Žena za pultem: Menšík natáčel s vypětím všech sil, Hrzán spadl z balkonu a soudruhům vadila erotika
Když se řekne Žena za pultem, každému se asi hned vybaví herečka Jiřina Švorcová. Ta se v seriálu objevila hlavně proto, že byla zapálenou komunistkou. Ani to jí ale nepomohlo ve chvíli, kdy soudruzi nemohli rozdýchat postelovou scénu prodavačky Anny s milencem Karlem. Co dalšího se dělo během natáčení televizního pořadu?
Samoobsluha, kde Anna pracovala, doslova přetékala nedostatkovými potravinami – ovocem, zeleninou i luxusními lahůdkami. Na konci sedmdesátých let, kdy se seriál poprvé objevil na televizních obrazovkách, obchody takhle dobře zásobeny rozhodně nebyly.
Dietl Švorcovu nechtěl
Do seriálové samoobsluhy se proto navezlo zboží z několika pražských prodejen. Herci ani členové štábu se ale „rekvizit“ nemohli ani dotknout. „To víte, že se nám kolikrát sbíhaly sliny, ale nesměli jsme si vůbec nic vzít,“ přiznala Jiřina Švorcová, která hrála prodavačku Annu.
V době, kdy Jaroslav Dietl začal připravovat scénář, počítal do hlavní role s Janou Hlaváčovou. Jenže pak přišlo rozhodnutí „shora“ a herečka musela být přeobsazená horlivou komunistkou Jiřinou Švorcovou. Ta totiž už dlouho nedostala nepolitickou roli. Soudruzi tenkrát dali jasně najevo, že pokud tvůrci nesplní jejich požadavek, peníze na natáčení vůbec neposkytnou.
„Vzpomínám si, že Jaroslav byl děsně naštvaný. Do toho scénáře se zamiloval a psal ho opravdu s velkým nadšením,“ uvedla v knize Žena za pultem vdova po Jaroslavu Dietlovi Magdalena. „Švorcová sice byla skvělá herečka, ale pro tu postavu se nehodila. Nedalo se nic dělat…“ doplnila Dietlová.
Otřes mozku a převozy do špitálu
Jiří Hrzán, který si střihl roli Fanyho, se během pauzy snažil oslnit kolegyni. Chtěl jí ukázat jeden ze svých pověstných akrobatických kousků. Herec však nešťastnou náhodou přepadl přes balkon, spadl na hlavu a utrpěl lehký otřes mozku. Svoje scény pak mohl odehrát, až když se trochu vzpamatoval.
Vedoucího prodejny Karase si v seriálu zahrál Vladimír Menšík. Ten byl v době natáčení už hodně nemocný. Situace zašla tak daleko, že vyčerpaného herce museli každý den vozit do nemocnice. Na place si Menšík navíc píchal injekce, s čímž mu statečně pomáhala představitelka koktavé Jiřiny Lenka Termerová.
Nejednu horkou chvilku zažila po odvysílání seriálu Jana Boušková. Anninu tvrdohlavou dceru Michaelu zahrála tak přesvědčivě, až ji diváci zastavovali na ulicích. V dobré víře se jí snažili domluvit, aby se nad sebou zamyslela a začala se k mamince chovat jinak.
Komunistka s chlapem v posteli?
V úplně jiné situaci se naopak ocitla herečka Hana Maciuchová, která získala roli oblíbené Olinky. V předposledním díle se její postava vdala, čímž Hana okouzlila značnou část mužského publika. Maciuchová potom obdržela přesně jednačtyřicet nabídek k sňatku od ctitelů.
V seriálu se odehrála jedna z nejslavnějších postelových scén, která se okamžitě dostala do hledáčku nejvyšších pater vládnoucí strany. „Na Ústředním výboru KSČ se tehdy projednávalo, zda je důstojné, aby se čelná představitelka strany válela s chlapem v posteli,„ vzpomínala Švorcová.
„Jiřinko, ten seriál je moc dobrý, já vím, že jsi herečka, ale ta postelová scéna… Vždyť jsi přece jenom členka Ústředního výboru, to nejde,„ divil se tehdejší náměstek ministra kultury, jak vylíčila herečka v knize Žena za pultem. Zdravý rozum nakonec zvítězil a pikantní záběry Švorcové s Haničincem v seriálu zůstaly.
Úspěch na Kubě i v Bulharsku
Zatímco s Karlem si Anna rozuměla, se zástupcem vedoucího Vilímkem nemohla najít společnou řeč. Že Jaroslav Dietl obsadil do role zhrzeného nápadníka Zdeňka Řehoře, nebyla náhoda. Herec se kdysi do Jiřiny Švorcové vášnivě zamiloval a chtěl, aby se kvůli němu rozvedla. Známý scenárista jen využili napjaté atmosféry, která mezi kolegy přirozeně panovala.
Popularita seriálu v zemích socialistického bloku byla obrovská. Za totality se pořad vysílal v Maďarsku, Jugoslávii nebo ve východním Německu, kde měla Jiřina Švorcová dokonce fanklub. Muži na Kubě údajně oceňovali hereččinu jemnost a citlivost. Kubánky si zase cenily toho, že je Anna samostatná a emancipovaná.
Když herečka dorazila do bulharské Sofie, pořadatelé ji tajně propašovali do největšího nákupního domu. Tam si vzala pracovní plášť a postavila se za pult vedle ostatních prodavaček. Nakupující během deseti minut zjistili, s kým mají tu čest, a okamžitě Švorcovou obklopili. Po chvíli došlo na spontánní debatu a autogramiádu.
Ohromný zájem diváků
Záběry z Annina domova se natáčely ve skutečném soukromém bytě, který se nacházel kousek od vinohradského divadla. Důchodci, kteří v něm žili, pak dočasně bydleli v hotelu. Vyšlo to levněji, než kdyby tvůrci museli bydlení postavit v ateliéru.
Po revoluci se zdálo, že se normalizační seriál snad už nikdy nevrátí. Vadila nejen komunistická podprahová propaganda, ale také hlavní herečka Švorcová, která byla i předsedkyní Svazu československých dramatických umělců.
Nakonec se ale diváci dočkali. Když Prima v roce 2002 zařadila Ženu za pultem znovu do vysílání, zřejmě nevěřila svým očím. Každý díl si nenechaly ujít necelé dva miliony lidí. Seriál byl přitom podobně úspěšný už v době prvního uvedení na konci roku 1977. Tehdy se stal nejsledovanějším a nejlépe hodnoceným pořadem.
Zdroje: ČSFD, Václav Nekvapil, Miroslav Graclík: Jiřina Švorcová osobně, Miroslav Graclík, Václav Nekvapil: Žena za pultem: Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů