Zatímco seriál Ulice udělal z terapeutky Julie ezošmejdku, skutečné šmejdy a rizika ignoruje
Naštěstí to vypadá, že scénáristé mýdlové opery televize Nova „Ulice“, která upadá nejen co se zájmu diváků týče, ale především kvůli tomu, co jim nabízí, ukončili jednu z nejhorších dějových linek, odehrávající se kolem terapeutky Julie. Zatímco ji divákům předhazovali jako ezošmejdku, je pro ně mnohem větším nebezpečím skrytá reklama na alkohol, neustále se v tomto nekonečném seriálu objevující.
Rozhodně si nelze nevšimnout, že v „Ulici“ teče alkohol proudem a neobejde se bez něj žádná epizoda. A namísto, aby před jeho prokázanou škodlivostí televize Nova fanoušky „Ulice“ varovala, rozhodla se spíše „bojovat“ proti údajným „ezošmejdům“. Nejde přitom o to, že by u nás neexistovali, zásadní problém spočívá v něčem jiném. Tvůrci „Ulice“ se totiž snaží senzacechtivou manipulací u diváků vzbudit dojem, že jediným správným způsobem zvládnutí psychických problémů (kupříkladu panických atak, jimiž trpí křehká Kristýna) je léčba psychofarmaky. A to přesto, že jejich užívání představuje kromě celé řady vážných vedlejších příznaků a možnosti vzniku závislosti (tak jako u alkoholu), také fatální riziko sebevražedného chování (viz příbalové letáky těchto léků).
Příběh skutečného šmejda
Při psaní vykalkulovaných dějových linek navíc scénáristé ignorují, že více než „ezošmejdi“ mohou být pro pacienty nebezpeční i leckteří lékaři. Stačí připomenout šokující aktuální kauzu populárního českého psychiatra, který svým klientkám způsobil trauma na celý život a čelí proto trestnímu stíhání. Jeho neuvěřitelný příběh by byl mimochodem mnohem lepším námětem na seriál, než černobílá story „ezošmejdky“ Julie. To, co mnoho let zažívaly pacientky lékaře, často prezentovaného jako špička ve svém oboru, je tak šokující, že se svědectví žen, popisujících, jak je zneužíval a znásilňoval, jistě časem dočká zfilmování.
Jedna absurdita za druhou
Nelze též opominout některé další absurdity ze scénáře „Ulice“. Ačkoliv je z řady epizod zřejmé, se na psychických problémech Kristýny podepsali její blízcí (kromě přítele i matka a její partner coby bývalí alkoholici či otec kariérista a despota, jenž znásilnil svoji exmanželku) v dalších epizodách jsou tito rodinní příslušníci ukazováni jako ochránci psychicky labilní dívky, aniž si uvědomují svoji vinu.
Každopádně je téma duševních nemocí velmi vážné a složité a rozhodně by se nemělo řešit v seriálových „šmejdech“, jejichž cílem je vydělat co nejvíce peněz.
Zdroje: autorka, Televize Nova