Zhubněte a získejte kondici: Jak nepolevit a vydržet
S novým rokem se blíží i doba nových předsevzetí. Spousta lidí touží zhubnout, zlepšit si kondici, vypracovat postavu, nabrat svaly. Pro mnoho z nás se však motivace k pravidelné pohybové aktivitě těžko hledá.
I když začínáme s nadšením, postupem času, zpravidla po několika týdnech, energie i nadšení do cvičení opadá. Motivace totiž umí být pořádně vrtkavá. A pokud z cvičení nedokážeme udělat pravidelnou součást našeho života, končíme dřív, než jsme pořádně začali.
Bez motivace to nepůjde
Motivace je vnitřní hnací síla, která nás nutí něčeho dosáhnout. Aplikovat se dá v celém životě, a to včetně sportu a cvičení. Jenže přejít od myšlenek k akci a převzít nad svým životem kontrolu už ale často není tak jednoduché. Je totiž potřeba si ze cvičení utvořit zvyk, který eliminuje všechny naše demotivační pochyby. Protože rozhodnout se cvičit je jednoduché, horší však je v úsilí nepolevit A to ani tehdy, když se objeví různé překážky, které dřív či později zaručeně přijdou.
Dávejte si reálné cíle
Klíčovou chybou, kterou dělá spousta lidí, je, že si dávají příliš nereálné cíle. Zapomeňte proto na přílišnou ambicióznost a stanovte si je tak, aby byly fyzicky i psychicky splnitelné. Pokud jste nikdy neběhali, nepřihlásíte se přece za tři týdny na maraton. Fungovat nebudou ani neurčitá přání typu „Chci se víc hýbat“. Plánujte si cíle přesně a krátkodobě, získáte tak lepší přehled o tom, jak se vám je daří plnit. Zároveň budete mnohem více motivovaní. Začínejte pomalu a postupně pak nároky zvyšujte. Nemusíte přece cvičit šestkrát týdně dvě hodiny, postačí třikrát týdně třicet minut. Tyto malé krůčky jsou cestou k dlouhodobému úspěchu.
Vytvořte si plán
Když chcete v životě něčeho dosáhnout, musíte mít plán. Stejně to platí i u cvičení, zařaďte ho proto do svého programu jako prioritu. Jinak si na něj uděláte čas jen málokdy, protože pořád budete mít co dělat. Připravte si harmonogram cvičení a za pomoci nejrůznějších aplikací také alespoň hrubou kostru vašeho týdenního tréninku. Snáz si tak na něj najdete čas. Na cvičení si vyhraďte nejen konkrétní den a hodinu, ale zařiďte si na něj také potřebný klid a soukromí. Podáte pak daleko lepší výkon, když vás nebude rozptylovat nic okolo a budete se moci soustředit jenom na výkon.
Vyhněte se rutině
Z nudné rutiny vás spolehlivě dokáže vytrhnout vhodná hudba. Nejen, že udává tempo cvičení, ale navíc dovede pozitivně ovlivnit i naši náladu a dokonce postoj ke cvičení. Správná hudba tak funguje jako skvělý hnací motor, cvičení s ní navíc rychle uteče. Sestavte si proto pořádný motivační playlist, který vás bude při tréninku doprovázet. Pro zahřívací a hlavní část zvolte rytmickou hudbu, vyhecovat vás dovedou hlavně rockové a popové skladby, pusťte proto do sluchátek staré dobré pecky od skupiny Queen nebo Red Hot Chilli Peppers a uvidíte ten rozdíl. Pro závěrečné protahování pak vsaďte naopak na klidné rytmy, které podpoří klid a uvolnění.
Sledujte se a odměňujte
Udržet motivaci se vám podaří i díky sledování vaše progresu. Nic totiž nepotěší víc než stále lepší výsledky. Můžete si vést fitness deník, ve kterém si vaše pokroky budete zapisovat, měřit si obvod pasu, stehen či rukou, vážit se nalačno při stejných podmínkách. Když uvidíte, jak se z týdne na týden čísla a vaše tělo mění, určitě vás to potěší. Ke sledování výkonnosti můžete využít také sportovní elektroniku v podobě chytrých hodinek nebo náramku. Za dosažené pokroky se nezapomeňte náležitě odměnit. Dejte si například za každý odcvičený měsíc do pokladničky nějaký malý obnos. Po nějaké době pak můžete tyto úspory vyzvednout a dopřát si to, po čem vaše srdce touží, ať už je to nová kabelka, oblečení, masáž nebo vstupenka na koncert oblíbeného umělce.
Zdroj: novinky.cz, idnes.cz, kondice.cz