodně ve vašem zájmu vybírat k sušení zralé a pěkné ovoce, které hyzdí jen minimum kosmetických vad, jako je všelijaké otlučení a další drobné nedostatky.
Promáčkliny na ovoci můžete jednoduše odříznout nožem, aby procesem sušení prošly jen skutečně kvalitní části. To, jestli se rozhodnete ponechat na ovoci slupku, nebo ne, je jenom na vás. Pamatujte však i na to, že se slupkou může být ovoce trochu náročnější na kousání. Ovoce, jako jsou například jablka či hrušky, je pak vhodné nakrájet na měsíčky. Pamatujte, že čím větší kusy nakrájíte, tím déle bude celý proces trvat.
Jak s přípravou ovoce?
Před tím, než se rozhodnete ovoce sušit, je pak důležité věnovat nějaký čas jeho přípravě. Kupované ovoce rozhodně chcete před začátkem sušení umýt, protože ovoce ze supermarketů je pokryto celou řadou pesticidů a vosků, které ho chrání před škůdci a dalšími vnějšími vlivy.
Nakrájení na kousky již bylo zmíněno v předchozím odstavci, ale tam celý proces přípravy zdaleka končit nemusí. Pokud se například chcete vyhnout tomu, aby ovoce během sušení výrazně tmavlo, můžete ho nejdřív na několik minut namočit do citronové vody, či vody s octem. Na litr vody vám v tomto ohledu postačí šťáva z jednoho citronu, či dvě lžíce octa. Po vyjmutí nechte ovoce pěkně okapat, ať ho není třeba sušit o to víc.
Sušení na slunci
A co samotné metody sušení? První a velmi jednoduchá z nich je sušení ovoce na slunci. V tomto ohledu jste pak omezeni ročním obdobím, pokud však nežijete v části světa, kde bývá neustále slunné a teplé počasí. V tuzemských končinách je pro sušení ovoce na slunci ideální pozdní jaro či léto. Na podzim je totiž vzduch příliš vlhký a nebe nemusí být dostatečně rozjasněné k tomu, aby slunce ovoce vysušilo dostatečně rychle a dobře.
I přes to, že se rozhodnete sušit ovoce během léta, stále se jedná o jeden z nejzdlouhavějších způsobů této přípravy. Zároveň je vhodné mít k tomuto účelu sušící rám, na který můžete plodiny vyskládat. Ne každý však tímto rámem disponuje, i když je jednoduché si ho vyrobit. Z těchto důvodů se pak můžete uchýlit k jiné z metod.
A co sušení vzduchem?
Sušení na vzduchu je další možností, jak sušit ovoce bez použití spotřebičů. Opět se zde uchýlíme k použití sušícího rámu, na který vyskládáme všechny plodiny. Samozřejmě tak činíme pěkně rovnoměrně, aby se jednotlivé kusy nepřekrývaly. Rám s plodinami posléze umístěte do místnosti, kde je dlouhodobě teplo, nebo přímo nad radiátor, kde ho ponechte, dokud nebude ovoce zcela vysušené.
Sušení vzduchem může být rychlejší než sušení na slunci a to zvláště v případě, že umístíte sušené ovoce nad radiátor či například kamna na chatě. Pokud totiž z topného zařízení sálá dostatečné množství tepla, plodiny budou vysušeny raz dva.
Použití sušičky či trouby
Pokud však chcete využít některé z rychlejších metod, rozhodně neprohloupíte, když zvolíte k sušení specializovanou sušičku či troubu. Sušení v troubě je jednoduché. Stačí na pekáč rozložit pečící papír, který rovnoměrně pokryjete kusy plodin tak, aby se nepřekrývaly, čili podobně jako na sušícím rámu. U trouby nechte pootevřená dvířka, aby mohla unikat vlhkost.
Začněte na teplotě 40° C, kterou postupně zvyšujte až na přibližně 60° C. Ke konci sušení pak teplotu opět postupně snižujte na původních 40° C, aby se ovoce nespálilo. Menší plodiny, jako jsou například hrozny, takto budou vysušeny přibližně během tří hodin. Větší plodiny pak budou potřebovat kolem 10 hodin.
Zdaleka nejefektivnějším způsobem je pak použití specializované sušičky. Na mřížku opět rovnoměrně umístíte nakrájené ovoce tak, aby se nepřekrývalo a spustíte program sušení. V tomto případě pak stačí postupovat dle instrukcí výrobce a nechat sušičku ladem, dokud nebude hotová. Není třeba žádné otevírání dvířek, či kontrola a úprava teploty.
zdroje: ireceptar.cz receptovnik.cz bydlimekvalitne.cz