Žena našla peněženku a sdílela ji na FB. Teď jí za to hrozí vysoká pokuta
Ve chvíli, kdy najdete třeba na ulici cizí peněženku jsou jen dvě věci, které v tu chvíli můžete udělat, abyste se vyhnuli pokutě nebo dokonce i vězení. Zákon v těchto případech mluví velice jasně a policie se s nikým nepáře.
Občanský zákoník jasně říká, jak postupovat při nálezu věcí. Každý, kdo najde ztracenou věc, má povinnost pokusit se ji vrátit původnímu vlastníkovi. Pokud například v nalezené peněžence objevíte doklady, můžete majitele přímo kontaktovat a peněženku mu předat.
Jednodušší možností však bývá odevzdání nálezu na městském nebo obecním úřadě v místě nálezu. Úředník zde sepíše protokol o převzetí, čímž zajišťuje správné nakládání s nalezenou věcí. Jasně k tomu hovoří i policie. „(…)ponechání si nalezené věci je protiprávní a dle zákona může být i trestným činem. Nálezce je povinen nalezenou věc vrátit majiteli, případně odevzdat podle místa nálezu,“ uvedla pro Novinky.cz policejní mluvčí Eva Michalíková.
Pokud tedy peněženku najdete, neměli byste ji sdílet například na sociálních sítích. Mnohem rychleji se k majiteli dostane právě skrze policejní složky nebo úřad města, ve kterém byl nález. V minulosti bylo již několik případů, kdy lidé omylem předali peněženku falešnému majiteli a hrozila jim pokuta za to, že peněženku nevrátili dle občanského zákoníku.
Nálezné jako motivace
Některé obce navíc mají specifická pravidla pro cenné nálezy, která mohou zahrnovat i právo na nálezné – odměnu, kterou nálezce získá, pokud se původní vlastník přihlásí. Nálezné je ale především stanoveno zákonem, který hovoří jasně. Nárok máte na 10 % z hodnoty nalezené věci. K této částce lze připočítat také nutné výdaje, například pokud jste se vydali majitele hledat na vlastní pěst a vznikly vám tak cestovní náklady.
Nálezné ale nežádejte po úřad a policistech. Vyplatit vám ho může jen a pouze majitel věci, ať už mu ji předáte osobně, nebo si ji vyzvedne na obecním úřadě. Ve chvíli kdy se majitel o svou peněženku do 6 měsíců nepřihlásí, tak propadá obci. I v tu chvíli ještě máte nárok na nálezné, a to právě vůči obci, ale tam už je poněkud dlouhá tříletá lhůta, kdy musíte čekat.
Jistě vás ale napadla otázka, co se stane, když pokud se vy zachováte poctivě, peněženku vrátíte, ale majitel vám odmítne vyplatit nálezné. Podle zákona máte jedinou možnost, a to se s ním začít soudit.
Třetina Čechů by si peníze nechala
Podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Kruk by více než třetina Čechů (36 %) neodolala a pokud by nalezla takto větší množství peněz, tak by si částku ponechala. Naopak 55 % respondentů uvedlo, že by se pokusilo najít majitele, a přibližně každý desátý člověk (10 %) by peníze věnoval na charitu. Nechat si větší množství peněz je ale trestný čin a hrozí trest odnětí svobody, který se navíc stupňuje podle odcizené částky:
- Přes 5 000 Kč: Hrozí trest odnětí svobody až na 1 rok.
- Přes 500 000 Kč: Trestní sazba se zvyšuje na 6 měsíců až 5 let.
- Přes 5 milionů Kč: Může následovat až 8 let vězení.
Dobrý člověk ještě žije
Naštěstí ale existují i dobří lidé, kteří vrátili peněženky s opravdu horentními sumami a snad je ani nenapadlo, že by měli cokoliv udělat jinak. Například v obchodě v Plané našel jeden ze zákazníků u regálu s energy drinky peněženku a v ní neuvěřitelných 400 000 korun, ale žádné doklady. Vedoucí prodejny proto zavolala policii a ta už majitele dokázala vystopovat a peníze mu předat.
Podobně se zachoval také teprve třináctiletý Matyáš, který našel na parkovišti peněženku, kde bylo více než 100 000 korun. Ten neváhal a hned ji odnesl na policii. I tady se podařilo policistům dohledat majitele a domluvit se s ním na předání.