Zdraví ve sklenici: Co pít pro lepší trávení a očistu těla?
Správně fungující trávení je základem pro naše celkové zdraví. V některých obdobích roku je vhodná také detoxikace organismu, byť tento krok není zase tak efektivní, jak se často píše a říká.
Některé nápoje mohou být dosti nezdravé, další ze zdravotního hlediska neutrální a ještě jiné jsou doporučovány pro mnohé pozitivní účinky na lidský organismus. V oné poslední skupině se aktuálně poměrně často skloňuje nápoj zvaný kombucha, který může dle některých studií kladně účinkovat na trávení a zároveň mít vliv na detoxikaci organismu. Pokud jste se tedy s tímto názvem doposud nesetkali, nebo toho o daném nápoji příliš nevíte, níže se dozvíte vše potřebné.
Upozorňujeme: tělo se zbavuje toxinů přirozeně, a to především skrze játra, ledviny a střeva. Ačkoli některé potraviny a nápoje mohou s tímto procesem organismu skutečně pomoci, podle vědců jsou mnohé detoxikační kúry zbytečné, a některé dokonce i škodlivé.
Co je kombucha?
Kombucha, což by se mělo číst jako „kombuča“, je fermentovaný nápoj vyráběný ze slazeného černého či zeleného čaje. Ten prochází procesem kvašení, přičemž výsledkem je jemně perlivý nápoj, který chutná sladkokysele. Ačkoli mnozí jeho chuť vyzdvihují, pro chuťové pohárky dalších to zase takový „hit“ není. Možná si tedy budete muset nějakou dobu zvykat. Daný nápoj si lze ovšem pořídit s různými příchutěmi, a často také s přidanými cukry, což ale není zase tak dobrá zpráva.
Mohlo by vás zajímat: pokud považujete kombuchu za další, pouze přechodně módní alternativní nesmysl, pak vězte, že se daný nápoj dostal z Asie přes SSSR do tehdejšího Československa už před rokem 1989. Jelikož k nám přitom přišel ze správné strany Železné opony, soudruzi proti němu nic nenamítali.
Zdravotní účinky kombuchy
Kombucha obsahuje mnoho probiotik, ale také organické kyseliny, vitamíny (B či C) a minerály (např. železo). Díky tomu může působit pozitivně na naše zdraví. Mluví se např. o kladném vlivu na trávení a detoxikaci, přičemž může pomoci i se vstřebáváním živin. Pokud tedy máte se zažíváním potíže, měli byste tedy vyrazit k lékaři, ale vyzkoušet lze také kombuchu. Někdy se navíc hovoří i o dalších pozitivních účincích, a to např. na kardiovaskulární systém nebo na imunitu.
Doporučujeme: ačkoli některé studie účinky kombuchy potvrzují, zatím neexistuje dostatek důkazů o její prospěšnosti. Přesto vám nijak neuškodí, bude-li tedy správně připravena. Nápoje s obsahem přidaného cukru bychom však obecně příliš nedoporučovali. Zaměřte se tedy na varianty, které jej neobsahují.
Další nápoje pro zažívání a detoxikaci
Kombucha není pochopitelně jediným nápojem, který lze vyzkoušet na trávení a detoxikaci. Pomoci vám ostatně mohou i suroviny méně exotické. Jaké další pomocníky lze vyzkoušet?
- Možná vás překvapí, že jsou na zažívání a očistu organismu poměrně často doporučovány šípky, což je složené souplodí nažek z růže šípkové. Z nich si můžete sami jednoduše připravit šípkový čaj, sirup nebo likér. Poslední nápoj ovšem obsahuje alkohol.
- Vyzkoušet je možné také různé bylinné čaje. Na trávení kladně účinkuje např. máta, zázvor nebo fenykl.
- Švestková šťáva je nápoj, který obsahuje spoustu vlákniny. Jedná se tedy mj. o účinnou prevenci proti zácpě. Do smoothie lze ostatně vyzkoušet i sušené švestky.
- Doporučována bývají také různá zelené smootihies, jež mohou obsahovat okurku a listovou zeleninu. Vysoký obsah vody a vlákniny v těchto potravinách může pomoci procházet odpadním látkám trávicím ústrojím.
- V neposlední řadě můžete vyzkoušet rovněž kefír, tedy kvašený mléčný nápoj, který je u nás oblíbený dlouhodobě. Obsahuje přitom spoustu probiotik a dalších živin. Dle některých zdrojů může působit kladně nejen na trávení, ale pomáhá také zahájit očistný proces.
Zdroje: MedicineNet, Healthline, MedicalNewsToday, Mayo Clinic, Česká televize