Zbavte se skvrn na gauči: Domácí triky které opravdu fungují
Každý, kdo má doma čalouněný nábytek, nám dá jistě za pravdu, že udržet jej beze skvrn může někdy představovat docela velký problém. Řešení ale ve skutečnosti nemusí být zase tak složité – stačí použít několik prostředků, které již nyní možná máte doma.
Skvrny se na čalounění mohou objevit snadno, zvláště v případě, máte-li doma děti nebo čtyřnohé mazlíčky. V současné době existuje mnoho prostředků k účinnému odstraňování skvrn a zápachu z pohovek, autosedaček, matrací a dalších povrchů. Jenže ty v mnoha případech vůbec nebudete potřebovat. Postačí vám totiž domácí prostředky, které mohou být rovněž velmi efektivní. Navíc nebývají nijak drahé. Mnohé z nich koneckonců už možná doma nyní máte.
Použijte účinnou domácí směs
Pokud už chcete používat čisticí prostředky, doporučujeme použít varianty s přírodními složkami. Ty mohou být velmi efektivní, a to obvykle společně s vodou. Někteří lidé přitom používají současně s těmito prostředky také bílý ocet. Ten rozkládá zásadité nečistoty a neutralizuje částice způsobující zápach. Jak navíc uvádějí daní „experimentátoři“, výsledná sloučenina byla velmi účinná při čištění skvrn z čalounění. Někteří si však přesto stěžují, že odolnější skvrny na čalounění zůstaly.
I ty nejodolnější nečistoty ovšem s největší pravděpodobností neodolají, pokud použijete rovněž jedlou sodu, která patří společně s octem mezi univerzální pomocníky v domácnosti. Vzniklou pastu stačí nanést na daný povrch (ideálně jemnými krouživými pohyby), nechat několik minut působit, setřít (opět) krouživými pohyby hadříkem z mikrovlákna a nechat danou textilii úplně vyschnout. Potom, světě, div se, jsou často skvrny pryč. Co by měl takový domácí čistič čalounění konkrétně obsahovat?
- 2 šálky teplé vody
- 2 lžíce přírodního čisticího prostředku (použít je možné i přírodní mýdlo na nádobí)
- 2 lžíce bílého octa
- 2 lžíce jedlé sody

Odstraňovač skvrn od barvy či inkoustu
Jak už jsme zmínili v úvodu, žádný kupovaný čisticí prostředek při čištění skvrn z čalounění vůbec nemusíte potřebovat. Stačí si vzít k ruce již uvedený bílý ocet, a ten smíchat s lihem v poměru 1:1. Postup je přitom velmi jednoduchý. Obě složky smícháte v lahvičce s rozprašovačem. Následně postříkáte znečištěná místa a necháte působit zhruba 60 až 120 sekund. Pak už jen dané místo vydrhnete suchým hadříkem a necháte látku uschnout. Pokud skvrna nezmizí, můžete opakovat. Tento domácí odstraňovač skvrn z čalounění může fungovat i na barvy či inkoust, tedy nečistoty, které dobře odstraňuje přítomný alkohol.
Vyzkoušet lze i další domácí odstraňovač skvrn
Máte-li doma přírodní mýdlo na nádobí, můžete jej smíchat s technickým peroxidem vodíku, který si dokáže poradit i s odolnými skvrnami. Umí totiž zesvětlit barvu postiženého místa. Opět přitom stačí obě složky smíchat v lahvičce s rozprašovačem a nastříkat na skvrnu na čalounění. Poté nechte roztok několik minut působit, dokud pořádně nenasákne a následně kruhovými pohyby dané místo lehce vydrhněte kartáčem či hadříkem. Nakonec postříkejte vodou a vysajte vysavačem. Doplňme, že s peroxidem vodíku je možné smíchat i jedlou sodu a na skvrny na čalounění použít vzniklou pastu.

Upozorňujeme: použít byste měli menší množství 3% peroxidu vodíku, což je další univerzální domácí pomocník, jehož lze využít k čištění, bělení či dezinfekci povrchů. 10% varianta už je rizikovější, což ovšem platí především pro 30% peroxid vodíku. Jedná se o silný oxidant a dezinfekční činidlo, které mít doma s největší pravděpodobností nebudete, protože se využívá zejména v laboratořích, lékařství a průmyslových procesech. Každopádně nejde o právě nejbezpečnější látku.
Zdroje: Plumbs, DIY Natural, Bren Did