Země kde dostanete práci hned. Platí dvojnásobek českého průměru a stačí základní vzdělání
V České republice nejsou platy na mnoha pozicích zdaleka tak vysoké jako v zahraničí, a proto stále více Čechů hledá pracovní příležitosti za hranicemi. V Německu si i bez vysoké školy můžete vydělat dvakrát více než v Česku – a to i na pozicích, jako je prodavač nebo skladník. Jaké jsou tamní výdělky a které profese nabízejí největší šanci na lepší životní úroveň?
Navíc se neustále zvyšují náklady na provoz domácnosti, a tak každému nemusí zbývat desítky tisíc měsíčně na šetření a investování – naopak existuje celá řada lidí, kteří žijí takzvaně od výplaty k výplatě. Často se jedná o jedince, kteří neoplývají bohatými zkušenostmi či solidním vzděláním. Ti totiž u nás nemají na trhu práce příliš mnoho možností, jak přijít k velkým penězům. Řešením může být práce v zahraničí. V některých zemích si dokáže vydělat velmi slušné peníze i přesto, že nedisponujete vysokým vzděláním. Když potom máte vysokou školu, nebo pestrou pracovní minulost, můžete vydělat majlant. Toto tvrzení se vztahuje například na Německo.
Prodavač si v Německu běžně vydělá přes 50 tisíc měsíčně
Jednu z pracovních pozic, pro jejíž vykonávání nepotřebujte mít v některých případech ani střední školu, představuje prodavač. Jelikož se (s respektem ke všem, kdo tuto důležitou práci vykonávají) nejedná o nijak mimořádně složité zaměstnání, je naprosto logické, že si v něm v průměru nepřijdete na nijak oslnivý měsíční příjem.
Tedy alespoň v případě, že tuto profesi vykonáváte v České republice. Zde je totiž průměrná mzda na pozici prodavač přibližně 26 až 27 000 korun (podle statistik z roku 2023 přesně 26 295 korun).
Ovšem pokud bude místem výkonu vaší práce některý z tisíců obchodů v Německu, můžete si přijít na lepší peníze, než má v Česku třeba i manažer prodejny.
V Německu si totiž jako prodavač nebo prodavačka s desetiletou praxí vyděláte v průměru 2 470 euro (62 000 Kč) za měsíc. S dvacetiletou praxí se tato částka dokonce zvyšuje až na 2 560 euro (64 304 Kč). Nástupní plat pak činí v průměru 2 200 euro (55 261 Kč). Všechny tyto částky jsou tedy v porovnání s českými platy prodavačů a prodavaček vždy přinejmenším dvojnásobné.
Nabízí se i srovnání s průměrnou mzdou v České republice. Ta činila ve třetím čtvrtletí roku 2024 přesně 45 412 Kč. Je však důležité zmínit, že je tato statistika významně ovlivněna pozicemi, na kterých si lze vydělat statisíce měsíčně. Lepší představu proto získáte vypočtením mediánu, který v témže období činil 40 482 Kč.
Jako skladník si přijdete ještě na větší peníze
Další pracovní pozicí, na kterou zrovna nemusíte mít čtyři tituly a třicet let praxe, je skladník. Pro výkon tohoto povolání nicméně musíte mít velice dobrou kondici a fyzickou sílu – pokud tedy nepracujete ve skladu s plyšovými hračkami. Zpravidla však nejde o nic snadného. Proto se na této pozici přirozeně počítá i s vyšším platem, než s jakým se setkáte v případě prodavačů a prodavaček.
Mzda skladníka nebo skladnice se po pěti letech praxe vyšplhá v průměru na 2 590 euro (65 288 Kč), po deseti letech praxe potom na 2 720 euro (68 565 Kč) a po dvaceti letech praxe až na 2 850 euro (71 842 Kč). To už je skutečně velice solidní výdělek.
Bankéři v Německu jsou za vodou
Pokud již disponujete vyšším vzděláním (někdy však postačí střední škola s maturitou), můžete v Německu vykonávat práci bankéře. A v této oblasti si již přijdete na mimořádně tučné odměny.
Průměrná mzda bankéře nebo bankéřky po pěti letech praxe činí 3 810 euro (96 042 Kč). Po deseti letech praxe si potom v průměru vyděláte 4 330 euro (109 150 Kč) a po dvaceti letech praxe až 4 940 euro (124 527 Kč). To je vždy minimálně dvakrát více než průměrná česká mzda.
Zdroje: e15.cz denikn.cz kurzy.cz