Chyby ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem: Neuvěřitelné kiksy, které si hned vybavíte
Film Zítra vstanu a opařím se čajem je bezesporu klenotem české kinematografie, avšak ani on se nevyhnul řadě chyb, které by každý pozorný divák mohl odhalit. Je fascinující, kolik nesrovnalostí a přehlédnutí se do této sci-fi klasiky dostalo. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější z nich.
Jedním z nejkřiklavějších omylů je scéna, kde Klaus Abard (Jiří Sovák) tvrdí, že generálmajor Henke bude volat za tři minuty, přesně v 11:27. Jenže záběr na hodiny o minutu později ukazuje 11:32 a hodinová ručička je stále na 11, což je při půlce hodiny nesmysl. Tento rozpor bije do očí a nepůsobí věrohodně.
Biorozpouštěč a jeho nelogické účinky
Další zásadní chyba se týká biorozpouštěče, který by měl bez problémů rozpustit mrtvolu ve vaně. Přesto se Jan (Petr Kostka) klidně potřísní touto látkou, aniž by mu to ublížilo. Stejně tak dřez, ve kterém se rozpouštějí předměty, by měl sám být rozpuštěn. Navíc ve chvíli, kdy se biorozpouštěč vyleje do vany s mrtvým Karlem Burešem, zůstane na dřevěném obkladu skvrna, která v dalším záběru záhadně zmizí.
Režijní přešlapy s postavami a auty
V momentě, kdy se raketa omylem ocitne v roce 1941, zastavuje Abard auto s admirálem, což je v pořádku. Ovšem při druhé návštěvě, která se má odehrát o tři roky později, se objeví stejné auto se stejným admirálem, což nedává smysl. Je také divné, že to Krausovi (Vladimír Menšík) nevadí, ačkoliv se diví, že „takhle to nebylo!“.
V jedné scéně, taktéž z roku 1941, kdy Otto Šimánek ztvárňuje Patricka a obědvá v raketě v Německu, mu sousto sklouzne ze lžičky. Bez ohledu na to pokračuje ve své roli, jako by se nic nepřihodilo, a předstírá, že stále žvýká.
Ve snímku Zítra vstanu a opařím se čajem je i několik historických nesrovnalostí
Film se dopouští i několika historických chyb. Například pobočníci Hitlera tvrdí, že útok na Pearl Harbor proběhl v 17:15, ale ve skutečnosti to bylo v 17:48. Další chybou je tvrzení Klause Abarda, že mu v roce 1944 bylo 34 let, přestože ze služebního průkazu lze vyčíst datum narození 1915, což nesedí.
Představitel Hitlera měl stejný osud jako ten skutečný
Kromě filmových chyb je zajímavé sledovat i osudy herců, kteří ve snímku Zítra vstanu a opařím se čajem hráli. František Vicena, který ztvárnil Hitlera, spáchal sebevraždu v roce 1984 kvůli vleklým psychickým problémům způsobeným alkoholem. Měl tak stejný osud jako skutečný Hitler. Další smutný případ je Vlastimil Brodský, ten ztvárnil Ing. Bauera, který kvůli svým psychickým potížím a šoku z návštěvy Miroslava Horníčka v nemocnici rovněž ukončil svůj život.
Rakety, bunkry a exotické pláže
Scény ve filmu byly často natáčeny na místech, která měla představovat něco jiného, než ve skutečnosti jsou. Například exteriér vůdcova bunkru spíše připomíná československé opevnění než slavné Vlčí doupě. Stejně tak pláž, která měla evokovat exotickou krajinu, se nachází v Peru, konkrétně na adrese Malecón San Martin 527, Pucusana.
V jedné ze scén se objeví telefon systému AMR, který v době natáčení teprve procházel testováním. Systém AMR (Automatizovaný Městský Radiotelefon) byl vyvinut firmou TESLA v polovině sedmdesátých let a sloužil pro komunikaci pracovníků Spojů a vysokých státních úředníků až do roku 1999.
Při natáčení filmu došlo k zatčení dubléra
Natáčení scény, kde Petr Kostka hraje trojroli bratrů Burešových, bylo technicky náročné. Prvně se mu sehnal dublér, avšak přímo z ulice. Scenáristům stačilo, že je herci velmi podobný. Nečekaně si však pro něj přišla policie a dotyčný se už neukázal. Údajně šlo o nějaké problémy s auty.
Proto se tedy používala technika, kdy se každá půlka filmového políčka vertikálně překryla, což vyžadovalo přesnost a trpělivost. Každá chyba by znamenala zničení již exponovaného materiálu, což kladlo velký psychický tlak na herce.
Zítra vstanu a opařím se čajem je film plný zábavy a napětí, ale také chyb a nesrovnalostí, které dodávají filmu určitou kouzelnou nedokonalost. Přestože některé chyby mohou působit rušivě, film stále zůstává oblíbeným dílem, které si zaslouží své místo v historii české kinematografie.
Tip redakce: Plno chyb bylo také ve filmu Vesničko má středisková. Připomeňte si je.
Zdroj: fbd.cz, csfd.cz, lifee.cz