Zapomenutá vánoční klasika: Ledovky jako retro cukroví, které stojí za vyzkoušení
Vánoce, Vánoce přicházejí… Tímto lidovým popěvkem bychom mohli označit současnou situaci v našich domácnostech, obchodech a televizních reklamách. Lidé se postupně ladí na svátky, řeší dárky, dekorace a další vánoční přípravy. A co k Vánocům neodmyslitelně patří? No přece voňavé cukroví, které nesmí chybět na žádné sváteční tabuli.
Linecké, vanilkové rohlíčky, pracny, úly, no a samozřejmě tradiční perníčky. Tyto druhy a mnohé další jsou cukrovím typickým pro české Vánoce. Proč ale občas nevyzkoušet něco jiného? Zkuste letos cukroví, které bylo stálicí na tuzemském vánočním stole, ale dnes už ho mnozí považují tak trochu za retro.
Báječné a chutné ledovky – jednoduché cukroví, co zvládne každý
Ledovky. Mladí je skoro neznají, ale starší ročníky si je dopřávaly každé Vánoce. Velkou výhodou ledovek je, že jsou poměrně snadné na přípravu, a proto si je můžou připravit i začátečníci. Přes jednoduchou přípravu jsou ledovky chuťově vyvážené a lahodné. Těsto i krém se skládají z typických ingrediencí, které máme povětšinou všichni doma, takže nemusíte složitě plánovat a rovnou se pusťte do přípravy této kdysi velmi oblíbené laskominy.
Ingredience na těsto:
- 500 g hladké mouky
- 60–100 g najemno mletých oříšků (množství dle preferencí oříškové chuti)
- 2 vejce
- 300 g másla
- 200 g moučkového cukru
- 1 balíček prášku do pečiva
Suroviny pro přípravu krému:
- 0,5 l mléka
- 4 žloutky
- 70 g moučkového cukru
- 200 g másla
- 60 g hrubé mouky
- pro chuť můžete přidat i kakao, ale není nutné
Postup přípravy:
Do jedné větší nádoby dáme mouku, cukr, oříšky a prášek do pečiva, vše poctivě smícháme dohromady. Dále přidáme máslo společně s vejci a zpracujeme směs do konzistence hladkého těsta. To nakonec zabalíme do potravinové fólie a necháme uležet v lednici, ideálně přes noc.
Odleželé těsto si vyválíme na pomoučeném vále a vykrajujeme pomocí připraveného vykrajovátka, ideálně ve tvaru kolečka, hvězdičky nebo trojúhelníku. Skládáme na připravený plech s pečicím papírem a v troubě o teplotě 180 °C pečeme zhruba 10 minut. Finální cukroví by mělo mít jemně zlatavý odstín.
Vychladlé cukroví slepujeme krémem, jehož příprava je následující:
Do hrnce dejte mléko a mouku a důkladně promíchejte. Celou směs ohřívejte na mírném plameni až do finální konzistence v podobě kaše. Zchlaďte.
V jiné nádobě mezitím šlehejte máslo s cukrem a žloutky, až vznikne nadýchaná pěna, do níž po troškách přidávejte vychladlou kaši, až získáte lahodný krém. Podle chuti můžete nakonec přidat kakao, ale není to nutné a ne každý to má rád.
Ledovky báječně chutnají s čokoládovou polevou a odleželé na chladném místě.
Rady a tipy ohledně pečení vánočního cukroví
Aby vás přípravy vánoční rodinné pohody a časová tíseň zbytečně nestresovaly, zkuste si pečení plánovat už alespoň měsíc před vánočními svátky. Je to výhodné jednak v tom, že si ušetříte stres z toho, že nestíháte, a také můžete postupně nakupovat ingredience ve slevových akcích, což je při dnešních cenách potravin celkem nutnost.
Každá ušetřená koruna v rozpočtu se na Vánoce hodí víc, než kdy jindy. A u tolik potřebného másla může být rozdíl akční a „neakční“ ceny v řádu i několika desítek procent. A věřte nám, bez másla se při pečení vánočního cukroví těžko obejdete. Profesionální cukráři radí tuhle položku z vánočních receptů nenahrazovat žádnými jinými tuky, protože máslo je máslo.
Cukroví, které budete později slepovat marmeládou či krémy, můžete napéct již několik týdnů před svátky. Dostatečně se uleží, bude vláčné a vy se nebudete zbytečně honit po nocích, abyste na poslední chvíli dopekli všechny druhy, které jste měli v plánu.
Ať už cukroví pečete, kupujete v obchodě nebo objednáváte v prověřených cukrárnách či od domácích výrobců, vždycky myslete na to, že je to jen část vánoční atmosféry. Velikou roli hraje o Vánocích hlavně dobrá nálada, rodinná pohoda a klidné chvíle strávené s těmi nejbližšími.
zdroje: dvojka.rozhlas.cz, primainspirace.cz, vareni.cz