Zázrak z kuchyně: Tento zapomenutý kořen přirozeně posiluje imunitu i zažívání
Naše babičky mnohdy oplývaly bohatými vědomostmi o bylinkách a dalších léčivých zázracích přírody. Díky tomu je mohly vědomě používat jako podporu v boji proti celé řadě onemocnění. S nástupem moderních léčiv se od bylinek mnohdy zcela upustilo, až některé z nich téměř upadly v zapomnění.
To může být v některých případech velká škoda. Je pravda, že spoustu léků ničím nenahradíte. Bez porady s lékařem se o to raději ani nepokoušejte. Přesto však můžete síly bylinek využívat na denní bázi. Některé druhy mají pozitivní účinky na zdraví, což nakonec prokázala i samotná moderní věda. Týká se to například maralího kořenu.
Nenáročná rostlina je zázrakem našich babiček
Maralí kořen (taktéž známý jako leuzea nebo parcha sibiřská) používali naši předci již od nepaměti. Moc dobře si uvědomovali, co všechno jim tato skromná bylina nabízí.
V první řadě se jedná o poměrně silný adaptogen. To v překladu znamená, že by měl pomoci s odstraňováním únavy, fyzické bolesti nebo psychického napětí. Zařazení adaptogenů do jídelníčku se doporučuje všem, kdo se potýkají s nadměrným stresem.
Díky obsahu vitamínů (zejména C a A) dokáže přispět ke správné funkci imunitního systému.
Sušený kořen obsahuje poměrně vysoké množství vlákniny, která prospívá trávícímu ústrojí. Navíc je její konzumace doporučována všem, kdo se snaží shodit přebytečné kilogramy.
Dokáže taktéž pomoct vylepšit stav krevního oběhu. Pokud se však potýkáte s problémy s krevním tlakem, nejdříve zařazení maralího kořenu do jídelníčku zkonzultujte s lékařem. Některým lidem totiž tlak zvyšuje, zatímco jiným jej snižuje.
V neposlední řadě může kořen parchy sibiřské přispět ke snížení hladiny cholesterolu. Právě cholesterol je jedním z největších strašáků moderní doby. Jeho vysoká hladina je spojována s vyšší pravděpodobností vzniku infarktu nebo mozkové mrtvice.
Občas se uvádí, že působí jako afrodiziakum (zvyšuje libido) nebo anabolikum (podporuje růst svalů). Tyto účinky však nejsou dostatečně prostudovány.
Bohatá zásobárna zdraví prospěšných látek
V maralím kořenu se nachází celá řada látek, které jsou zdraví prospěšné. Patří mezi ně například vitamín C, fosfor, keratin, flavonoidy, steroly, organické kyseliny, třísloviny, glykosidy nebo karotenoidy. Usušené kořeny obsahují kolem 11 až 16 gramů bílkovin, 2 až 4 gramy tuku, 16 až 26 gramů vlákniny a 8 až 18 gramů minerálních látek.
Zdraví prospěšné látky se nenacházejí pouze v kořenu, ale taktéž v nadzemní části parchy sibiřské. Suchá nadzemní část obsahuje na 100 gramů v průměru asi 14 až 18 gramů bílkovin, 6 gramů sacharidů, 20 gramů vlákniny, 12 gramů minerálních látek, 32 mg vitaminu C a 40 mg provitaminu A.
Proč se rostlině říká maralí kořen?
Maralí kořen si svou přezdívku vysloužil podle jelenů, kteří mají tuto bylinu v oblibě. Konzumují ji z podobných důvodů jako někteří lidé – aby se „nadopovali“ a zahnali únavu.
Chcete si parchu sibiřskou vypěstovat? Žádný problém!
Parcha sibiřská přirozeně rostla v některých oblastech Sibiře v nadmořské výšce 500 až 2000 metrů, ale rozšířila se i do jiných oblastí světa. Její pěstování není nijak složité, neboť se jedná o nenáročnou rostlinu. V optimálních podmínkách může dorůstat výšky více než 1,5 metru.
Na semena této rostliny narazíte prakticky v každém obchodě pro zahrádkáře. Do jejího výsevu se můžete pustit nejdříve v březnu a nejpozději v květnu. Vyžaduje propustnou půdu, která je bohatá na živiny. Může být i lehce písčitá, ale s pískem to nepřehánějte. Stanoviště by mělo být v optimálním případě spíše prosluněné. Semena se zpravidla vysévají do sponu, který má rozměry 55 krát 30 centimetrů. Další možností je výsev do řádků, které by od sebe měly být vzdálené asi 75 cm. Semena zakryjte asi 2 až 4 centimetry půdy. Rostliny kvetou v červnu a červenci, semena dozrávají v průběhu září.
Zdroje: vitalia.cz bylinkyprovsechny.cz liftea.cz