Zip na bundě nejde zapnout? Oprava je snazší, než si myslíte
Stalo se to již určitě každému. Zip na bundě začal zničehonic „zlobit“, případně se rozbil úplně a ať děláte, co děláte, zkrátka a dobře nefunguje. Ani v takovém případě však nemusíte vyrazit ke krejčímu, ale lze si poradit svépomocí.
Zip neboli zdrhovadlo je praktické zařízení, u něhož vás možná překvapí, že existuje jen něco málo přes 100 let. Ačkoli první výrobky tohoto typu vznikly už ve 2. polovině 19. století, moderní zipy známe od roku 1913. Od té doby jsou pro lidstvo naprostou samozřejmostí, nicméně zároveň zdrojem jistých obtíží. Mohou se totiž pokazit. Co dělat potom? Pochopitelně lze navštívit krejčího, případně se vydat do specializované opravny oděvů. V mnoha případech si ale můžete pomoci sami.
Oprava zipu na bundě svépomocí
V prvé řadě je nutné zjistit, co se vlastně stalo. Některé potíže opravíte jedna dvě, další mohou být poněkud náročnější a vyžadují jistou zručnost. I ty je ale možné dát do kupy bez cizí pomoci.
- Asi nejběžnějším problémem je, pokud látka či nit uvíznou v jezdci. V takovém případě byste určitě neměli volit „opravu“ silou. Ačkoli daným způsobem lze jezdce „osvobodit“, můžete celý zip také nenávratně poškodit. Proto postupujte obezřetně. Pokud se při takové opravě látka či nit uvolní, vytáhněte ze šuplíku jehlu a přistupte k nápravě.
- V některých případech se může zip zadrhávat. Potom je načase povolat do zbraně mýdlo. Ano, čtete správně. Mýdlo skutečně může pomoci. Zip bude fungovat plynuleji a vy se o něj opět nebudete muset starat. Možná však bude nutné tento postup jednou za čas zopakovat. Pořád ale lepší než přistupovat k náročnějším opravám.
- Předešlý problém může způsobit skutečnost, že je zip nějakým způsobem znečištěný. Nejprve jej tedy prohlédněte, a pokud seznáte, že je opravdu na vině špína, měli byste ji odstranit. Pomoci vám přitom může kupříkladu kartáček na zuby či menší kartáč.
- Co dělat, když se zip úplně rozjede? V takovém případě můžete na problém vyzrát za pomoci kleští. Opět je ovšem na místě opatrnost, a nikoli hrubá síla. Za pomoci kleští přimáčkněte horní a spodní část jezdce k sobě. Takový postup opakujte do doby, než začne zip zase fungovat.
Jak zip u bundy vyměnit?
Ať už se budete snažit sebevíc, v některých případech zkrátka a dobře se zipem nehnete. Pak jej bude zřejmě třeba vyměnit. I tehdy si nicméně můžete pomoci sami. Musíme ovšem doplnit, že celý postup není úplně nejjednodušší. Obvykle je doporučováno původní zip vypárat a následně na bundu našít nový. Pokud se vám to zdá příliš složité, můžete se vydat určitou „zkratkou“.
Přeskočit je možné minimálně první krok – starý zip lze ponechat, pouze pod něj našijte nový. Ačkoli by se mohlo zdát, že to bude dosti neestetické, opak může být pravdou. U mnohých bund si toho vůbec nevšimnete, zvláště pokud po zapnutí zip zakrývá „lišta“. Měli byste ovšem volit barevně vhodné řešení. Bude-li např. celá bunda tmavá, světle růžový zip bude s největší pravděpodobností působit poněkud nevhodně.
Upozorňujeme: zip k našití do bundy, případně jezdce do zipu seženete v různých velikostech a barevných provedeních ve všech galanteriích, a to včetně online obchodů.
Co dělat, pokud si sami neporadíte
V některých případech si sami prostě neporadíte, ať se budete snažit sebevíc. Proto samozřejmě není třeba zoufat, každý nezvládne všechno. Jak už jsme naznačili výše, zip si můžete nechat opravit u krejčího či ve speciálních opravnách oděvů. Takové opravny na svých webových stránkách často uvádějí, že se zaměřují na zkracování a prodlužování oděvů, zakázkové šití, stejně jako na výměnu zipů. Někdy se je ostatně lepší netrápit, ale práci přenechat odborníkům, byť to bývá dražší.
Zdroje: 4camping, Ekolist, The Spruce, Wikipedia, WikiHow