Žiletku na holení je třeba měnit častěji než si myslíte. Hrozí kožní problémy a nebezpečná infekce
Holení je v dnešní době téma nejen pro muže, ale také ženy, které většinou touží po hladké pokožce po celém těle. Ne každý ale ví, že používání holítek má mnoho úskalí. Víte například, jak často byste měli žiletku vyměnit, aby vám nehrozila infekce?
Téma, zda holit, nebo neholit, si necháme na jindy. Odpověď na tuto otázku si totiž určitě každý vyřešil sám v sobě už dávno. Bez ohledu na to, zda jste muž, či žena a jaké části těla zbavujete nežádoucího ochlupení, byste ale měli vědět několik věcí.
To se týká zejména toho, jak často byste měli žiletku vyměnit. Nezáleží na tom, zda používáte jednorázová holítka, nebo ta s vyměnitelnou hlavicí, princip je totiž stále podobný.
Holení špatnou žiletkou ohrožuje vaše zdraví
Aby bylo zaručeno opravdu hladké a dokonalé oholení, je potřeba, aby byla žiletka dokonale ostrá. Jedině tak odřízne chloupky co nejblíže k pokožce, kterou ale zároveň neporaní.
Jak žiletku používáme, stává se ale stále více tupou, může reznout a všelijak se zanášet. Nemusí poté vypadat dvakrát vábně a použít ji v takovém stavu není moc rozumné. Přesto to řada z nás stále dělá.
Dermatologové varují, že kvalita čepele i množství a tloušťka chloupků mohou ovlivnit rychlost otupení čepele. Pokud navíc holicí strojek zůstává ve sprše, může začít rezavět a hromadit bakterie. Doporučuje se proto vyměnit holicí strojek alespoň po každých 5–7 holeních, nebo i dříve, pokud si všimnete nánosů, které se nedají snadno opláchnout.
Tupá žiletka zvyšuje riziko podráždění kůže
Pravděpodobně zapomenete, kolikrát přesně jste již žiletku použili, ale i přesto existuje několik signálů, které vám naznačí, že definitivně nadešel její čas.
Vybavujete si pocit, kdy vybalíte novou žiletku a ta po vašich nohách zlehka klouže, zatímco po sobě zanechává příjemně hladký pocit? To znamená, že je dostatečně ostrá na to, aby vám neublížila. Jakmile se ale tento pocit vytratí a žiletka se začne zadrhávat, je s největší pravděpodobností čas na její výměnu.
Také pokud i po oholení máte dojem, že vaše pokožka není zcela hladká a bez chlupů, ale stále píchá, nebo dokonce vidíte chloupky, znamená to, že holítko již není dostatečně ostré na to, aby nežádoucí porost oholilo hned nad kůží.
Holení rezavou žiletkou navzdory fámám tetanus nezpůsobuje
Holení pomocí příliš tupé žiletky zvyšuje riziko podráždění kůže. Ta může zůstávat červená, nebo se může stát, že se budete častěji setkávat se zarostlými chloupky. Pokud si tedy něčeho podobného všimnete, zamiřte rovnou do drogerie a použitou žiletku vyhoďte.
Dalším diskutovaným jevem je rez. Traduje se, že z rezavé žiletky můžete při poranění dostat tetanus. To je ale jen nesmysl, protože tetanus není způsoben rzí, ale bakterií jménem clostridium tetani. Té se nejlépe daří ve vlhkých prostředích, jako je například hlína nebo hnijící listí. Pokud se ale vaše žiletka nacházela dost dlouho ve vlhkém prostředí na to, aby zrezivěla, dost možná se na ní mohou množit také bakterie. Z toho důvodu je rezavá žiletka zdraví nebezpečná.
Co se tedy stane, pokud budete používat žiletku příliš dlouho? Velmi pravděpodobně pro vás přestane holení být příjemným zážitkem a začnou se objevovat první potíže, jako zarudlá pokožka, zarostlé chloupky nebo třeba podráždění pleti po holení. Pokud se říznete, je mnohem větší pravděpodobnost infekce.
Jak prodloužit životnost žiletky
Životnost žiletky můžete vhodným zacházením trochu prodloužit, protože co si budeme povídat, měnit je po pár použitích by mohlo některým z nás pořádně provětrat peněženku.
Snažte se proto neholit příliš dlouhé chloupky. Nebudete ji tak opotřebovávat více, než je nutné. Chloupky před holením změkčete v teplé vaně či sprše, rozhodně neuděláte chybu, pokud použijete také nějaký holicí gel nebo pěnu.
Po každých několika tazích žiletku opláchněte, abyste z ní odstranili zbytky chloupků, kůže a dalšího přebytečného biologického materiálu, ve kterém by se mohly množit bakterie. Po použití ji dobře opláchněte, osušte a skladujte na suchém místě, nikoliv například na vaně.
Zdroje: Healthline.com, Bolinwebb.com